"Неперебірливі": українці вкрай неохоче здають побутову техніку на утилізацію

У телевізорі міститься барій, стронцій, свинець, які отруюють печінку, серцево-судину систему, викликають онкологічні захворювання.

Викинутий телевізор отруює 100 метрів землі навколо себе. У його кінескопі містяться важкі метали, що негативно впливають як на тварин, так і на людей.

Китай. Бразилія. Індія. Гана - в цих країнах є цілі міста звалища електронного сміття. Їх називають найотруєнішими точками на землі, бо сюди з розвинених країн звозять відпрацьовану техніку.

В Україні дуже непросто віддати телевізор на утилізацію. Попри пропозиції в Інтернеті, в реальному житті техніку не приймають, бо ж просять зе це кошти. З приватними особами майже ніхто не хоче зв'язуватися. Проте київське підприємство "Екологічна лабораторія" готове прийняти техніку безкоштовно.

У телевізорі міститься барій, стронцій, свинець. Ці тяжкі метали отруюють печінку, серцево- судину систему, викликають онкологічні захворювання.

Крім небезпечної хімії, в будь-якому побутовому приладі є те, що можна продати.

99% відсотків технікі сюди потрапляють з приватних підприємств або бюджетних установ, вони мають звітувати про утилізацію оргтехніки. Прості українці сюди заходили лічені рази.

А ось у Польщі. У Якуба вийшли з ладу одразу бойлер і холодильник, а ще застарів телевізор. Переробники самі приїхали за технікою - безкоштовно.

Є варіант самому привезти техніку на пункт приймання, тоді отримуєш заохочення, спеціальну наліпку.

"Це така програма, за кожну викинуту річ ми даємо купон, його можна передати школі, де вчиться ваша дитина, коли бонуси накопичуюються , школа їх може обміняти на потрібну оргтехніку", - кажуть на підприємстві.

ВідеоЧому так важливо здавати побутову техніку на утилізацію

Фірма "Електроеко" – одна з 9 у Польщі, яка займається збором і переробкою електронного сміття. У них 19 своїх пунктів. Звідси техніка потрапляє на завод. Саме переробку холодильників тут вважають найнебезпечнішою.

З холодильника виходить 4 види вторинної сировини. Але і з таким дороговартісним процесом переробники не працють у збиток. Підприємство має дохід з продажу сировини, крім того отримує гроші від виробників електротехніки - серед яких потужні "Філіпс" та "Бош". І звітує перед ними скільки саме їхньої техніки потрапили на розумну переробку.

"Зараз ми мусимо зібрати 40 відсотків від обсягу продаж нової техніки. А до 2021 року цей процент зросте до 65%. Тобто якщо виробник в середньому віддає на ринок 100 одиниць техніки, ми маємо 65 штук від його імені забрати", - пояснюють на підприємстві.

Якщо такий відсоток не досягається - виробник платить штраф, що значно перевищує усі затрати на переробку електросміття. Еволюцію в утилізації небезпечних відходів Польща зробила буквально за 10 років, законодавство привели у відповідність до норм ЄС. А головне, пішли на болючий крок - запровадили невідворотне покарання. Штраф за телевізор на смітнику 33 з половиною тисячі гривень.

Сьогодні 60% поляків усвідомлюють необхідність розумної утилізації. Але, кажуть, їм ще далеко до скандинавів.

"Наприклад в Осло, один пунк приймання побутової технікі, наші поляки не поїдуть через все місто заради утилізація, але ментальні вже очевидні", - кажуть на підприємстві.

На ментальні зрушення невтомно працюють ось такі фірми -переробники. Вони обов'язково витрачають 5 відсотків своїх прибутків спеціальні заняття у школі, промо-кампанії і популяризацію ресайклінгу.

Залиште свій коментар