Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Пантеон роду Скоропадських під Шосткою залито бетоном: яка доля чекає на усипальницю

У червні на місці колишньої колонії у монастирі засновано Державний  заповідник "Державотворці Сіверщини".

Під Шосткою в одному із двох храмів Гамаліївського монастиря бетоном залито пантеон роду Скоропадських. Там поховано і батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - Петра. Чи є там  досі могили роду Скоропадських і чи можна їх буде хоч колись відкрити, у сюжеті ТСН.19:30. 

Колонія - монастир. Навіть двері до храму типові для зони. Тут засуджених навертали до віри. На другому поверсі собору навчали  робітничих професій. Тут ще стоять парти, навіть зошити збереглися, а на стінах навчальні матеріали.

Гамаліївський монастир мав стати фамільною святинею Скоропадських.  Історик Ольга Ковалевська припускає, що колонію в оборонному  монастирі розмістили через придатність приміщень під потреби тюрми: міцний мур, келії, перетворені на камери для засуджених, кутові вежі.

На початку шістдесятих, коли архітектурну перлину Лівобережжя - передали  під зону, територію досліджували на підземні ходи, щоб не втекли засуджені. Під Святохарлімпієвською церквою була крипта із  родинним похованням Скоропадських. "Розкрили захороненя. Іван Скоропадський був одягнений як гетьман. Уляна у цинковому гробу. Коли його розкрили, воно розсипалося", - каже батюшка.

Відео Долю усипальниці роду Скоропадських вирішує новостворений Державний заповідник

Майбутнє усипальниці роду Скоропадських. Під Шосткою в Гамаліївському монастирі бетоном залито пантеон роду Скоропадських. Там поховано і батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - Петра. Чи є там досі могили роду Скоропадських, і чи можна їх буде хоч колись відкрити - у сюжеті.  

Долю усипальниці роду Скоропадських вирішує новостворений Державний заповідник

Тоді всю усипальницю залили бетоном. Під підлогою, яка вже вкрита сучасною плиткою, сім поховань роду Скоропадських. Тут поховано і Петра Скоропадського - батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського. 1918 року він взяв владу і проголосив Україну  гетьманською державою, але гетьманат існував недовго. 

На північній сторонці головного собору монастиря колись був військовий цвинтар, від нього залишилася одна могила і то умовна. У 1970 роках, коли копали водогін, знайшли людські рештки і встановили хреста. Інші розкопки не велися.

Від поховань роду Скоропадських вціліло лише три надгробки. Куди зникли решта поховальних плит і чи є там досі труни з тілами, ніхто достеменно не знає. Для цього потрібно обстежити  крипту на наявність пустот у бетоні. 

Від часів Богдана Хмельницького в Україні було 15 гетьманів, але   збереглося лише три гетьманські могили. "Це процес був цілеспрямований на те, щоб дійсно знищити власне  українську історію і не дати можливість просто згадувати, що у нас історія окрема", - каже Ольга Ковалевська.

У червні на місці колишньої колонії у монастирі засновано Державний  заповідник "Державотворці Сіверщини", але його адміністрацію досі не створено. 

У церкві, де усипальниця Скоропадських, господарює  Московський патріархат. Зелена маківка, притамана для наших церков, перетворилася на золоту. Стіни 18сторіччя замуровують сучасною штукатуркою.  Храм уже мало нагадує стиль українського бароко. 

Кореспондентка ТСН Валентина Доброта. 
 

Залиште свій коментар

Вибір редакції