Нова ера ЧАЕС: захисна "Арка" здана в експлуатацію на 100 років

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Що буде далі – не знає ніхто.

У Чорнобилі прийняли в експлуатацію нове накриття над четвертим реактором атомної станції – так звану "Арку". Її почали будувати в 2012 році над саркофагом із металу і бетону, котрий звели за лічені місяці після катастрофи над зараженими радіацією руїнами, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

ВідеоУ Чорнобилі впровадили в експлуатацію арку "Укриття" над 4 реактором атомної станції

За півроку після катастрофи - заражені радіацією руїни накрили саркофагом з металу і бетону. І 2012-го почали будувати над ним ще один, більш безпечний захист - арку за півтора мільярда євро. Конструкція має прослужити 100 років. За цей час, сподіваються вчені, вже зможуть придумати щось надійніше.  

У Чорнобилі впровадили в експлуатацію арку "Укриття" над 4 реактором атомної станції

Один із легендарних водолазів Олексій Ананенко отримав зірку Героя через 33 роки після подвигу. Їхні імена згадали після виходу серіалу "Чорнобиль", вони – прототипи героїв фільму і реальні герої тих подій. Валерій Безпалов вважає, що головне вже не те, що тоді зробили, а що буде зроблено, щоб остаточно врятувати нащадків від наслідків аварії. "Оце важливо, що нову "Арку" будують", - каже Герой України Валерій Безпалов.

Ключі від споруди французи символічно передали керівництву Чорнобильської станції. Роботи з будівництва виконувала компанія "Новарка", об’єкт будували 7 років – і це тепер найрухоміша наземна конструкція в світі. Її насунули на старий саркофаг у 2016 році, після чого рівень випромінювання одразу зменшився у 5-7 разів. Підрядні роботи на новому укритті нині остаточно завершено. "Найголовніше, що треба було її побудувати метрів за 400 від реактора, щоб людям було безпечно працювати", - розповів Ксавье Бус.

У зоні відчуження суворий пропускний режим та посилений контроль – роками персонал ЧАЕС навчався працювати разом із французами і спостерігати за поведінкою конструкції. В безпосередній близькості від реактора дозволяють перебувати не більше 2-3 хвилин у повному захисті – дозиметр там просто розривається сигналами про випромінювання. Впродовж року Україна впроваджуватиме цей об’єкт в експлуатацію, в ньому також одразу закладено й оснащення з демонтажу. У перспективі слід позбутися старого саркофага, а в далекій перспективі – хоча б частини найнебезпечніших конструкцій реактора. Спонсорували цей проект 45 країн-донорів. Захисту "Арки" вистачить щонайменше на 100 років.

Як повідомлялося, замовчувана історія Чорнобиля перетворилася на міф – за радянською версією, всіх опромінених ліквідаторів і працівників станції лікували в Москві, у телесеріалі НВО теж фігурує 6-та столична клініка, але насправді частина уражених радіацією лишилися в Києві. Українським лікарям забороняли ставити діагноз "променева хвороба", а досвід, здобутий після військових ядерних випробувань, був засекречений. Медикам же треба було рятувати людей, і вони з цим – упоралися. Причому в Києві значно краще, ніж у Москві.

 Кореспондент ТСН Євгенія Цвєтанська

Фотогалерея У чорнобильській зоні відчуження затримали двох литовських сталкерів (2 фото)

Залиште свій коментар

Вибір редакції