Опалювальний сезон 2020-2021: коли розпочнеться, скільки коштуватиме і як готуються в регіонах

Опалювальний сезон 2020-2021: коли розпочнеться, скільки коштуватиме і як готуються в регіонах

Органи місцевого самоврядування мають повноваження самостійно ухвалювати рішення, коли розпочинати й закінчувати опалювальний сезон.

В Україні від 15 жовтня стартував опалювальний сезон, хоча місцева влада може розпочинати подачу тепла на свій розсуд.  Якщо середньодобова температура повітря не перевищує 8°С протягом трьох діб, то обігрів будівель можна розпочинати.

Що говорять у Мінрегіоні

Як заявила15 жовтня заступниця міністра Наталія Хоцянівська, теплопостачальні підприємства всіх областей отримали номінації на газ та готові до нового опалювального сезону. 

"Цього року є проблема взаємовідносин теплопостачальних підприємств із газорозподільними компаніями – облгазами. Йдеться про борги за попередній період. Запроваджений ринок природного газу, електричної енергії, а наша галузь залишилася із попередньою тарифною політикою, яку не можна змінити. Проблема існує, але впевнена, вона не вплине на початок нового опалювального сезону. Звичайно, вона має бути вирішена, і над цим уряд працює", – зазначила заступниця міністра.

За словами Наталії Хоцянівської, заборгованість за спожитий природний газ підприємствами теплопостачання перевищує 35 млрд. грн.

Мінрегіон вже повідомляв, що у міжопалювальний період цього року українці сплатили 5,5 мільярда гривень заборгованості за теплопостачання. А рівень розрахунків за тепло станом на 1 вересня 2020 року досягнув 113%.

Коли і в яких містах України стартує опалювальний сезон

Органи місцевого самоврядування мають повноваження самостійно ухвалювати рішення коли розпочинати та закінчувати опалювальний сезон, тож у різних містах України дата його початку різна.

Київ

У Києві опалювальний сезон розпочався 16 жовтня. Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.

"Підключення лікарень, шкіл, садочків та інших закладів соціальної сфери відбувається за окремими заявками їх керівників", – повідомив міський голова.

Харків

На сайті Харківської міської ради розміщено повідомлення, що опалювальний сезон 2020-2021 рр. розпочався у Харкові 15 жовтня. Відповідне розпорядження підписав секретар Харківської міської ради Олександр Новак. Згідно з документом, тепло почнуть подавати в лікарні, установи освіти, інші об'єкти соціально-культурної сфери, а також у житлові будинки.

Хмельницький

15 жовтня в Хмельницькому розпочався опалювальний сезон. Відповідне розпорядження 13 жовтня підписав міський голова Олександр Симчишин. Рішення ухвалено у зв’язку із різким зниженням середньодобової температури зовнішнього повітря та тенденції до її подальшого зниження.

Львів

За словами міського голови Андрія Садового, місто вже на 99% готове до опалювального сезону, тому що "1% завжди залишаємо на непередбачувані обставини". Весь житловий фонд завтра зранку, 16 жовтня, буде підключатися без проблем.

Дніпро

У Дніпрі точної цифри початку опалювального сезону поки не називають. Теж чекають зниження температури. За словами заступника мера міста Михайла Лисенка, опалення в житлових будинках ввімкнуть коли середньодобова температура за 3 дні не перевищить +8 градусів. У школах і дитячих садах тепло дадуть, коли температура повітря буде нижче 16 градусів тепла.

Чернівці

Так само не готові поки що назвати точну дату початку нового опалювального сезону у Чернівцях, але повідомляється, що це має статися наступного тижня.

"У Чернівцях готові розпочати опалювальний сезон наступного тижня", – повідомив секретар Чернівецької міської ради Василь Продан.

Луцьк

Розпочати опалювальний сезон в Луцьку попередньо планують з 19 жовтня. Про це повідомив радник Луцького міського голови Ігор Поліщук на своїй сторінці у соцмережі.

"Згідно з прогнозом погоди, попередньою датою визначено понеділок, 19 жовтня", – зазначив він.

Черкаси

На сайті міської ради повідомляється, що опалювальний сезон у місті розпочнеться за умови, якщо впродовж трьох днів середньодобова температура триматиметься на рівні не вище восьми градусів. 

У рішенні виконкому за 9 жовтня теплопостачальним організаціям доручено подати тепло в оселі громадян при зниженні  прогнозних показників середньодобової температури впродовж трьох днів до 8 градусів. Але не пізніше термінів, визначених чинних законодавством. А саме, 15 жовтня.

Що може зашкодити початку опалювального сезону

Як повідомила пресслужба "Нафтогазу", станом на 15 жовтня, під загрозою старт опалювального сезону у 45 населених пунктах. 

"Впродовж тижня десять підприємств теплоенергетики розрахувалися з критичними боргами, однак ще 63 виробники тепла мають відповідну заборгованість і ставлять під загрозу вчасний старт опалювального сезону у 45 населених пунктах", – йдеться у повідомленні.

Найнижчі показники розрахунків за спожитий природний газ мають підприємства ТКЕ Луганської області – 56%, Дніпропетровської області – 71%, Кіровоградської області – 81%, Івано-Франківської області – 82%, Донецької області – 86%. 

Фото: КМДА

Скільки коштуватиме опалення у сезоні 2020-2021

Із серпня в Україні запрацював вільний ринок газу. Це означає, що відтепер нові ціни на газ для населення встановлюватимуть щомісяця. Так, на жовтень 2020 року Нафтогаз встановив ціну 4,7 грн за куб газу, що на 45%  дорожче, ніж вартував кубометр газу у серпні.

Ринкова ціна на газ наразі нижча, аніж під час минулого опалювального сезону. Тому в цьому сезоні прогнозується нижчий рівень цін, аніж торік. Про це сказав міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю виданню The Page.

Марченко запевнив, що нині складнощів з опалювалювальним періодом немає. Оскільки цьому сприяє відкриття ринку газу, завдяки якому споживачі можуть самостійно обирати постачальників та ціну газу.

"Зокрема, одним із таких постачальників є НАК "Нафтогаз України". Тому я сказав би, що на ринку газу немає монополії, а є можливість вибирати. Є ринок і є ринкова ціна. Але зараз ринкова ціна на газ є нижчою, ніж була минулого опалювального сезону... Ми на цей опалювальний сезон прогнозуємо нижчий рівень цін – менше, аніж минулого року, якщо рахувати загалом", – висловився голова Мінфіну. 

У НАК "Нафтогаз України" експерти прогнозують, що цієї зими ціни на газ знизяться завдяки рекордним запасам, які вдалося сформувати в газосховищах. Про це голова правління компанії Андрій Коболєв сказав на Ukrainian Energy Day.

За словами Коболєва, в газосховищах рекордний обсяг газу – 28 млрд кубометрів. Він додав, що "незвичайність рекорду" в тому, що більша частина газу належить приватним гравцям. 

"Якщо весь цей обсяг попрямує українським, а також європейським споживачам, то велика ймовірність, що побачимо цінові зрушення, і ціни для українських споживачів будуть нижчим, ніж на європейських ринках", – сказав Коболєв. 

Своєю чергою у інтерв'ю виданню OBOZREVATEL аналітик Єгор Комов розповів, що вже в грудні на ринку вартість газу може скласти 7 грн (зараз близько 5,4 грн). Це значно менше, ніж торішня ціна, але при цьому більше, ніж українці платять зараз. З огляду на структуру тарифу на тепло, при такому подорожчанні газу тарифи на опалення можуть зрости приблизно на 15-16%.

Опалювальний сезон: де вже сьогодні мають пустити тепло

Опалювальний сезон: де вже сьогодні мають пустити тепло

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація