У 2012 році українців сколихнула справа Оксани Макар, убивство бізнесмена Геннадія Аксельрода, загадковий розстріл охоронців у "Каравані" та зухвала розправа над харківським суддею.
ТСН.ua продовжує серію матеріалів "Підсумки 2012" та пропонує згадати усі резонансні убивства, які обговорювала вся країна у 2012-му.
Читайте: Топ-5 найважливіших світових подій 2012 року
Зґвалтування та вбивство Оксани Макар
Ця справа нарівні із Євро-2012 та розстрілом у "Каравані" без перебільшення стала однією з найбільш обговорюваних цьогоріч тем серед українців. За життя молодої дівчини вболівала вся країна, але, на жаль, 29 березня жертва резонансного злочину померла в Донецькому опіковому центрі.
18-річну Оксану Макар випадково знайшов перехожий вранці 10 березня у Миколаєві неподалік від будмайданчика у важкому стані — тіло дівчини було обвуглене, але вона могла спілкуватися з міліціонерами та лікарями, які невдовзі приїхали до неї.
Макар заявила, що її зґвалтували і намагалися спалити живцем троє молодих людей. Ними виявилися Артем Погосян, Максим Присяжнюк та Євген Краснощок. Напередодні вона познайомилася з Краснощоком та Погосяном у кафе. Хлопці запропонували дівчині піти у гості до їхнього товариша.
Після зловживання спиртними напоями дівчині стало зле. Цим станом і скористалися хлопці, які по черзі зґвалтували дівчину. Коли ж Макар перестала подавати ознаки життя, хлопці вирішили позбутися тіла - вони винесли його до будмайданчика, там і кинули жертву до ями, повної будівельного сміття. Поруч з Оксаною хлопці розпалили вогонь.
Після виявлення Макар її одразу було доставлено до місцевої лікарні. Там зафіксували опіки на 55% тіла, причому здебільшого третього та четвертого ступенів. 12 березня їй ампутували руку. 14 числа понад 150 мешканців міста здали кров для дівчини. 16 березня Оксану перевезли до Донецька - у місцевий опіковий центр. 19 березня після чергового очищення ран лікарі повідомили, що у Оксани "згоріла пряма кишка, м'язи сідниць, сухожилля, бовтається тазостегновий суглоб, приєдналася двостороння пневмонія, легені майже повністю пропали". Ранком 29 березня дівчина померла. Лікарі 40 хвилин намагалися врятувати Макар.
Величезного резонансу набули дії місцевої міліції - адже двох кривдників було відпущено відразу під підписку про невиїзд. Люди виходили на мітинги на підтримку дівчини, а ЗМІ України та всього світу відстежували спочатку процес лікування дівчини, а потім й суду над хлопцями.
27 листопада суд Миколаєва ухвалив вироки кривдникам дівчини. Краснощоку дали довічне, Присяжнюку 15 років, Погосяну - 14.
Читайте: Топ-5 найзнаковіших подій 2012 року для України
Розстріл мільйонера у центрі Дніпропетровська
У суботу, 14 квітня, близько 17-ї години у центрі Дніпропетровська біля власного будинку на вулиці Гоголя, 1 було застрелено відомого місцевого бізнесмена Геннадія Аксельрода.
За свідченням очевидців, коли мільйонер під'їхав на машині до арки, яка вела у двір, дорогу йому перегородили велосипедисти, які і зробили кілька пострілів у бізнесмена. Жодна з куль не потрапила в нещасного.
Аксельрод вискочив з машини, вибіг на проспект К. Маркса і спробував втекти. Його наздогнали три кулі. Всі вони потрапили в голову. Кілер втік з місця події - його досі не знайдено.
Пізніше деякі ЗМІ писали, що Аксельрод кинувся під смертельні кулі, щоб захистити свою дружину і дочку. У МВС кажуть, що бізнесмен був один.
Вбивство відомого еколога
У середу, 1 серпня, коли відомий дніпропетровський еколог Володимир Гончаренко їхав до власної дачі, його автомобіль зупинили невідомі. Гончаренко вимушений був вийти з машини, після чого його жорстоко побили.
Навіть у такому стані він зміг викликати "швидку" – та відвезла Гончаренка з вдавленим переломом потиличної частини голови до лікарні. У цей же день його перевели в реанімаційне відділення Обласної клінічної лікарні у Дніпропетровську.
3 серпня Гончаренко помер, не приходячи до тями. На його похорон прийшли декілька сотень людей. У той же день правоохоронці показали фоторобот підозрюваних, яких ще й досі не спіймали.
Рідні загиблого упевнені, що Гончаренко "поплатився" через свою останню прес-конференцію – на ній він називав підприємства, на яких людей травлять хімікатами.
Читайте: Топ-5 найяскравіших економічних подій 2012 року
Розстріл охоронців у "Каравані"
26 вересня молодий чоловік зайшов до гіпермаркету "Караван" у Києві, взяв молоко, хліб, шкарпетки та флешку. А звідти вже вибіг, залишаючи після себе чотири спливаючих кров'ю тіла охоронців. Троє з них померли.
Джерела кажуть, що в обоймі переробленого Макарова було лише 9 куль, і всі було використано. Злочинець втік прямо з-під носа у працівників і відвідувачів ТЦ. Все це зафіксували камери спостереження гіпермаркету, відео з яких побачила вся країна.
Здавалося, по гарячих слідах, тим більше, знаючи, як виглядає злочинець, правоохоронці швидко затримають вбивцю. Однак години, а потім і дні після резонансного розстрілу минали, а стрілець був на волі. Кількість версій того, що сталося, збільшувалась з кожним днем.
Убивця чи психопат, але професіоналізм в його діях був помітний для всіх. Ще більш вражаючим для усіх був спокій на його обличчі. Експерти, ґрунтуючись на відео, припускали, що стрілець найбільше підпадає під типаж кілера чи злодія зі стажем.
Однак 5 жовтня міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко назвав головного і єдиного підозрюваного у розстрілі охоронців. Ним виявився 38-річний уродженець Кам'янки-Бузької Львівської області, кандидат в майстри спорту з боксу Ярослав Мазурок, який раніше працював у приватних охоронних структурах.
Міністр заявив, що у відомства є стовідсоткова впевненість у тому, що жорстоке вбивство у "Каравані" здійснив саме він. Це нібито довела низка експертиз, у тому числі експертиза ДНК, експертиза за відбитками пальців та інші. За його словами, біологічний матеріал для експертизи ДНК був узятий на місці події і зіставлений з ДНК родичів.
Однак аж 7 листопада Ярослава Мазурка знайшла не міліція, а киянин під час прогулянки з собакою в лісопарковій зоні неподалік від метро "Сирець" – з простреленою головою.
Смерть головного підозрюваного не додала справі ясності. Адже українці все ще не ймуть віри, що між "караванським стрільцем", Ярославом Мазурком та знайденим мертвим чоловіком можна поставити знак рівності. Якщо ж це справді одна людина, питань не менше, ніж у день потрійного вбивства.
Якщо подальші експертизи підтвердять прямий зв'язок між ними, цю загадкову справу очікує доля всіх справ, в яких головний підозрюваний помирає - її закриють. А родичі і близькі загиблих, як і всі інші українці, так і залишаться з питаннями, чому ж насправді загинули чотири людини.Подвійне вбивство у нічному клубі Одеси
9 грудня в центрі Одеси в нічному клубі "Белліні" на вулиці Рішельєвській двоє чоловіків відкрили стрілянину. В результаті загинули 29-річна жінка і 24-річний чоловік. Також вони роздробили ногу третьому чоловікові, четвертого відправили до реанімації.
Як з'ясувалося, це були полтавчани у віці 39 та 35 років, котрі приїхали до Одеси для того, щоб "вибити" великий борг з місцевого підприємця.
Чоловіки спробували зникнути з місця події на автомобілі "Мерседес", проте були затримані співробітниками ДАІ. Там у них знайшли мисливську зброю з трьома зарядженими магазинами і мисливський ніж.
Полтавчани намагалися "відмазатися" від міліції, розмахуючи підробленими корочками Антикорупційного комітету та Адміністрації президента України.
Наразі проти злочинців порушено кримінальну справу за статтею "Умисне вбивство". Стрільцям загрожує довічне позбавлення волі.
Наджорстоке вбивство родини харківського судді Володимира Трофимова
Під кінець року українці були шоковані чи не найжорстокішим резонансним вбивством. 15 грудня у Харкові знайшли обезголовленими суддю районного суду Володимира Трофимова та трьох членів його сім'ї - дружину, сина і співмешканку сина.
Пізніше стало відомо, що вбивці забрали з собою відрізані голови. Вражає той факт, що відрізали голову синові судді ще тоді, коли він був живий.
Жодних слідів злому квартири також знайдено не було. У Генпрокуратурі розглядають три основні версії вбивства: професійна діяльність загиблого і його сім'ї, заволодіння майном і вбивство на замовлення. Разом з тим не відкидаються й інші можливі варіанти.
Цей злочин найбільше занепокоїв суддів – після справи Зубкова та Трофимова вони бояться, що кожен їхній вирок може стати останнім у житті.
Ігор Кулик