Паспорти вакцинації: міф чи реальність — топ-3 запитань без відповідей

Паспорти вакцинації: міф чи реальність — топ-3 запитань без відповідей

Фото: ТСН.ua

"Ваша довідка про щеплення?". Саме таке запитання ми незабаром можемо почути під час перетину кордону.

Запровадження так званих коронавірусних чи імунних паспортів про щеплення від COVID-19 — не таке вже й далеке майбутнє. Це наша з вами реальність. Ісландія вже почала видавати цифрові сертифікати вакцинації щепленим від коронавірусу. На порозі — Велика Британія. Серед країн-членів ЄС ініціативу гаряче підтримують Греція, Італія, Іспанія, Мальта та Кіпр (хоча останній розглядає дозвіл в’їзду українцям з 1 березня). 

Проте є мінімум три запитання, на які людям ще треба відповісти. По-перше, захист персональних даних. По-друге, однаковий доступ до вакцин. По-третє, як надовго вистачить імунітету після вакцинації. 

ТСН.ua розбирався, що про це пише світова преса та говорять очільники ЄС. 

"Ваша довідка про щеплення?". Саме таке запитання ми незабаром можемо почути під час перетину кордону. Від понеділка, 1 лютого, Грузія відкрила повітряні кордони і змінила правила в’їзду. Безперешкодно потрапити до країни зможуть тільки вакциновані. Всі інші — з негативним COVID-тестом за останні 72 години і ще одним обов’язковим тестом на третій день перебування в Грузії. 

Хоч США, ЄС, Велика Британія, Канада й інші ще не ухвалили офіційних рішень про впровадження "паспортів вакцинації", на платформах iOS і Android вже є безліч застосунків, які пропонують синхронізувати дані про ваше щеплення. Проте, навряд чи вони безпечні. Наприклад, Microsoft та інші у співпраці з медкомпаніями тільки розроблять універсальні id-картки, які міститимуть дані про результати COVID-тестувань і щеплень. Водночас багато авіакомпаній вже давно використовують схожі онлайн-застосунки. 

Поки провідні західні країни сваряться, звинувачуючи одна одну у зриві поставок вакцин (частина протикоронавірусних вакцин для ЄС виробляється у Британії, яка вийшла з блоку, і навпаки), українців все більше цікавить питання, коли ж відкриються кордони і що буде з безвізом. Особливо на тлі дискусій про запровадження "паспортів щеплень". 

В Ізраїлі, де щеплення пройшли понад 30% населення, вже заявили, що відвідувати концерти та масові заходи зможуть тільки вакциновані, яким видають "зелені паспорти". А з Ізраїлем, нагадаємо, у нас безвізовий режим. В Євросоюзі, з яким у України теж безвіз, думки розділилися. Польща та Угорщина на порозі випуску спеціальних QR-кодів про щеплення. Готуються Греція, Данія, Іспанія, Португалія та Естонія. А от Франція, наприклад, де багато скептиків вакцинації, проти запровадження універсальних "імунних паспортів". 

Очільники ЄС на саміті 21 січня рішення не ухвалили. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтримала ініціативу Греції про запровадження "паспортів вакцинації". Голова Європейської ради Шарль Мішель, навпаки, вважає, що до обговорення запровадження таких паспортів треба повернутися, коли більшість людей вже буде провакцинована. Проте, хоч як би там не було, безвіз для українців з березня 2020 року де-факто заблокований. Через карантинні обмеження ми не можемо потрапити до країн ЄС за біометричним паспортом. Не дають у Брюсселі й прогнозів, коли ЄС відкриє свої кордони. Особливо через наближення літа й початку планування українцями своїх відпусток. 

Державна авіаційна служба затвердила список із 29 курортів, які українці зможуть відвідати у 2021 році. Серед них: Туреччина, Кіпр, Туніс, Чорногорія, Хорватія, Болгарія, Грузія, Танзанія, Албанія, Індія та інші. Серед цього переліку є й країни-члени ЄС, куди також будуть здійснюватися чартерні рейси: Греція, Італія, Іспанія, Португалія. Але офіційно уряди цих країн ще не заявляли про умови відкриття кордонів для іноземців, враховуючи українців. 

Зрозуміло, що вічно закритим світ не буде. До того ж, країни, де надходження від туризму становлять суттєву частку ВВП, не захочуть втрачати гроші. Попри карантинні заборони, минулого літа Хорватія була відкритою для українців. Водночас Греція, яка також суттєво заробляє на туризмі, зараз навпаки проштовхує ідею з "коронавірусними паспортами", пояснюючи це намаганням заохотити якомога більшу кількість людей до вакцинації. 

Але питань наразі більше, ніж відповідей. Наприклад, якщо "імунні паспорти" таки введуть, які вакцини будуть визнаватися? Адже Угорщина закуповує російську вакцину, яка не визнана ВООЗ і не пройшла випробувань. Тим часом авіакомпанії користуються ситуацією, підвищуючи вартість перельотів. Так, наприклад, квиток із Києва до Ларнаки (Кіпр) у травні вам коштуватиме понад 3000 грн. Якщо плануєте вікенд у Стамбулі на 8 березня, на авіа закладайте не менш ніж 5000 грн.  

Проте, наразі є як мінімум три питання щодо "коронавірусних паспортів" без відповідей. 

По-перше, як захистити персональні дані? Адже в усьому світі дані про стан здоров’я людини — це медична таємниця. Навіть такі гіганти, як Facebook, визнавали свого часу, що персональні дані їхніх користувачів потрапили до чужих рук. До того ж, знаючи добру українську традицію про перепродаж баз даних телефонів, чи не вийде так, що невакцинованим людям будуть дзвонити клініки, пропонуючи пройти щеплення? 

По-друге, як забезпечити рівний доступ всіх до вакцинації? Бо можемо опинитися в ситуації, коли багатим країнам — все, а бідним — нічого. Вакцинацію вже розпочали понад 60 країн. Україна до цього переліку не входить. Так, уже лунали заяви, що в середині лютого ми почнемо вакцинуватися. Але ж перші в черзі на щеплення — медики, військові, поліцейські, люди похилого віку. А як щодо інших груп населення та тих, хто відмовиться від вакцинації? 

По-третє, ані виробники вакцин, ані ВООЗ не можуть точно сказати, скільки триматиметься імунітет після щеплення, та чи не розповсюджуватимуть вакциновані вірус? У Світовій раді з питань подорожей і туризму (WTTC) категорично проти запровадження "ковідних паспортів". Мовляв, це буде дискримінаційний підхід щодо країн, які провакцинують населення пізніше за США, ЄС та інших. Натомість у WTTC пропонують країнам у своїх міжнародних аеропортах встановити мобільні центри швидкого тестування. 

Реакція на скандал із виробниками: ЄС збирається контролювати експорт вакцин проти COVID-19

Реакція на скандал із виробниками: ЄС збирається контролювати експорт вакцин проти COVID-19

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2527
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація