"Не секрет, що вакцинація - це новий безвіз": інтерв'ю з віцепрем’єркою Ольгою Стефанішиною

Дата публікації
Перегляди
4590
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Не секрет, що вакцинація - це новий безвіз": інтерв'ю з віцепрем’єркою Ольгою Стефанішиною

Фото: ТСН.ua

Планування травневих або літніх відпусток може бути ускладнено через подовження жорстких локдаунів у всьому світі.

Зараз все в світі, та й в Україні, крутиться навколо вакцин від коронавірусу. Поки провідні західні країни активно вакцинуються, Україна ще навіть не починала. В МОЗ заявили, що домовилися про закупівлю 1,9 млн доз китайської Sinovac Biotech. Вона вже пройшла третю стадію клінічних випробувань і очікує сертифікації ВООЗ. Також нещодавно стало відомо, що в рамках ініціативи COVAX (програма ВООЗ щодо вакцинації в країнах з низьким і середнім рівнем доходів - Авт.) у лютому Україна отримає 117 тис. доз вакцин Pfizer, а протягом першого півріччя цього року – від 2,2 до 3,7 млн доз вакцин AstraZeneca. 

Надлишки вакцин нам можуть надати й окремі країни-члени ЄС. Цим треком перемовин опікується віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Проте, цього недостатньо, аби провакцинувати принаймні половину населення України. Влада каже, що озвучить нові деталі на триденному форумі "Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді", що відбудеться в Києві 8-10 лютого. 

У першій частині інтерв'ю напередодні цього форуму ТСН.ua розпитав у Ольги Стефанішиної про доступ України до вакцин, строки відкриття кордонів, розблокування безвізу та можливість введення "ковідних паспортів". 

- Говоримо напередодні Всеукраїнського форуму "Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді". З анонсу зрозуміло, що це про пандемію та вакцини, які отримає Україна. Триденний форум, буде навіть Президент Зеленський. Розповідайте. 

- Я називаю цей форум "національний діалог". Це відверта розмова з міжнародними партнерами, суспільством, бізнесом, лікарями про ті питання і досвід, які ми маємо в боротьбі з коронавірусом, подоланні цієї пандемії, трансформаціях, через які ми пройшли. І, звичайно, про доступ до вакцини. Чому ми робимо великий акцент саме на міжнародному аспекті? Тому що коронавірус не має кордонів. Як і доступ до вакцини, бо це геополітичне питання. Дуже важливо, щоб в цьому національному діалозі ми забезпечили широкий дискурс разом з президентами інших організацій, міністрами інших країн, зокрема міністрами охорони здоров’я, які також розкажуть, як ми всі проходили цей шлях. Але що важливо — ми хочемо поговорити про майбутнє, як ми рухаємося далі щодо вакцинації. На щастя, на момент проведення форуму у нас вже буде кілька позитивних рішень щодо доступу України до міжнародних вакцин. Тому ми в першу чергу хочемо окреслити геополітичний контекст цього питання —  місце і роль України у спільних зусиллях щодо боротьби з коронавірусом і доступу до вакцинації.

- А чому за цей форум відповідає ваш офіс, а не МОЗ? 

- Звичайно і МОЗ відповідає, й ОПУ. Але ми виходили з того, що питання вакцинації й подолання спільних викликів — це насправді про євроінтеграцію. Ми зрозуміли, що з самого початку саме ЄС є нашим основним партнером і союзником. Адже коронавірус — це закриті кордони, питання переміщення товарів, людей, роз’єднання та воз’єднання цілих родин. Саме ЄС, з яким ми маємо Угоду про асоціацію і безвіз — це наш природній партнер. З цього виплили і наші діалоги щодо доступу до вакцинації. Як каже сама президентка Єврокомісії, ми сьогодні спостерігаємо безпрецедентний виклик, коли весь світ одночасно проходить вакцинацію. При цьому є достатньо невелика кількість компаній, які виробляють сертифіковану вакцину. Це спільний виклик. Тому ми запропонували ідею такого національного діалогу і стратегічних комунікацій, які б дозволили поговорити не лише про проблеми й досвід, а також розвіяти деякі міфи стосовно російської вакцини Sputnik V, міфів пропаганди і того, що Європа нас начебто кинула. "Чудова" Росія завжди готова Україну чимось шантажувати, будь це $15 млрд (у 2013 році Путін обіцяв Януковичу знижку на газ і $15 млрд — Авт.), газ чи вакцини. Це ж все на одному щаблі. Тому дуже важливо про це говорити відкрито, говорити правду, що ЄС — наш основний союзник і ми обрали рух на Захід не лише політично, а й практично. І так само розвінчувати ті пропагандистські міфи, які сьогодні, на жаль, перенасичують інформаційний простір. Саме тому наша команда займається цим, бо це питання європейської інтеграції.

- Ну, з простягнутою рукою, як каже президент Зеленський, ми не ходимо? 

- Ми не ходимо, бо вже достатньо тривалий час маємо доступ до всієї інформації в ЄС, яка стосується вакцин. З середини літа минулого року ми активно долучилися до ініціативи COVAX. Ми ведемо перемовини з усіма компаніями. Була телефонна розмова президента (з очільниками ЄС — Авт.), лист прем’єра (до президентки Єврокомісії — Авт.). Ведуться переговори, які я координую, з Єврокомісією. Це питання, яке має дуже важливий геополітичний контекст. Тому доступ, який надасть ЄС до перерозподілу вакцин саме для України, є важливим. Україна взагалі підняла всі країни Східного партнерства в пріоритет щодо доступу до вакцин, закуплених ЄС. Адже не секрет, що ще кілька місяців тому країни Східного партнерства не перебували в пріоритетному радіусі зору ЄС з цього питання.

- Майже рік світ на локдауні. Кордони майже закриті. Країни одна за одною говорять про введення паспортів щеплень. Вже навіть з'явилися відповідні додатки на смартфон. Що відомо вам? ЄС піде на введення паспортів щеплень? 

- Ніде в світі немає спільної думки … До речі, обговоренню цього питання буде присвячений окремий третій день форуму, де буде віцепрем’єр Михайло Федоров, представники Естонії і Литви, які просувають цю ідею. Не секрет, що вакцина — це новий безвіз. Саме з вакциною міжнародні організації і західні країни пов’язують лібералізацію руху, повернення до нормального способу життя і комунікації. Я трошки привідкрию завісу, навіть при плануванні деяких державних візитів ми отримуємо відповідь, що це можливо лише після розуміння процесу вакцинації. Деякі країни навіть виступають з ініціативою щодо запровадження єдиного паспорту вакцинації, який буде визнаватися всіма, як так званий біометричний паспорт вакцинації. Але ми вже в цьому діалозі з ЄС, ми знаємо, що відбувається кожен день, ведемо комунікацію з державами-членами і не будемо тут відставати. Я впевнена, що з квітня суттєво знизиться цей вакцинаційний хайп, вже не буде дефіциту на ринку вакцин. Навіть українська динаміка показує суттєве зниження рівня захворюваності. Але це (розмови про введення паспортів щеплень — Авт.) має місце бути. Дійсно, весь світ пов’язує повернення до нормального способу життя саме з вакцинацією. 

- Брюссель це питання серйозно дискутує. Серед країн-членів ЄС ініціативу гаряче підтримують Греція, Італія, Іспанія, Мальта та Кіпр. То нам планувати відпустки в Україні? Чи можна сподіватися на те, що кудись поїдемо? 

- Є три сценарії. Планування травневих або літніх відпусток може бути ускладнено через продовження жорстких локдаунів по всьому світу.  В такому випадку ми звичайно будемо обмежені у виборі країн. На сьогодні Державна авіаційна служба вже затвердила перелік країн для виїзду українців у літній сезон. Це природні туристичні напрямки, такі як: Туреччина, Кіпр, Туніс, Чорногорія, Хорватія, Болгарія, Грузія, Албанія та інші. Деякі з них країни ЄС. Другий сценарій полягає у тому, що може бути  суттєве зниження рівня захворюваності (в Україні — Авт.), і це звичайно сприятиме відкриттю кордонів. Але також третій сценарій полягає в тому, що передумовою доступу до певної країни буде отримання вакцини. На той час, як я вже говорила, не буде дефіциту в доступі до вакцини. Це не буде проблемою, так само і в Україні. 

- Тобто, інформація The Economist про те, що Україна отримає широкий доступ до вакцини тільки у 2023 році, міф? 

- Це точно міф. Ми вже маємо позитивні рішення щодо COVAX. Ми також маємо достатньо успішні переговори з визнаними виробниками вакцин. Так само ми ведемо перемовини з ЄС щодо перерозподілу надлишків вакцин в Україну. Тому, це (стаття The Economist — Авт.) абсолютно нереалістичний сценарій. Ми говоримо про те, що вакцини в Україні будуть вже навесні цього року точно, можливо, й раніше.

- Уточню про паспорти вакцинації. Якщо наприклад ВООЗ рекомендуватиме країнам вводити такі паспорти, то Україна теж зі свого боку їх запровадить? 

- Звичайно. Україна є частиною міжнародного співтовариства. Ми не проводимо політику самоізоляції. Якщо ми говоримо, що будуть рекомендації міжнародних організацій, які сприятимуть покращенню економіки України, контактам між людьми, ми обов’язково будемо їх дотримуватися. 

- Безвіз для українців де-факто заблоковано від березня. Можна багато говорити, що він у нас є, ніхто його не забирав, але я не можу в’їхати в ЄС за біометричним паспортом. Ще влітку Брюссель виставив вимоги для відкриття кордонів: рівень захворюваності в країні Х має бути нижчим за середньоєвропейський. Показники захворюваності в Україні вже натякають на відкриття кордонів. Які прогнози? 

- Якраз 25 січня відбулося засідання Ради ЄС міністрів закордонних справ, де вони дещо переглянули ці статистичні показники в сторону певної лібералізації. Динаміка спаду захворюваності на коронавірус свідчить, що у нас великі шанси піднятися в щабель країн, які матимуть доступ до поїздок в ЄС. Ми це можемо бачити і за результатами лібералізації поїздок між першою і другою хвилею коронавірусу. Як тільки відбувається загальноєвропейський спад, відкриваються кордони, все більше країн дають індивідуальний доступ країнам, включаючи Україну. Тому ця динаміка, яку ми спостерігаємо зараз в Європі і в Україні дає надію на те, що на кінець весни все ж таки ми матимемо більш ширший доступ, ніж зараз.

Ляшко розповів про умови зберігання і транспортування вакцини від коронавірусу в Україні

Ляшко розповів про умови зберігання і транспортування вакцини від коронавірусу в Україні

- Прем’єр Денис Шмигаль надсилав очільниці Єврокомісії листа з проханням допомогти з вакцинами. Тим паче, це було зазначено у спільній декларації за результатами саміту Україна-ЄС, як і можливе виробництво вакцин в Україні. Наразі спільне виробництво вакцин вже нереалістичне? 

- Це абсолютно реалістично. Ми дійсно ведемо перемовини з деякими компаніями стосовно переміщення частини виробництва. Міністр Максим Степанов знає всі деталі цього процесу. Але так само це питання для розмови на більш пізньому етапі. Насправді за 30 років незалежності ми опинилися у вакциновій залежності від РФ. На жаль, зараз ми лише говоримо про розбудову спроможностей виробляти, тестувати та реалізовувати частину виробничого процесу на території України. Ці питання не вирішуються за один день. Сьогодні всі наші фармацевтичні гіганти, компанії працюють над цим.

- Ми ж бачимо сварку в ЄС, скандал між ЄС і Великою Британією щодо вакцин. То може б завантажили виробництво в Україні? І нам би було краще, і їм добре. 

- Тут питання не у виробництві. До речі, ми дуже активно спостерігаємо за розвитком всіх подій, адже теж ведемо перемовини з фактично тими самими компаніями. Все не так просто. Мова йде не про виробництво якихось стандартних ліків. Це спеціальні технології, в які треба інвестувати, і сьогодні ця робота ведеться. 

- Так а що з приводу листа Дениса Шмигаля до Урсули фон дер Ляєн? Ми отримали відповідь? 

- Цей лист став результатом низки консультації і роботи на різних рівнях. Вона проводилася зокрема й на рівні робочої групи з перерозподілу вакцин з тим, щоб підняти це питання на найвищий рівень і звернути увагу на те, що питання доступу до вакцин має не лише медичний аспект, а й геополітичний. Тому це важливий елемент підтвердження солідарності ЄС з Україною. Відповіддю на цей лист є зокрема ті рішення, які ми вже бачимо зараз про виділення невеличкої партії, але терміново, Україні в рамках ініціативи COVAX. Сьогодні ми фактично завершуємо консультації щодо перерозподілу частини надлишків, які отримав ЄС. Так само була телефонна розмова президента України з президенткою Єврокомісії, де питання, які адресував прем’єр у своєму листі, також обговорювалися. Це один великий процес. Я насправді левову частину своєї роботи приділяю координації цих консультацій саме по європейському треку, організовую обмін цими меседжами та інформацією. Тобто, це величезна робота і все це складові одного процесу. 

- Загалом Єврокомісія підписала контрактів на 2,3 млрд доз вакцин від шести виробників. Це вдвічі більше, ніж потрібно, аби вакцинувати все населення ЄС. Від яких країн ЄС Україна розраховує отримати надлишки вакцини? 

- Хочу наголосити на кількох речах. Дійсно, є декілька країн ЄС, одна з них дуже дружня до нас, які погодилися на перепродаж в рамках цих надлишків частини вакцин. Україна їх купує. Але я також хотіла б подякувати і великій кількості країн ЄС, які не маючи таких надлишків все ж таки просували інтереси України, необхідність забезпечення доступу України до вакцин. Мова йде про понад 13 країн ЄС. Це великий знак солідарності. Я впевнена, що ця спільна робота дала результат. 

- Це ви зараз говорите про лист очільників МЗС 13 країн ЄС до Єврокомісії щодо країн Східного партнерства? То по цьому листу відповідь є? 

Відповіді немає. Але, знову ж таки, це звернення матеріалізувалося в щоденному залученні цих країн до діяльності спеціальної робочої групи. Ми зрозуміли, що цей дискурс має бути більш активним. І вони його забезпечили. Дуже активно працювали євродепутати. Я не знаю, чи відповіла Єврокомісія на цей лист, але ми з Дмитром Кулебою подякували особисто кожному з міністрів, який звернувся. 

- Ви сказали про дружню країну ЄС, яка готова ділитися з нами надлишками вакцини. Це Польща? 

- Це конфіденційна інформація. В першу чергу це буде контракт з компанією про перепродаж вакцин. З часом буде відомо більше деталей.  

Які вакцини від коронавірусу першими надійдуть до України

Які вакцини від коронавірусу першими надійдуть до України
Наступна публікація