Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Не Філарет. У церковних колах пліткують про нового главу церкви з "вотчини" Порошенка і Гройсмана

Очолити об’єднану українську церкву може вінницький митрополит.

Вірогідною кандидатурою в предстоятелі об’єднаної під омофором Вселенського патріархату Православної Церкви в Україні є митрополит Вінницький і Барський Симеон Шостацький. Про це повідомляє телеграм-канал Церквач.

Чутки про можливість такої кандидатури у церковних колах ходять уже не перший тиждень, а нещодавно про них повідомив Обозреватель. За даними ТСН.ua, далеко не всі єпископи і священики УАПЦ готові визнати першість предстоятеля УПЦ-КП Філарета Денисенка. Там говорять про зв’язки владики з радянським КДБ у часи СРСР і його протидію відродженню автокефальної церкви в 1989-1992 роках, авторитарний стиль правління Філарета, його особисті рахунки та можливу помсту тим архієреям, які залишили Київський патріархат і перейшли в УАПЦ. Ще в більшій мірі несприйняття глави УПЦ-КП стосується кліру УПЦ МП, де свого колишнього предстоятеля вважають зрадником, який перекинувся в 1992 році на бік "автокефалів", хоча доти був одним із кандидатів на патріаршество в РПЦ. Чимало священиків УПЦ МП і УАПЦ називають фігуру Філарета головною перешкодою для церковної єдності та переконують, що в разі обрання іншого предстоятеля до об’єднаної церкви перейдуть значно більше парафій і священиків Московського патріархату в Україні.

ВідеоПатріархат Філарет заявив про проведення об'єднавчого собору помісної церкви

Об'єднавчий собор помісної церкви відбудеться найближчим часом, проте дата його проведення залежить від Вселенського патріарха. Філарет зазначив, що на соборі обов'язково мають бути присутні екзархи з Константинопольської церкви, які спостерігатимуть за процесом. Філарет також розповів, що процедура обрання очільника нової церкви ще не узгоджена.

Патріархат Філарет заявив про проведення об'єднавчого собору помісної церкви

Предстоятель УАПЦ митрополит Макарій Малетич неодноразово заявляв, що не має амбіцій очолювати об’єднану церкву та не буде висуватися в її керівники. За таких умов митрополита Вінницького Симеона називають однією з реальних альтернатив Філарету. Цього архієрея добре знають президент Петро Порошенко і прем’єр-міністр Володимир Гройсман, які чимало часу прожили і пропрацювали на Вінниччині. Дехто навіть називає Симеона "другом" президента. Митрополиту приписують дуже добрі стосунки з керівниками держави, що, безумовно, може стати аргументом для підтримки владою цієї кандидатури.

На користь владики Симеона також грають його проукраїнська державницька позиція, за котру проросійські кола в УПЦ МП давно називають митрополита "націоналістом". У Вінницькій єпархії Московського патріархату за керівництва Симеона дозволяється відправа богослужінь українською мовою замість церковнослов’янської. "В одному з інтерв'ю в 2015 році митрополит Симеон зробив примітну обмовку: "Останнім часом мене часто запитують: "Про що найбільше ви переживаєте, за Церкву?". А я відповідаю: "Знаєте, за Церкву менше переживаю – більше хвилююся за Україну". Тому, що Україна сьогодні є, а завтра її може не бути, бо може розвалитися через наш поділ і внутрішні чвари, суперечки і протиріччя", - пише Церквач.

Митрополиту Симеону 56 років, він народився на Хмельниччині, закінчив Вінницький медичний інститут, а згодом Московську духовну семінарію та Київську духовну академію. У віці 33-х років був висвячений у єпископи митрополитом Володимиром Сабоданом. Симеона висували в предстоятелі УПЦ МП, однак на виборах він став лише третім – набрав 9 голосів, тоді як діючий керівник церкви митрополит Онуфрій отримав 36. "Що до особистих якостей владики, то джерела Церквача скаржаться на його сувору вдачу – простим попам під його рукою живеться несолодко. На щастя для церковних і світських еліт, рядове духовенство в історії з українською автокефалією мало що вирішує", - повідомляє телеграм-канал.

Примітно, що на відміну від багатьох інших єпархій УПЦ МП, де останніми днями відбулися збори священства та була задекларована вірність обраному патріархом Кирилом і митрополитом Онуфрієм курсу, на Вінниччині цього не відбулося. Натомість прес-служба Вінницької єпархії оприлюднила заяву, де декларується підтримка державної влади та не підтверджується, але і не спростовується інформація про можливість висування владики Симеона в предстоятелі об'єднаної церкви. "Митрополиту Симеону докоряють його хорошими відносинами з владою. Але невже це недолік? Невже погані відносини зі світською владою є обов'язковим показником духовності? Слава Богу, завдяки владиці Симеону, у Вінницькій єпархії абсолютно нормальні відносини і з владою, і з суспільством. На нашу думку, так, як діє митрополит Симеон, повинні були б діяти і інші. Одна справа – вказувати владі на її помилки, а зовсім інша – відкривати в умовах війни "другий фронт" проти обраних народом керівників, відверто висловлювати зневагу до них і зневагу до країни, в якій ти живеш, що, на жаль, можна спостерігати не тільки у окремих політиків, а й серед наших православних братів", - ідеться в цій заяві Вінницької єпархії.

Нагадаємо, 3 листопада в турецькому Стамбулі Константинопольський патріарх Варфоломій та президент України Петро Порошенко підписали угоду про співпрацю. Порошенко наголосив, що завершується процес створення автокефальної церкви, створені всі умови для підготовки до Собору, щоб Томос було надано відповідно до канонів церкви. Після того в Московському патріархаті заявили, що керівники УПЦ-КП і УАПЦ Філарет і Макарій не зможуть висуватися в предстоятелі об'єднаної церкви. Однак у Київського патріархаті невдовзі цю інформацію спростували. Архієпископ УПЦ-КП Євстратій Зоря заявив, що участь в об’єднавчому соборі братимуть лише ті, хто звернувся до Вселенського патріарха з проханням надати Томос про автокефалію. За його словами, нема підстав для участі в зібранні митрополита Онуфрія та архієреїв Московського патріархату, які виступають проти автокефалії. Представник УПЦ МП архієпископ Климент 5 листопада в інтерв’ю грецькому церковному виданню категорично відкинув можливість участі УПЦ МП в об’єднавчому соборі.

Залиште свій коментар

Вибір редакції