Не спалюють, а компостують: як у Львові переробляють опале листя та харчові відходи і кому від цього вигода

Не спалюють, а компостують: як у Львові переробляють опале листя та харчові відходи і кому від цього вигода

Компост безкоштовно роздають людям і агрофірмам.

У Львові на повну потужність запрацювала станція з перероблення органіки. Тепер у місті опале листя не спалюють, а складають у мішки і компостують на станції. Крім листя також компостують харчові відходи і садове сміття.

Про це йдеться 19 листопада в сюжеті ТСН.19:30.

До пів сотні машин із опалим листям, харчовими і садовими відходами щодня приїжджає на станцію компостування органіки. Сировину формують у купи. Далі працює аератор - він ворушить відходи, насичуючи їх киснем.

"Крім того, за допомогою цього ворушіння ми вносимо бактерії. Далі ми контролюємо режим, за яким відбувається сам процес компостування. Якщо температура піднімається більше 50 градусів всередині борту, це означає що знову треба запускати аератор. Крім того, так само контролюється кількість вологи", - пояснює директор ЛКП "Зелене місто" Святослав Євтушенко.

Запаху гнилі зовсім не чути, бо його забирає одна із бактерій, яку вводять в органічні відходи.

У жовтні тут прийняли і переробили понад тисячу тонн органіки. Компост з листя і залишків їжі утворюється приблизно за місяць. Його просівають і роздають безкоштовно агрофірмам і людям.

У місті стоїть вже 250 спеціальних контейнерів і дедалі більше жителів беруться відсортовувати органіку.

"Це спеціальний контейнер, він з дірочками, щоб відбувалось постійно аерація. Всередині контейнера складається сіточка, подвійне дно, завдяки якому, коли навантажуйте, рідина, яка є в  харчових відходах, то вона просто стікає нижче", - каже Святослав Євтушенко.

В ОСББ, яке одне з перших почало збирати органічні відходи, кажуть, що економію помітили одразу, бо органіку в них забирають безкоштовно.

"За перший місяць в нас рахунок зменшився на 600 гривень. Наступні місяці пішли колосальні зменшення. В нашому будинку мешкає дуже багато молодих сімей, які були за кордоном і звичайно практика сортування за кордоном їх зацікавила і вони підтримали цей проєкт", - розповіла голова ОСББ Катерина Горбатюк.

У Львові запрацювала станція з переробки органіки

У Львові запрацювала станція з переробки органіки

Станція компостування органічних відходів - це перший етап будівництва сміттєпереробного заводу.

"Зараз ми вже готуємося до другого етапу. Банк вже визначив компанію, яка буде продовжувати будівництво, які збудували потужні заводи і в Литві, і в Італії, і Великій Британії. Це вже буде 2-й етап, сам корпус, обладнання будуть завозити і вони за 24 місяці вже мають здати завод в експлуатацію. І так виглядає, що це буде перший з заводів в Україні за всі роки незалежності", - повідомив Львівський міський голова Андрій Садовий.

Проєктні роботи і погодження тривали три роки. Вартуватиме завод 25 мільйонів євро. 10 з них - це грант від європейських екологічних фундацій. У міській раді кажуть, що завод зможе переробляти відходи Львова і довколишніх громад.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1587
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація