Окупанти Криму вподобали психлікарні, як засіб тиску на кримських татар

Усе частіше незгодних із окупаційною політикою відправляють у божевільні.

У середу окупаційний "суд" у Сімферополі почне розгляд справу одного з лідерів Меджлісу Ільмі Умерова, котрого звинувачують у посяганні на "територіальну цілісність" за публічне засудження анексії Криму Росією. Торік він провів три тижні у психіатричному стаціонарі, куди його доправили на примусову експертизу, і відтоді до психлікарні запроторили вже два десятки кримських татар – фігурантів політичних справ, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Умеров був першим, кого окупанти запроторили до психлікарні на примусову експертизу. Там лікарі нібито мали встановити, чи не божевілля змусило його виступити проти захоплення Криму Росією. "Я перебував серед душевнохворих, серед психічно хворих, їх було близько сотні. Вони практично вільно заходили в нашу палату, тому що не було дверей. Умови утримання були жахливі, я не міг користуватися душем, я не міг нормально користуватися туалетом", - розповів сам кримський татарин.

ВідеоФСБ у Криму запроторила до психлікарні вже два десятки кримських татар

Не довіряючи медперсоналу, Умеров одразу відмовився від прийому будь-яких ліків, бо побоювався отримати ненароком дозу психотропних речовин. "Я сприйняв це як одні великі, довгі тортури", - зізнався він. Після Умерова психіатричний стаціонар зробили стандартною практикою для політичних справ: через нього пройшли 12 звинувачених у справі ісламської організації Хізбут-Тахрір. Їх на місяць запроторювали до психлікарні навіть без постанови "суду" – самим лише рішенням слідчого. Політв'язнів утримували в окремому корпусі за колючим дротом, із вишками, охороною та режимом, немов у тюрмі.

Адвкати кажуть, що оцінкою психічного стану таких в'язнів лікарі особливо не переймаються. Натомість намагаються розпитати щось про обставини справи, за котрою підпав під підозру їх вимушений пацієнт – наприклад, чи є підозрюваний винним, як він ставиться до релігії та напрямків в ісламі тощо. Правозахисники вважають таку імітацію медичного обстеження ще одним методом тиску на політв'язнів, однак ефективності воно не додає – ще нікого з ув'язнених це не змусило обмовити себе чи інших. Тож юристи побоюються, що окупанти наважаться на наступний крок – примусове психічне лікування.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва

Залиште свій коментар