Панічні атаки, безсоння, депресія: 60% людей після COVID-19 мають постковідний синдром

Дата публікації
Перегляди
10к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Панічні атаки, безсоння, депресія: 60% людей після COVID-19 мають постковідний синдром

Фото: Unsplash

Біда в тім, що за психічним здоров'ям пацієнта стежити майже нікому.

60% тих, хто вже начебто здолав коронавірусну хворобу COVID-19, тепер бореться з іншим ворогом: панічні атаки, безсоння і навіть депресія. Це лише маленький список симптомів ще однієї нової недуги: постковідного синдрому.

Про це йдеться 31 січня в сюжеті ТСН.Тижня.

Психологічний COVID

Такі пацієнти після хвороби не можуть повернутись до звичного життя навіть за тиждень, два, три. Руки тремтять. Сил геть немає. І радість від життя кудись зникла. Задишка, високий тиск, слабкість, висипання на шкірі та випадіння волосся. А ще те, що можно сприймати просто як хандру, цілком може бути симптомом серйозного і нового захворювання - постковідного синдрому.

Олег Попенко після того, як перехворів на COVID-19 і виписався з лікарні, буквально став заручником у себе вдома. Через постковідний синдром він боявся виходити з квартири. У нього почалося безсоння, а ще проблеми з пам'яттю. Олег каже, що зовсім себе не впізнає. І він такий не один.

Замикання мозку

"Коли ви бачите щоранку на екранах телевізорів – одужало стільки-то людей, то вважайте, що за два тижні 60 % щонайменше з цих людей матимуть проблеми зі здоров'ям", - каже лікарка-пульмонологиня Світлана Гук.

В тому числі, психічним. Тисячі людей геть втратили працездатність через панічні атаки, депресію, тривогу. Їхнє життя руйнується, хоча тест на COVID-19 каже, що вони здорові.

Кандидатка наук, викладачка в Інституті фітотерапевтів міста Монпельє (Франція) Тетяна Балюк нині вивчає психологічний шлейф коронавірусу. Виявляється, що він вражає не лише легені, а й  центральну нервову систему и мозок.

"Він потрапляє до ЦНС через рецептори нюху. У головному мозку відбуваються процеси, які пригнічують роботу нервової системи. Яким чином це відбувається? Деякі нейрони просто замовкають. Вони між собою не спілкуються і не проводять сигнал", - пояснює Тетяна.

Це "мовчання нейронів" і є психічний розлад. Науковиця порівнює нервову систему з електрикою. Вважайте, після COVID-19 в організмі стається коротке замикання у багатьох кімнатах і під'їздах величезного будинку.

Мозковий туман

У медиків є страхи, невже після епідемії короновірусу на нас чекає ще одна - психологічна?

"Ті симптоми, які перераховуються в постковіді, вони дійсно мають хронічний відтінок. Наприклад, гіпертонічна хвороба або психічні розлади. Це, скорше за все, не гострий процес. Ми не маємо ще такого терміну спостереження над цими пацієнтами, щоб казати, що з ними буде за рік-два", - каже лікарка-пульмонологиня Світлана Гук.

Ясно одне - що швидше почати долати нову проблему, то кращий буде результат.

Як розпізнати "психологічний ковід". Якщо тест на COVID-19 негативний, але з'явилося безсоння, ложка в рот не лізе, зникло сексуальне бажання, натомість переповнюють якісь постійні тривоги і навіть страх без всякої причини, тисне в грудях і ніби зникла радість – знайте - це не настрій. Лікарі вже мають для цього конкретний діагноз і він цілком може перетворитися на трагедію.

"У багатьох людей виникають суїцидальні думки. Якщо ви довго будете ходити з панічною атакою, ви не зможете вийти з дому, поїхати на транспорті, піти до магазину", - пояснює психологиня Аліна Сальнікова.

Більш ніж серйозно поставитися до психологічних ускладнень у лікуванні короновірусної інфекції медиків змусили два самогубства хворих із коронавірусом, які вистрибнули з вікна київської лікарні у жовтні 2020 року за два дні.

Панічні атаки, безсоння і навіть депресія – як виявити посткоронавірусний синдром

Панічні атаки, безсоння і навіть депресія – як виявити посткоронавірусний  синдром

Сам на сам зі страхом

Біда в тім, що за психічним здоров'ям пацієнта стежити майже нікому. Після того, як пацієнта виписали, часто він опиняється сам на сам із проблемами, яких не розуміє. Постковідної реабілітації потрібного рівня в Україні нема, каже лікарка Гук.

А поки держава лише починає дивитись в цьому напрямку, пацієнти самотужки намагаються подолати свою нову хворобу. Хтось грає в шахи, коли його діймає безсоння. Хтось малює.

Психологи переконують, що саме монотонна робота - один з перших етапів лікування.

"Ми налагоджуємо їхній режим дня, графік роботи. Ми займаємо їх монотонною роботою з мілкою моторикою. Наприклад, малювання або ліплення, або гра на музичних інструментах. Якщо за кілька тижнів це не допомагає, в психотерапії ми працюємо з медикаментозною терапією. Це як антидепресанти або заспокійливі", - розповіла психологиня Аліна Сальнікова.

А ще покращити свій стан допоможе їжа, каже науковиця Тетяна Балюк. Бо у шлунково-кишковому тракті виробляється до 70% серотоніну, який використовується нервовою системою.

Постковідний синдром уже практично доведений факт. Тож, отримавши негативний тест, знайте - вам варто зайнятись другою половиною свого лікування. Перевіряти доведеться все - від шлунка і тиску до неврологічних реакцій. Та попередження про психологічну епідемію - перший крок до справжнього одужання.

Як добре виспатися та подолати безсоння - сомнолог

Як добре виспатися та подолати безсоння - сомнолог

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
10к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація