"Не отримуєш морального задоволення": хірурги розкрили секрети операцій зі зміни статі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Пошити нове тіло не проблема – були б гроші.

Змінити стать коштує сьогодні в Україні в середньому 10 тисяч доларів. Більшість охочих обирають закордонних хірургів, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Трансгендери – феномен, який не можуть пояснити і досі, але такі люди є, і їх багато. Офіційної статистики, скільки саме в Україні немає, але пластичні хірурги без роботи не сидять. Оперувати трансгендерів Василь Храпач почав в середині 1990-х. Зараз від такої слави вже трохи втомився. "Дуже важкі операції, і найчастіше не отримуєш морального задоволення, тому що не знаєш, що робиш", - зізнається він.

ВідеоПерехід: скільки в Україні коштують операції зі зміни статі

Пошити нове тіло – не проблема. Були б гроші. Змінити стать коштує сьогодні в Україні в середньому 10 тисяч доларів. Утім, більшість охочих обирають закордонних хірургів. Нова хірургічна Мекка - в сусідній Білорусі. Що таке повний перехід від статі до статі, й чи воно того варте - ексклюзив ТСН.

Перехід: скільки в Україні коштують операції зі зміни статі

Державні клініки нібито мають робити це безкоштовно, але ми не знайшли жодної людини, якій би вдалося перевтілитися бюджетним коштом. А от у сусідній Білорусі безкоштовних операцій зі зміни статі десятки на рік. Для своїх громадян, які пройшли спеціальну комісію й довели трансгендерність, це не коштує нічого, а для іноземців послуги платні, але дешевші, ніж в тому ж Таїланді. Саме в Білорусі нам дозволили зняти весь процес перевтілення з жінки в чоловіка.

Наш герой, Геннадій, трансгендерності соромиться, тому обличчя ховає. Зовні Гена вже має вигляд, як звичайний чоловік, але для повного щастя йому дечого бракує. "Я, наприклад, не хотів би, щоби мене побачили голим і потім хтось показував пальцем і сміявся", - каже він. Оперувати буде Володимир Подгайський – головний пластичний хірург Білорусі. Операції із корекції статі робить вже 25 років. На початку практики, каже, його витвори були далекі від ідеалу. Тепер технології пішли вперед і способів створити неофалос в рази більше – його можна викроїти з будь-якої частини тіла. "І з малогомілкової кістки, з пахової області, з нижньої м'язи стегна. Золотим стандартом вважається променевий клапоть передпліччя", - розповів він.

Гена – музикант, тож руки попросив не чіпати – вирізатимуть фалос зі спини. Разом зі шкірою беруть частину м'язів та судин, щоб потім можна було налагодити кровообіг. Цю маніпуляцію проводять майже чотири години, складнощі виникають через вагу пацієнта. Перед такими операціями бажано схуднути, щоб формувати орган було простіше. "Якби шов не був таким товстим, ми б уже давно закінчили", – зізнається хірург. Врешті, вдається досягти бажаної форми.  Далі головне – з’єднати усі судини. Робочим орган роблять завдяки ювелірній роботі мікрохірургів. "Клітор збережено, його занурено в основу члена, при стимуляції неофалоса досягнення оргазму абсолютно можливе", – пояснюють фахівці.

Але до повної готовності ще не одна операція. "Ми ж йому зробимо мошонку, виведемо йому уретру, вставимо ендофалопротез", – пояснює професор. Операція пройшла без ускладнень – це означає, що до звичного життя Гена повернеться вже за місяць. Володимир Подгайський підсумовує, що головне у своїй роботі – не помилитися, але й таке буває. "У нас був один випадок. І через півроку, може, більше, він сказав, що ні, я не хочу далі, я хочу повернутися назад. І наша комісія зайшла в глухий кут", – розповів він.

Це Анна, вона мешкає в Швеції. Жінкою вона стала у 60. "У молодості я не знала про трансгендерність, канали були чорно-білі, про це не говорили, але все життя я відчувала, що зі мною щось не те. Десять років тому я зрозуміла, хто я насправді", – пояснила вона. Місяць тому Анні зробили вагінопластику. З чоловіка зробити жінку набагато легше, ніж навпаки – потрібна лише одна операція. Чутливість та здатність до сексуального задоволення зберігається. "Я зустріла нове кохання. Ми зустрічаємось вже півтора року", – каже Анна. У Швеції операції з корекції статі роблять від 1960-х років, але до 2013 року це означало для тутешніх транс-людей ще й примусову стерилізацію. Після протестів закон скасували. "Тим, кого примусово змушували оперуватись, зараз держава виплачує компенсації", – розповідають медики.

У Швеції, які і в Білорусі, операції для трансгендерних громадян безкоштовні. Спеціалізованих клінік у 10-мільйонній країні аж шість. "Однакова кількість чоловіків і жінок хочуть оперувати груди. Щодо геніталій – 75% роблять перехід з чоловіка у жінку", – пояснюють лікарі. На пострадянському просторі – навпаки. "У країнах колишнього Радянського Союзу превалює з жіночої в чоловічу трансформація. Були припущення: радянська трудівниця жіночої статі, їй тяжче жити, вона з клунками та авоськами – краще б я була чоловіком", – пояснює білоруський професор.

Кореспондент ТСН Марія Шевченко

Залиште свій коментар

Вибір редакції