Правоохоронці можуть читати смски і листування в соцмережах українців без будь-якого розголосу про це.
Зі вступом у силу нового Кримінального кодексу правоохоронні органи отримали право здійснювати негласні слідчі дії відносно будь-якого українця.
Як повідомляє "Комерсант-Україна", порядок їх проведення затверджений спеціальною інструкцією. Серед іншого документ регламентує негласне проникнення оперативників в житло, зняття даних з особистого комп'ютера і взяття біологічних зразків. Експерти вважають, що такі дії силовиків порушують права людини.
Інструкцію підписали, зокрема, Служба безпеки, Генпрокуратура, Міністерство внутрішніх справ і Державна прикордонна служба. Йдеться, що "негласними" є "слідчі дії, способи і факт проведення яких не підлягають розголошенню, а дані, отримані в результаті, є засекреченими".
"Негласні слідчі дії проводяться відносно підозрюваного або іншої особи, якщо в результаті їх проведення є можливість отримати дані про злочин та особу, яка його вчинила",- написано в документі.
Громадяни можуть оскаржити проведення негласних слідчих дій у суді.
Слід зазначити, що норма про НСД (негласні слідчі дії) є нововведенням КПК, який набрав чинності 20 листопада.
Проводити НСД уповноважені прокурори і слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, безпеки, податкової служби. Силовики можуть почати НСД з дозволу слідчого судді або ініціювати їх - якщо ситуація пов'язана "із врятуванням життя людей, попередженням тяжкого злочину".
Оперативникам, зокрема, дозволяється проводити прихований аудіо- і відеоконтроль, перегляд, виїмку або накладення арешту на кореспонденцію. Крім того, допускається контроль дзвінків, SMS, MMS, листування в інтернеті; вилучення даних з комп'ютера без відома власника, а також негласне отримання "зразків матеріалів або сировини у публічно недоступних місцях для проведення порівняльного аналізу".
Завершує інструкцію пункт про дотримання прав громадян. У ньому говориться, що особи, відносно яких проводилися НСД, повинні бути проінформовані про це протягом року з моменту їх завершення.
Деякі експерти впевнені, що такі норми порушують конституційні права громадян:
"У Конституції не зазначено, що в цілях національної безпеки можна проникнути в житло без дозволу суду і понятих. Закон про оперативно-розшукову діяльність не дозволяє обшук без понятих. КПК в цілому не узгоджений з чинними законами, а все тому, що писали його теоретики, які поспішали видати продукт на-гора",- вважає нардеп від "Батьківщини" Геннадій Москаль.
Нагадаємо, що 20 листопада в Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс.