Осінній бум вакансій. За яку роботу українцям пропонують найбільші зарплати

Дата публікації
Перегляди
25к
Осінній бум вакансій. За яку роботу українцям пропонують найбільші зарплати

Freepik

Експерти ринку праці розповіли, в яких професійних сферах буде найбільше пропозицій роботи восени.

Восени традиційно стартує новий бізнес-сезон, що є найкращим часом для пошуку нової роботи. Тим більше, що цього року експерти прогнозують посилення "кадрового голоду" підприємств, тож кваліфіковані спеціалісти матимуть, з чого обирати. 

Крім того, українцям дають гарні прогнози на зростання зарплат, принаймні працедавці вказують більші суми у вакансіях, які розміщують. А висококваліфіковані спеціалісти, яких в Україні дефіцит, наприклад, інженери, зможуть і самі диктувати розмір свого заробітку.

КОГО ШУКАТИМУТЬ ПРАЦЕДАВЦІ

За словами Сергія Марченка, засновника рекрутингової агенції "Borsch", працедавці зіткнулися з великими проблемами у пошуках співробітників ще від початку 2018 року.

"Зростання економіки разом із трудовою міграцією, що зросла, зробило і так не дуже ємний ринок фахівців ще вужчим, і знайти кваліфікованого працівника стає все важче. Осінь – традиційний початок бізнес-сезону і кадровий голод підприємств стане ще більш відчутним. Це дає додаткові можливості претендентам. Особливо, жителям великих міст. Якщо раніше здобувачів мордували великою кількістю співбесід, а іноді відмовляли навіть після трьох-чотирьох зустрічей, то зараз найчастіше на роботу беруть всіх, хто готовий працювати і не має проблем з законом, алкоголем або наркотиками", – повідомив Сергій Марченко.

5 порад тим, хто шукає роботу після звільнення

5 порад тим, хто шукає роботу після звільнення

За його даними, цього року зберігається великий попит на персонал у таких індустріях як ІТ та діджитал, торгівля, промисловість, будівництво, транспорт, агробізнес.

За словами HR-експерта порталу Rabota.ua Тетяни Пашкіної, виділяють шість професійних сфер, які є лідерами з кількості вакансій в Україні. Це "ІТ", "Торгівля", "Виробництво – Інженери – Технологи", "Продажі – Клієнт-менеджмент", "Студенти – Початок кар'єри – Без досвіду", "Адміністративний персонал – Водії – Кур'єри".

ТСН.ua

Щокварталу портал підбиває статистику, визначаючи топ-5 профсфер у містах-мільйонниках. Причому найбільш постійною є сфера виробництва у Харкові. Ситуація з рештою сфер у різних містах постійно змінюється й іноді доволі кардинально.  

"Якщо подивитися на Львів, то у другому кварталі 2018 року на першому місці торгівля, а у першому кварталі було ІТ, а в четвертому кварталі 2017 року було виробництво", – розповіла Тетяна Пашкіна.

ДЕФІЦИТНІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ З ВЕЛИКИМИ ЗАРПЛАТАМИ

В Україні протягом багатьох років батьки масово відправляли своїх дітей вчитися на економістів, юристів і психологів, вважаючи виробничі спеціальності непрестижними та малооплачуваними. Так і було деякий час, але зараз ситуація змінилася.

Виробництво в Україні активно розвивається. На мапі "Підприємства України", створеній модераторами Національного промислового порталу, можна подивитися, скільки від 2015 року в Україні відкрилося нових заводів, індустріальних парків та альтернативних електростанцій. Крім того, у нас є доволі велика кількість іноземних інвесторів, які приносять з собою свою корпоративну культуру, в тому числі білі зарплати тощо.

Усі ці підприємства потребують інженерів. Схожа ситуація, каже Тетяна Пашкіна, спостерігається і в будівництві.  

"Наш головний біль – як у будівництві, так й у виробництві – інженерів немає. Тобто є якась стара гвардія, яку роботодавці один в одного тягають, а молоді немає. І наші виробничники витанцьовують неймовірні кульбіти, щоб завоювати якихось молодих, гарних, розумних та ще й з англійською мовою. Суспільство має знати, що інженери у будівництві і виробництві дуже потрібні в Україні. Вони також є затребуваними за кордоном на божевільні зарплати на відміну від юристів та економістів", – наголосила Пашкіна.

Що стосується зарплат, то провідному інженеру-кошториснику у Києві пропонують 30 тисяч грн, інженеру-проектувальнику в Ужгороді – 12 тисяч грн, кошториснику – 10 тисяч грн. Інженеру-будівельнику у відомій компанії запропонують 18 тисяч грн, прорабу – 26 тисяч грн.

ЯК СПРАВИ В ІТ-ІНДУСТРІЇ

Судячи з кількості вакансій, ситуація у сфері ІТ доволі стабільна з тенденцією на повільне зростання. Самі ІТвці прогнозують зростання на 20% за результатами цього року.

На фоні таких прогнозів у другому кварталі 2018 року у Києві ІТвці обійшли виробництво за кількістю вакансій (див. першу інфографіку). У Львові вони також підтягнулися до другого місця. На думку Тетяни Пашкіної, у третьому кварталі (наприкінці вересня) ІТвці підтягнуться і в інших містах-мільйонниках. Наразі у Харкові сфера ІТ займає друге місце, у Дніпрі вона взагалі не увійшла до топ-5.

ТСН.ua

"Якщо говорити про спеціалізацію в середині сфери ІТ, тут є приємна новина, що системне адміністрування і техпідтримка (2 і 3 місце на інфографіці нижче, – ред.) витіснили тестування і програмування. Тобто наші залізячники, які під час кризи були попереду всієї планети у плані звільнень, зараз потихеньку вирівнялися. І є відчуття, що робота для них є. Вона не на божевільні зарплати, але люди, які раніше працювали на аутсорсі, тепер можуть знайти роботу в штаті, і це приємно", – зауважила Тетяна Пашкіна.  

У другому кварталі сфера ІТ традиційно провалюється і починає набирати обертів вже восени. Тож вже зовсім скоро професіоналам можна буде вирушати на пошуки вакансій. До того ж, онлайн-ресурси з пошуку роботи у цій сфері не є основним джерелом вакансій. На досвідчених спеціалістів полюють напряму, а загалом ІТ-компанії використовують власні сайти як ресурс із приваблення пошукачів.

А приваблювати є чим. Окрім професійного зростання, ІТ-сфера пропонує найбільші в Україні зарплати.

"У цих технологічних галузях зарплати фахівців досягли рівня, близького до світового, але, незважаючи на це, відчувається постійний дефіцит хороших фахівців: розробників, маркетологів, продакт-менеджерів, дизайнерів. Безумовно, це одна з галузей, які заслуговують на найпильнішу увагу для тих, хто обирає, де продовжити кар'єру", – зазначив Сергій Марченко.

ЯК ЗРОСТАЮТЬ ЗАРПЛАТИ

Зарплати в Україні зростають постійно й іноді це відбувається дуже швидко.

"Роботодавці відчувають кадровий голод і їм доводиться конкурувати не тільки один з одним, але і зі своїми іноземними колегами. Єдиний спосіб залучити й утримати співробітника – платити йому гідну зарплату. Зараз ще не всі це розуміють, але зростання економіки не залишає інших варіантів: або ти підвищуєш зарплати і наймаєш нових співробітників, або їх наймають конкуренти і зростає їхній бізнес, а не твій. Кілька останніх років зарплати ростуть темпами близько 20% в рік. Я думаю, цей тренд збережеться і в 2018-19 роках, і зарплати знову істотно підростуть", – прокоментував Сергій Марченко.

ТСН.ua

За даними порталу Rabota.ua, за останній рік (з другого кварталу 2017 року) зарплата, яку пропонують у вакансіях, зросла орієнтовно на 30-40%. Найбільше цінник виріс у готельній та ресторанній сфері, а також у банківській та у сфері виробництва.

Часто люди не помічають зростання рівня зарплат у своїй професії, тому що просто не виходять на ринок праці, залишаючись надовго працювати на одній посаді в одній компанії. І навіть моніторинг сайтів з вакансіями може не зарадити, тому що працедавці часто не вказують зарплату або вказують мінімальну.

"Десь 40% вакансій публікують без вказання зарплат. Чим вищою є посада, тим рідше вказують зарплати. Адже там розуміють, що людину мотивують не тільки гроші, а й інша стратегічна мета. Зарплату вказують там, де вона є визначальним фактором для пошукача, наприклад, у вакансії працівника контакт-центру тощо", – пояснила Тетяна Пашкіна.

Також бувають випадки, коли компанія шукає рідкісного спеціаліста і не знає, скільки вони зараз коштують. Або компанія давно не виходила на ринок праці і свої працівники задоволені десяткою, але скільки коштуватиме новий інженер – невідомо. Інший варіант: сподівання працедавця, що людина, яка давно не була на ринку праці або швидко шукає роботу, може погодитися на менші гроші, ніж було заплановано запропонувати.

ТСН.ua

Сергій Марченко своєю чергою пояснює, що іноді в компаніях є різний розріз заробітних плат для різних категорій співробітників і вони не хочуть вказувати розмір зарплат, щоб не створювати напруженості між співробітниками.

"Також мало хто хоче ділитися інформацією про зарплати з конкурентами. Загалом у компаніях з хорошою репутацією зарплати зазвичай хороші. Тому я б радив сходити на одну співбесіду, навіть не знаючи, скільки вони планують платити. У процесі співбесіди запитання про зарплату можна і потрібно поставити. І якщо після особистої зустрічі не отримаєте відповіді, це буде приводом задуматися про серйозність компанії", – зауважив він.

Таким чином, щоб з'ясувати актуальну вартість власної праці, та й просто, щоб тримати себе у тонусі, варто періодично ходити на співбесіди. Хто знає, можливо так вдасться без зайвих потрясінь знайти найкраще місце.

ЯК СКЛАСТИ РЕЗЮМЕ, ЩО ПРОДАЄ

Зараз є купа сайтів, де можна знайти шаблони ідеального резюме. Можна використовувати ці шаблони, просто вставляючи свої дані.

Водночас експерти виділили кілька загальних правил для написання гарного резюме.

1. Воно повинно бути лаконічним, зрозумілим, структурованим і легко читатися. Адже, по суті, це ваша візитівка, пропуск на співбесіду.

2. Спочатку потрібно вказатио саме ту інформацію, що зацікавить працедавця – розповідаємо про свій практичний досвід, навички, які затребувані на тій вакансії, на яку ви відгукуєтесь. Наприклад, якщо ви подали на менеджера з продажу, вам краще акцентувати увагу на досягненнях, пов'язаних з продажами.

3. Дуже важливо показати в резюме всі свої сильні боки. Не треба соромитися згадати про свої досягнення, нагороди і проекти, якими ви пишаєтеся. Дуже добре, якщо ваш досвід буде доведений фактами та оцифрований. Наприклад, можна додати посилання, якщо згадування про вашу роботу є у Мережі.

4. Якщо у вас немає досвіду, потрібно розповісти про освіту й теоретичну підготовку або про навички у суміжних сферах, які є мостиком до бажаної роботи.

5. Ніколи не варто брехати в резюме або вставляти чужі фото. Рекрутери не чекають від вас ідеальності, але якщо помітять брехню, швидше за все, на цьому ваша співбесіда закінчиться.

6. Перевіряємо написане на грамотність та просимо друзів, а краще знайомих НR, почитати ваше резюме, щоб у ньому випадково не виявилось незрозумілих моментів.

Ольга Скичко

Наступна публікація