Названо причини тортур в українській міліції

Експерти вважають, що причиною тортур в міліції є незабезпечення базових прав на етапі затримання та фінансова криза.

Кількість випадків незаконного насильства в органах внутрішніх справ впродовж 5 останніх років практично не змінилася. Причому головною причиною цього є неефективне розслідування таких випадків. Про це, посилаючись на результати досліджень, повідомив директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

За словами Кобзіна, відбулося незначне зниження кількості випадків незаконного насильства на етапі затримання, але це практично компенсувалося зростанням кількості випадків незаконного насильства на етапі розслідування. Загалом, за його інформацією, в Україні щорічно піддаються незаконному насильству близько 500-600 тис. людей на етапі затримання. Від 100 до 120 тис. осіб страждають від тортур в органах внутрішніх справ.

Також, на думку експерта, завдяки зусиллям правозахисників і ЗМІ проблемі тортур і незаконного насильства сьогодні приділяється значно більше уваги, ніж раніше.

"Це дозволило зрушити громадську думку. Якщо раніше, в 2004 році, досить велика кількість українських громадян виправдовували ті або інші види тортур (у різних областях ми виявляли від 30 до 40% людей, які говорили про те, що вони допускають застосування тортур і насильства в правоохоронній діяльності), то в 2010 році близько 80% опитаних вважають тортури і незаконне насильство абсолютно неприпустимими в діяльності органів внутрішніх справ", - сказав Кобзін.

За його словами, така тенденція спостерігається і відносно самих співробітників органів внутрішніх справ. Там близько 40% опитаних вважають тортури і незаконне насильство абсолютно неприпустимими, але порівняно з цифрами 2004 року, на думку Кобзіна, це "істотне зрушення" – майже на 20%.

Серед причин тортур експерт називає незабезпечення базових прав на етапі затримання, коли людина не може скористатися правовою допомогою, не може повідомити про сам факт затримання і місце перебування, а також відсутність доступу до медичної допомоги.

Ще однією причиною він назвав кризу, яка на сьогодні існує в органах внутрішніх справ.

"Співробітники прокуратури і органів внутрішніх справ нарікають і на слабке фінансування, і на пов'язаний з цим слабкий професійний відбір, і на недосконалість законодавчої бази", - стверджує він.

Але однією з ключових причин, на думку експерта, є відсутність ефективного розслідування випадків незаконного насильства і тортур в органах внутрішніх справ.

"Жертва незаконного насильства не може сподіватися на те, що її випадок буде ефективно розслідуваний", - вважає Кобзін.

Експерт також розповів, що існує і проблема з отриманням медичної допомоги жертвами незаконного насильства.

"Їм нелегко пройти медичний огляд, який потім стане основою для порушення кримінальної справи або доказом в суді... Якщо ви хочете підтвердити факт побиття вас співробітниками органів внутрішніх справ, отримати медичні документи, для цього вам потрібно отримати направлення з міліції. Ця система дуже сильно перешкоджає подальшому ефективному розслідуванню", - заявив він.

За висновком Кобзіна, ситуація з незаконним насильством в органах внутрішніх справ поволі погіршується.

"Ми не бачимо радикального погіршення, хоча ті 39 випадків смертей у райвідділах, які на сьогодні визнало навіть Міністерство внутрішніх справ, не можуть не турбувати. Якщо найближчим часом не будуть вжиті ніякі заходи, то відчуття безкарності, з яким вже сьогодні багато співробітників органів внутрішніх справ застосовують незаконне насильство, стане частиною їх роботи", - вважає експерт.

Відзначимо, що до Міністерства внутрішніх справ з початку цього року надійшли повідомлення про 28 випадків смертей у відділках міліції.

Читайте також:

З початку року у відділках міліції померли 28 людей

У севастопольському райвідділі міліції затриманого знайшли повішеним

Могильов: міліція не винна в загибелі студента в райвідділі

Янукович зацікавився загибеллю студента у міліції три місяці потому

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: