Найдорожча у світі ягода: як в Україні вирощують лохину і коли вона здешевшає

Найдорожча у світі ягода: як в Україні вирощують лохину і коли вона здешевшає

В українців є всі шанси, що вже скоро зможуть їсти її досхочу і за доступними цінами.

Лохина - найдорожча в світі ягода. Її часто називають "чорною ікрою серед ягід". Але в українців є всі шанси, що вже скоро зможуть їсти її досхочу і за доступними цінами. Навіть після обробки, а це рідкісний випадок, ягода лишається не менш корисною.

Українська лохина прорвалася на найдорожчі ринки світу. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Ягода ця супервітамінна та супердорога. Наразі на ринках імпортна коштує 500 грн за кг. З'явилася вже й українська, дешевша, але про "доступність" поки що не йдеться. За неї правлять 280-350 грн/кг.

Так, на Житомирщині є лохинова плантація на 100 гектарів. Перші кущі тут почали висаджувати 2 роки тому. За цей час площі збільшили впятеро. Але мовиться лише про багатотисячні інвестиції без заробітку поки що.

"Плодоношення починається на 5 рік. У підприємств, які займаються вирощуванням лохин, має бути достатньо міцний запас, щоб цей проміжок часу не отримувати прибутки. На 1 гектар треба 25 тис. доларів інвестицій. І ти іще потім чекаєш 5 років", - розповів директор із розвитку підприємства з вирощування лохини Євген Харлан.

Та, попри це, щороку в Україні зростає кількість нових плантацій. Що більше їх буде, то швидше донизу поповзе ціна на базарах, кажуть ягідники.

"Україна у світі знаходиться на перших місцях у тренді за розвитком лохини. У нас щороку збільшуються площі приблизно на 600-700 гектарів", - каже Євген Харлан.

Садять здебільшого в північних регіонах. Як-от Житомирщина, Чернігівщина, Волинь, Карпатський край. Вони найбільше підходять за кліматом і ґрунтами для неї.

"Дуже любить дреновані ґрунти - пісок, піщані ґрунти, щоб вода не застоювалась. Якщо кущ затоплений, 3 дні і він гине. Туди додається торф, з кислотністю 4 і додається ще тирса. Воду прикисляти. В домашніх умовах це може бути яблучна кислота, оцтова, лимонна", - пояснює головний агроном підприємства з вирощування лохини Юрій Белалов.

Поливати треба щодня. І це дуже дорого. На один кущ іде 5 літрів. На цьому підприємстві є цілий власний ставок, куди вода надходить зі свердловини і місцевої річки. За словами агронома, на гектар він виливає 20 тис. кубічних літрів. Для прикладу, така кількість води з домашнього крана  коштувала би щонайменше  436 тис. грн.

Відео Україна за кілька років може стати одним з головних постачальників лохини в ЄС

"Чорна ікра" серед ягід – лохина. Одна з найдорожчих ягід на ринках, але в українців є всі шанси, що вже скоро зможемо їсти її досхочу і за доступними цінами. Чому варто їсти цю ягоду і коли вона стане доступнішою для українців – дивіться.  

Україна за кілька років може стати одним з головних постачальників лохини в ЄС

Цьогорічний сезон лохини почався на 3 тижні пізніше, бо в квітні були заморозки до -7. Бруньки пізніше забубнявіти й розпустилися.

Збирати лохину то ціла наука. Блакитний колір іще нічого не означає. Кожну ягідку слід обдивлятися, перш ніж зірвати. Навіть трішки зеленкувата, вона потім почне гнисти. І зривати треба так, аби не стерти природний наліт, який робить лохину блакитною. Пошкодження плівочки  експортери вважають браком і вартість ягоди може навіть і на 20% знижуватись.

Купують українську лохину по всьому світу: Євросоюз, Малайзія, Білорусь, Об’єднані арабські емірати, Синґапур, Гонконг. Україна за 5 років може стати одним із головних експортерів лохини на ринки Євросоюзу.

Але цього року через коронавірус доставка за кордон утруднюється, тож є шанси, що лохина найбільшого калібру лишиться. Щоправда, дешевою вона не буде ще найближчі кілька років. Треба дочекатися, аби родити почали плантації, висаджені цього і минулого років. Пік сезону 2020 припаде на серпень і триватиме до кінця вересня.

Лохина містить вітаміни А, С, Е, В. Корисна для підтримки імунітету, зору, травлення, серцево-судинної системи. І геть не обов'язково її їсти кілограмами, достатньо 200 грамів, кажуть дієтологи.

Нагадаємо, що малина вже з'явилася у продажі на прилавках в Україні. Цьогорічний урожай ягоди поки що не тішить. Через дощі вона слабо запилилася під час цвітіння. Але її сезон лише розпочинається.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів