Операція "Вісла": опубліковано ексклюзивні документи про масову депортацію українців комуністами Польщі

Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Операція "Вісла": опубліковано ексклюзивні документи про масову депортацію українців комуністами Польщі

Фото: ТСН.ua

Представлено документи з підтвердженням депортації українців з південно-східних регіонів Польщі, які раніше не оприлюднювалися Електронним архівом визвольного руху.

Цьогоріч на 28–29 квітня припадає сімдесята річниця акції "Вісла" — військово-політичної операції польської комуністичної влади з депортації українців з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння й Підляшшя) до її північно-західних земель.   

Історики зазначають, що операція "Вісла" 1947 року стала інструментом етнічної чистки: українців примусово переселяли, позбавляючи права власності на колишні господарства і майно. Лише за три місяці (квітень–липень) 1947 року було силоміць переселено понад 140 тисяч українців. Вони в цей період зазнавали насильства, їх арештовували та розстрілювали.

Загалом у період 1944–1951 років комуністичним режимом СРСР та її сателітом Польською Народною Республікою було переселено або депортовано понад 700 тисяч українців. 

Що ж до "Вісли", то за кілька днів до 70-ї річниці операції на сайті Українського інституту національної пам'яті з'явилося звернення науковців та громадських діячів до Верховної Ради та Сейму Республіки Польща із закликом засудити акцію "Вісла" як злочин польського комуністичного режиму проти власних громадян, українців за національністю.

Між тим, ТСН.ua спільно з Центром досліджень визвольного руху і Архівом СБУ у проекті Електронний архів визвольного руху avr.org.ua публікує повнотекстові копії деяких документів, що безпосередньо стосуються операції "Вісла" та підтверджують депортацію українців з південно-східних регіонів Польщі.

ЛИСТ НЕЧАЮ ВІД 14 ЛИПНЯ 1947 РОКУ

Лист своєму "другу Нечаю" надіслав імовірно боєць УПА за позивним "Птах". У ньому адресант розповідає про події 1946–1947 років. Розпочинається він словами "Слава Україні".

"Противник не проводив великих операцій. Восени час від часу територією проходили загони війська польського, які намагалися завадити нам заскладувати продукти на зиму. Взимку також були такі випадки, але більше через зраду", — йдеться в листі.

У документі також згадується вбивство вояками УПА віце-міністра оборони Польщі Кароля Свєрчевського 28 березня 1947 року, що стало приводом для депортації українців: "Уся комуністична Польща заревла від втрати цього комуністичного бандита, який навіть в Іспанії проливав кров, відстоюючи більшовицькі інтереси".
 
У листі згадується в деталях і переселення українців: "Після виселення населення з сіл (тут варто відзначити, що залишилося по десятку родин подалі від лісу [...], але тут також всіх підозрілих вивезли, залишаючи більш надійних), противник повністю оточив їх своїми засідками [...]"

ЛИСТИ "ШЕЛЕСТА" ВІД ЛИПНЯ 1947 РОКУ

У шапці двох документів вказано, що вони вилучені у "Шелеста" (Василя Сидора) — керівника крайового проводу ОУН "Захід–Карпати", вбитого 14 квітня 1949 року. Обидва листи датовані липнем 1947 року, однак, різними днями місяця.

 

У кінці листів зазначено, що їх з української російською мовою переклав оперуповноважений відділу "УМГБ" (УМДБ — управління Міністерства державної безпеки") лейтенант Бездетко.

СВІДЧЕННЯ ЩИГЕЛЬСЬКОГО

Під грифом "цілком таємно" раніше перебував документ-виписка з протоколу свідчень Володимира Щигельського на псевдо "Бурлака".

У ньому йдеться про таке: "Наприкінці травня 1947 року я перебував зі своєю групою УПА в лісному масиві "Курманича". До мене надійшов громадянський [слово перекреслене, — ред.] політичний зв'язок, який підкорювався "Григору" і повідомив, що я повинен з'явитися перед політичним керівником "Орляном".

ДОКУМЕНТИ 1946 РОКУ

Крім того, оприлюднено документи 1946 року, які свідчать, зокрема, про сутички з перемиськими бойовиками.

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація