Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Очільник УГКЦ, кандидат на папський престол та пластун. Біографія Любомира Гузара

Гузар тривалий час жив у США.

31 травня помер Блаженніший Любомир Гузар. Про це ТСН стало відомо з власних джерел. 

ТСН.ua зібрав найцікавіші факти біографії очільника Української греко-католицької церкви.

Життєпис

Народився Любомир Гузар 26 лютого 1933 в родині Ярослава Гузара та Ростислави Демчук у Львові, де закінчив народну школу та перший клас гімназії. Прадідом Любомира був о. Дмитро Гузар — священик УГКЦ, парох у містечку Завалів, батько Лева Гузара і тесть письменника, нотаріуса Володимира Левицького (більше відомий за пседонімом Василь Лукич).

У 1944 році сім'я його батьків виїхала до Австрії: у місті Зальцбург продовжив навчання в українській гімназії, а переїхавши у 1949 в США, закінчив середню освіту в малій духовній семінарії (St. Basil College Seminary) в Стемфорді, штат Коннектикут. Був членом Пласту. Капелан молодечих таборів Спілки Української Молоді (СУМ) у Елленвілі, штат Нью Йорк. Студіював філософію в Колегії св. Василія та в 1954 здобув ступінь бакалавра.

Богословські студії, перші призначення та повернення до України

Богословські студії відбув у Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, а в 1958, як питомець Великої Духовної Семінарії Святого Йосафата, здобув ліценціат богослов'я. 30 березня того ж року Владика Амвросій Сенишин висвятив Любомира Гузара на священика для праці в Стемфордській єпархії.

У 1958—1969 — вчитель і префект у Стемфордській Духовній Семінарії Святого Василія. Також служить у Кергонксоні, штат Нью-Йорк, як душпастир оселі "Союзівка" Українського Народного Союзу та виховної оселі Спілки української молоді Америки в Елленвілі, штат Нью-Йорк.

3 1965 — настоятель парохії Пресвятої Трійці в Кергонксоні. Продовжив філософські студії у Фордгамському університеті Нью-Йорка і в 1967 році здобув ступінь маґістра. У 1969 переїхав до Рима для продовження богословських студій, які завершив доктором богослов'я в 1972 (дисертація на тему "Митрополит Андрей Шептицький — провісник екуменізму"). У 1972 вступає в монастир св. Теодора Студита у Ґроттаферрата в Італії.

2 квітня 1977 в монастирі Студійського Уставу в Кастель-Гандольфо поблизу Рима, висвячений Верховним Архієпископом Йосипом Сліпим на єпископа без згоди Римського Архієрея (тому аж до 1996 не діяв як єпископ).

У 1978 Патріарх Йосип призначає єпископа Гузара архімандритом цього монастиря, а також відповідальним за монастирі студійського уставу за межами України. У 1993 з усією монастирською спільнотою з Гроттаферрата повернувся до України.

Кардинал Гузар, після повернення з довготривалої еміграції зі США, мешкав у передмісті Львова — селі Зимна Вода на вул. Сірка.

14 жовтня 1996, у зв'язку з поганим станом здоров'я Кардинала Любачівського, Синод Єпископів УГКЦ обрав Блаженнійшого Любомира Єпископом Помічником Глави Української греко-католицької церкви з делегованими правами.

З 14 грудня 2000 (день смерті блаженнішого Мирослава Івана кардинала Любачівського) виконував обов'язки Апостольського адміністратора УГКЦ.

25 січня 2001 на надзвичайному Синоді Єпископів Української греко-католицької церкви обраний Архиєпископом Львівським та Главою Української греко-католицької церкви. 26 січня 2001 Папа Римський Іван-Павло II затвердив цей вибір. 21 лютого того ж року Любомир Гузар став Кардиналом Католицької церкви з титулом святої Софії на Віа Боччеа.

У 2002 прийняв українське громадянство.

21 серпня 2005 офіційно змінив свій титул на "Верховний Архиєпископ Києво-Галицький", переніс свій осідок до Києва, який був центром греко-католицької церкви до захоплення Московією.

Відставка та зречення

9 лютого 2011 в українських ЗМІ з'явилася інформація про те, що Папа Римський Бенедикт XVI прийняв відставку Любомира Гузара з посади глави УГКЦ.

10 лютого на прес-конференції у Києві Блаженніший Любомир (Гузар) повідомив про те, що цього дня Папа Бенедикт XVI прийняв його зречення з уряду Верховного Архиіпископа Української греко-католицької церкви. Відповідне прохання до Святішого Отця Глава УГКЦ подав, коли йому виповнилося 75 років

 

Кандидат на папський престол

Гузар розглядався як один з можливих наступників Папи Римського Івана Павла ІІ (з-поміж 16 інших кандидатів). Найбільшою перешкодою до обрання називали східноєвропейське походження — кардинали могли не проголосувати за другого поспіль папу з цієї частини світу. Серед інших перешкод називали колишнє громадянство США, потребу, в разі обрання, перейти в Римо-католицьку церкву.

З поміж його переваг відзначали ясність розуму, високу духовність та популярність серед кардиналів. Також звертали увагу на його головування у Церкві, де дозволені шлюби священиків, і те, що це могло позитивно вплинути на скасування целібату в Римо-католицькій церкві.

Після зречення престолу Бенедикта XVI Любомир Гузар не міг стати учасником виборів нового папи, позаяк за кілька днів до початку конклаву йому виповнилося 80 років. Згідно з апостольською конституцією, кардинали, котрим за 80 років, не можуть брати участі у виборах Папи.

ВідеоБлаженніший Любомир Гузар вірить в силу українців і підтримку Бога

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції