Пасічники скаржаться на мор бджіл, а аграрії не можуть не обробляти поля: чи можна вирішити проблему
Україна входить до п'ятірки найбільших експортерів меду світу.
© Associated Press
У світі 20 травня святкують День бджіл. Наразі Україна входить до п'ятірки найбільших експортерів світу: підприємства продають меду на понад 100 мільйонів доларів на рік. Утім, наразі українські пасічники стикнулися з великою проблемою — мором комах.
Чому гинуть комахи — у сюжеті Сніданку з 1+1.
Україна — лідерка з експорту меду: країна третя після Китаю та Аргентини. В українському бджільництві працюють близько сотні тисяч людей, які тримають близько чотирьох мільйонів вуликів. Крім меду, бджолярі продають пилок, маточне молочко, пергу, прополіс і віск.
Лідерство тримає країна завдяки українським бджолам і пасічникам, які вже декілька років поспіль тримають світове лідерство попри велику проблему. Справа у тому, що з кожним роком в Україні масово гинуть бджоли.
Цьогорічні масштаби вражають. Комахи гинуть на очах у пасічників. Бджолярі з усієї країни скаржаться на аграріїв. Через теплу зиму, збільшення шкідників і хвороб вони збільшили кількість обробок землі агрохімікатами. Лише за місяць мор бджіл став проблемою всієї країни.
Лише бджоляр Анатолій Єременко з Полтавської області втратив половину своїх бджіл. Усе через оброблення поля поруч із його пасікою. "Я виїхав до них на поле, просив перенести цей обробіток у вечірній час, коли вже бджола злетиться по своїх домівках", - каже пасічник. Утім, його прохання не почули, а тому бджола почала гинути на очах.
На цьогорічний врожай Анатолій уже не розраховує, адже льотні бджоли померли.
Мор бджіл – це не лише втрата медового врожаю, а й майбутні проблеми самих аграріїв. Разом із бджолами гинуть й дикі запилювачі. Утім, аграрії не можуть відмовитись від оброблення полів - інакше втратять свої врожаї. Кількість паразитів і хвороб рослин збільшилася, а от аграрії повинні шукати шляхи боротьби з ними.
Аграрії просять не скидати всю провину на них, а шукати компроміс. Як, наприклад, у Тернопільській області. У господарстві фермера Богдана Олійника поля та сади обробляють лише вночі та ввечері. "Коли бджола не літає, коли вона у вулику (обробляє поля - Ред.). Коли можна було застосувати той інсектицид, щоб не шкодило. Треба попередити всіх пасічників. Вони про це мають знати", - наголосив чоловік.
Конфлікт бджолярів та аграріїв може коштувати Україні світового лідерства в експорті меду. Зникнення бджіл - це також загроза для людей. Екологи вже назвали бджіл найважливішими для збереження екосистеми планети. Адже від 60 % до 90% їжі ми отримуємо завдяки опилювачам.
Кореспондент Сніданку з 1+1 Антон Ночвін.