КС дозволив обирати президента у Верховній раді

Ще у 2003 році Конституційний суд виніс рішення, що обрання президента у Верховній раді, а також продовження повноважень ВР не обмежує права і свободи громадян.

У разі прийняття рішення потенційною коаліцією БЮТ та ПР обрати нового президента у Верховній раді і продовжити каденцію самої ж Верховної ради Конституційний суд визнає ці рішення законними.

Такий висновок випливає з того, що аналогічний законопроект вже подавався на розгляд КС – ще у 2003 році, в розпал політреформи. Тоді представники парламентської більшості Степан Гавриш, Раїса Богатирьова та Олександр Задорожній пропонували Верховній раді самостійно обрати главу держави, а також продовжити повноваження парламенту до 2007 року.

Тоді цей законопроект не був затверджений у ВР, але пройшов схвалення Конституційного суду.

"Положення законопроекту про обрання Верховною Радою президента Конституційний суд України визнав таким, що не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина та не спрямоване на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України", - сказано у рішенні від 10 грудня 2003 року.

Також КС не мав застережень щодо продовження на рік депутатських повноважень.

"Чергові вибори народних депутатів України пропонується провести у 2007-му році, тобто передбачається продовження строку повноважень парламенту нинішнього скликання на один рік. Конституційний cуд України вважає, що такі зміни до Основного Закону не передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина", - сказано в рішенні КС.

Єдине застереження у тодішньому рішенні Конституційного суду було висловлено в одному абзаці – що таким чином створюється прецедент, "який у подальшому може призвести до втрати парламентом України ознак його як виборного представницького органу".

Незгоду з наданням парламенту права власноруч продовжувати свою каденцію висловили лише двоє суддів КС - Володимир Шаповал і Володимир Вознюк.

"Конституція України передбачає можливість продовження повноважень парламенту України лише під час дії воєнного чи надзвичайного стану (стаття 83). Продовження повноважень парламенту є ігноруванням волевиявлення виборців – громадян України – та порушує основоположний принцип Конституції України, за яким єдиним джерелом влади в Україні є народ", - написав у окремій думці суддя КС Володимир Вознюк.

Таким чином, якщо зараз ВР таки вирішить наділити себе згаданими повноваженнями, КС не зможе визнати їх неконституційними.

Нагадаємо, про можливість продовження повноважень парламенту на "кілька місяців" 3 червня з парламентської трибуни заявляла заступник глави фракції ПР Ганна Герман. На думку ж експертів, йдеться про продовження каденції нинішньої ВР до 2014 року (наступні вибори повинні відбутися 2012 року).

Президент Віктор Ющенко неодноразово заявляв, що у жодному разі не допустить обрання президента у парламенті.

Читайте також:

Ющенко не дозволить переобирати себе в парламенті

ПР: повноваження нинішньої Ради будуть продовжені

Ющенко: я не відмовлюся від того, з чим 5 років вів націю

Радник Тимошенко закликала БЮТ і регіоналів не чіпати Конституцію

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: