Не вистачає "блакитних комірців"

Молоді люди прагнуть ставати юристами та економістами. Країні вкрай потрібні люди робітничих професій.

Менеджери (Фото: www.oasis-gidro.ru)
Досвідчені люди твердять, що менеджером із продаж цілком можна працювати й без вищої освіти. (Фото: www.oasis-gidro.ru)
Молоді люди й досі прагнуть ставати юристами та економістами. У державному центрі зайнятості б'ють на сполох - країні потрібні робітничі професії. Профорієнтація поки що безсила - ті, хто раніше поповнював лави коледжів та технікумів, рвуться у виші. А закінчивши університети, все одно влаштовуються працювати там, де вища освіта не потрібна.

Героїня сюжету ТСН про абітурієнтів стала студенткою. Сьогодні вже може дозволити собі відкинути підручники та розслаблятися. Тепер, каже Таня, вступні іспити згадує як поганий сон.

Під час іспитів Таня Лисак познайомилася зі студентом цього ж університету. Каже, якби не він, здавати документи, заповнювати бланки, знаходити аудиторії було би просто неможливо. Перед приймальною комісією коївся жах, каже студентка: "Познайомилася з хлопцями з маркетингу, з третього курсу, ось, один працював у прийомній комісії, і я дізнавалася заздалегідь”.

Про ту пору, коли родина мусила жити за Таніним графіком, старша сестра Ліля згадує вже з усмішкою: "Було таке враження, що вступала вся сім’я. Вечір перед іспитом був доволі напруженим. Батьки – все, йди, не заважай, іди десь погуляй, відпочинь, тільки не заважай Тані займатися”.

Після важкого тижня сестри збираються відпочити на Чорне море. А потім - кожна за своє: старша - працювати, а молодша - здобувати освіту, аби стати справжнім маркетологом.

Олексій Попов ентузіазму Тетяни не підтримує. Він уже має дві вищі освіти: інженера-електронщика та менеджера туризму. Каже, що університетська освіта, щоби стати профі, потрібна не всім: "Все йде через продаж. Аби продавати, вища освіта або спеціальна вузько спрямована – воно не треба. Ти вмієш спілкуватися, не дурний – іди продавай”.

Зараз роботодавці в молодих людях цінують передусім особисті якості. Студентам, додає Олексій, треба спуститися з неба на землю. Якщо поталанить - вам платитимуть півтисячі доларі. Високі зарплати одразу матимуть або генії, або діти депутатів: "Зараз головне – зрубити гроші, ось і рублять. За рахунок чого? Молоді, здібні спеціалісти приходять, і їх витискають, наче лимони”.

Лимонний сік чавили і з нього, зізнається хлопець. Працював за двох, а зарплатню платили, наче ти чай розливаєш: "Набридло жити від зарплати до зарплати, тому почав працювати там, де платять більше.

Схожої з Олексієм думки і в Державному центрі зайнятості. Зараз спостерігають брак робітничих професій, яких учать у коледжах та технікумах. Часто доводиться випускникам вишів потім просто перекваліфіковуватися на робочі спеціальності: "Працюючи на будівництві, можна отримувати ту ж саму зарплатню, яку він отримує, коли закінчить вищий навчальний заклад, але це буде сьогодні і в найкоротший термін”.

Для того, щоб не лише вибрати професію, яка вам подобається, а ще й дізнатися, яка професія підійде за особистими якостями, кажуть, варто пройти спеціальну комп’ютерну програму.

Програма може виявити слабкі та сильні боки вашого характеру. Дивлячись на її результати, наприклад, неврівноваженій людині психолог порадить не ставати хірургом. Не засмучуйтесь, коли результати тесту не відповідають вимогам заздалегідь обраної професії. Вам порадять, як подолати мінуси, або щось схоже до обраного фаху.

Тетяна - одна з тих, хто не надто зважає на застереження інших: "Упевнена, що знайду й місце роботи, і кар’єрний ріст буде добрий – ну, я в собі впевнена”.

На випробовування своєї впевненості у Тетяни ще п'ять років.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: