Назад до Прип'яті. У місто повернулися люди, які залишили його після вибуху на ЧАЕС

Вони повернулися у свої рідні домівки, згадавши все, що трапилося 30 років тому.

Після вибуху на Чорнобильській АЕС три дні евакуації для місцевих жителів перетворилися на вигнання тривалістю в 30 років. Проте Reuters розшукав мешканців Прип'яті, які тоді були змушені залишити свої будинки, і попросив їх повернутися до Прип'яті зараз. Вони приїхали в свої рідні квартири, згадавши все, що тоді сталося з ними та їхніми сім'ями. Ось ці історії.

Зоя Перевозщенко насилу знайшла будинок в Прип'яті, в якому жила до трагедії на ЧАЕС. "Зараз це справжній ліс – дерева ростуть на тротуарах, на дахах. Всі кімнати порожні, у вікнах немає скла, все зруйновано", - говорить 66-річна жінка, яка вперше після аварії на станції потрапила в свою квартиру.

Зоя усвідомила, що сталося, коли її чоловік, Валерій, не повернувся додому після зміни на ЧАЕС, де він працював начальником зміни реакторного цеху четвертого енергоблоку.

"Люди, що ходили в масках, нам нічого не казали, це все було секретом. А діти бігали босоніж по калюжах", - згадує вона перші дні після трагедії.

Пізніше Зоя знайшла свого чоловіка в одній із лікарень Прип'яті. Він отримав летальну дозу радіації. Валерія Перевозщенко відправили на лікування в Москву, але він помер через 45 днів.

CHERNOBYl-ANNIVERSARY/PRIPYAT

Він став одним із 31 перших жертв ЧАЕС, які померли безпосередньо від летальної дози радіації, отриманої одразу після вибуху. Зоя Перевозщенко з двома доньками переїхала до Києва, де мешкає донині.

"Було дуже спекотно, була прекрасна погода. Цвіли всі фруктові дерева, і думала – про яку радіацію всі говорять? Так добре на дворі і нічого не видно", - ділиться спогадами про події 30-річної давнини Олена Купріянова.

CHERNOBYl-ANNIVERSARY/PRIPYAT

Їй було всього 12 років, коли трапилася трагедія. Олену і її сім'ю разом з 50 тисячами людей евакуювали з Прип'яті 27 квітня на автобусах. Всім наказали брати тільки найнеобхідніше. Людей запевнили, що вони повернуться у свої домівки через три дні.

За словами Олени, її сім'я взяла з собою тільки документи і невелику валізу. "Боляче, що зруйновано так багато людських життів, що таке гарне, нове місто було покинуте. Важко на душі", - зізнається жінка під час відвідин квартири, в якій колись жила її сім'я.

CHERNOBYl-ANNIVERSARY/PRIPYAT

Валентина Єрмакова, яка вперше після евакуації потрапила в свою квартиру в Прип'яті, нарікає на те, що мародери винесли з будинку багато речей.

"Ми закрили квартиру, коли їхали. Мародери не могли увійти, тому просто вибили двері, - розповідає 64-річна жінка. – Коли ти входиш, не те, що хочеться плакати, швидше віднімається мова, просто застигаєш від того, що бачиш. Біль, все стискається всередині".

Чоловік Валентини Єрмакової працював на станції і помер через кілька років після аварії від хвороб, викликаних радіацією. За словами жінки, попри події в Прип'яті, вона все ще почувається як удома.

"Ти упізнаєш все: ось вулиця Леніна, тут був магазин Веселка – це було маленьке місто, ми знали вулиці серцем", - говорить Єрмакова.

Фотогалерея Повернення до Прип’яті (12 фото)

Минуло вже 30 років від дня страшної трагедіїОднак зона відчуження досі нікого не залишає байдужим. Наприклад, Прип'ять за цей час стала справжньою меккою для туристів. ТСН.ua пропонує вам більше дізнатися про сьогодення покинутого атомограда, почитавши наші найважливіші проекти про чорнобильську трагедію (клікніть на зображення, щоб перейти до матеріалу).

Залиште свій коментар

Вибір редакції