Незрозуміла помилка чи тактичний хід в інформаційній війні: навіщо Росія ввела санкції проти України

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Більшість фігурантів цього списку з іронією відреагували на рішення Москви.

У четвер, 1 листопада, Росія офіційно ввела економічні санкції проти України. Документ Путіна націлений на конкретних 322 українців: політики, активісти і журналісти, військові, судді, чиновники, бізнесмени, олігархи.

І ще - список стосується 68 компаній, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Серед них як металургійні гіганти, так і геть маловідомі підприємства. Як-то провінційна компанія з майстрування килимів.

ВідеоВибіркові недруги Путіна: кого з українців Росія внесла до санкційного списку

322 українці і 68 вітчизняних компаній увійшли до санкційного списку РФ. Більшість учасників переліку сприйняли його з іронією: переважно гарна компанія. Похихикали над купою граматичних помилок, але дехто каже про політичну спецоперацію. 

Вибіркові недруги Путіна: кого з українців Росія внесла до санкційного списку

"Список цей – більше піарівський, ніж справжній. Хтось ввійшов хтось не ввійшов, когось наплутали", - поясняє політтехнолог Сергій Гайдай.

Кого і як російська чиновницька машина феєрично "наплутала" - ще уточнимо. А поки - ось він, той самий список, кого конкретно мали б обезсилити економічні санкції Москви. Одразу попереджаємо: заробітчани можуть видихнути з полегшенням.

Своєю постановою Кремль погрожує заморожувати банківські рахунки чітко визначених українців та українських компаній. Блокуватиме використання цінних паперів та майна. А ще заборонятиме виводити капітал українців за межі Росії. Це начебто мало б ударити уже не по окремих людях чи підприємствах, а по цілій нашій економіці.

"Я не вважаю, що санкції дійсно можуть дуже вдарити по українській економіці", - розповідає економічний експерт Олег Устенко.

Бо особливо бити немає по чому. Фахівці кажуть, що відчутну атаку по бізнесу Москва нанесла ще у 2014-2015 роках.

"Якщо до 2014 року приблизно біля 8 мільярдів доларів нашого експорту на територію Росії складав машинобудівний експорт і приладобудування, то після 2014 року він зменшився до 1 мільярда доларів", - зазначає Устенко.

Простіше кажучи: до 2014 року у кожній гривні було близько 17 копійок, вторгованих із Росії. А вже під кінець цього року росіяни поповнюють одну нашу гривню лиш приблизно 5 копійками.

Щоправда, це теж не означає, що український бізнес припинив свою роботу в Росії чи із Росією.

"Зараз товари, з якими ми представлені на російському ринку – це, насамперед, сировинні товари. Мова про продукцію аграрного сектору, продукція металургії. І теж, правда, є продовольство, яке ми там реалізуємо. І теж, правда, що є наша хімічна галузь, яка представлена на російському ринку", - розповідає експерт.

І вже тут, мовляв, мали б зачухатися ті українці, які потрапили під російські санкції. Бо ж серед них –не лише політики, але й політики-бізнесмени.

"….Якщо такі є – то, мабуть, їх ті санкції не дуже стосуються. Тому що вони в список не попали, якщо чесно", - підкреслив політолог Гайдай.

Найфеєричніша річ у цьому документі -  помилки. Наче постанову уряду довірили писати шкільному двієчнику.  І якщо приміром, замість рахунків і майна глави СБУ Грицака – шукати і слати запити в банки на якогось  Гріцака, то знайти буде важко. Тож опоблоківцю Мірошниченку , що з якогось дива потрапив у Кремлівський перелік, можна спокійно їхати відпочивати на Баренцеве море. Прикордонники зупинятимуть і затримуватимуть якогось громадянина Мірошніченко. І це ще квіточки!

Ось під 119 номером у списку вказаний Карась Євген Валерійович. Це – Київський власник художньої галереї.  "Тепер потрібно вгадати, я справді настільки небезпечний?" - запитує Євген Валерійович. Схоже, Кремль переплутав одного Карася Євгена Валерійовича із Карасем Євгеном Васильовичем, лідером націоналістичної організації С14.

Й таких епічних ляпів у списку чимало. І не лише стосовно фізичних осіб, але і юридичних. Ну справді - чим небезпечна Москві все та ж хмельницька контора з виробництва килимів? Але легковажити теж не слід.

"Так, це дія Путіна. Він так діє. Показує, що Україна і українці вороги", - розповідає Гайдай.

"Це удар, який направлений на конкретних політиків. Або тих, від кого залежить прийняття тут, в Україні, політичних рішень. Ми маємо дуже чіткі послідовні кроки, які повністю вкладаються в так звану теорію ігор. Це означає, шо кожен крок, який буде зроблений з цієї сторони, з України,  він вже був продуманий в Російській Федерації", - пояснює економічний експерт Устенко.

За такою теорією гра із санкціями виглядає приблизно так:

- Очевидні імена противників Росії - щоб ніхто не плутав про що цей список.

- Між ними заховані агенти Росії, яких таким чином відбілюють - ховають у всіх на виду. Мовляв, чого ви до нього причепилися ви ж бачите, що він у списку.

-Безумовно є там і третя група  Їхні реальні банківські рахунки у Росії, нерухомість чи бізнес скоро з'являться у відкритому доступі. Навіть якщо йдеться про дрібниці - залишену у Криму квартиру. Інакше список був би справді пустопорожнім папірцем.

- І нарешті головна  група. Це люди або власники бізнесу, про яких у цьому документі Кремль не промовив ні слова. Але які з острахом на нього чекали. І тепер отримали останнє попередження від господаря.

Взагалі вибірковість з фігурантами санкційного списку місцями важко зрозуміла. Кожен може висувати свої версії.

Одні міністри під санкціями, інші - ні. Низка кандидатів в президенти, як то Юлія Тимошенко та Олег Ляшко – наче патріоти України, бо у списку. А Анатолій Гриценко чи Андрій Садовий – ні, бо у списку відсутні.

"Це є спецоперація Росії для того, щоб дезінформувати людей. Їм треба вигороджувати Семочка, Григоришина, Злочевського. Тому вони туди дописують порядних людей. І ми про це з вами говоримо", - заявив міський голова Львова Андрій Садовий.

Виходить, що тим,  хто не потрапив у список болить більше від санкцій ніж тим хто потрапив. Президент України Петро Порошенко заявив, що перебування у цьому списку для українців наче державна нагорода, однак його самого, правда, у списки не внесли. Але там є його син.

"Для президента це погано, краще б він був присутній у списку. Тому що це зайвий раз показує, що є син, він є бізнес-сім’єю і є чомусь в  українській політиці", - підкреслив політолог Гайдай.

Наразі Національний банк України вивчає можливі економічні наслідки для України.  Хоча в НБУ попередньо зауважують: нічого серйозного не очікують. Але стосовно серйозного. Пам'ятаєте про ті 5 копійок, які ми все ще отримуємо з торгівлі в Росію. А це сотні мільйонів доларів хімічної продукції у країну, з якою фактично у стані війни. Це торгівля з агресором на металургійному та аграрному ринках. І це заповнені заробітчанами поїзди, які продовжують їхати Росію за довгим рублем, бо в Україні не знайшли роботи. Так, що Кремлівський список не така вже проста річ, як здається на перший погляд.

Андрій Орляк

Залиште свій коментар

Вибір редакції