Передумови для епідемії ботулізму: перевірки харчів заборонені, сироватки в лікарнях немає

Навіть старі запаси медпрепарату в Одесі не врятували чоловіка, котрий став четвертою жертвою за останні тижні.

Померлий від ботулізму 52-річний одесит отруївся в'яленою рибою із невеличкої крамниці. За останні тижні це вже четвертий трагічний випадок в Україні, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Ботулізм саме по собі дуже тяжке захворювання. Навіть при введенні сироватки можуть бути печальні підсумки, бо, як правило, пацієнти звертаються пізно", - пояснила головний лікар Одеської міської лікарні Світлана Лаврюкова. В самій Одесі зберігся запас антидоту з минулих років – польський препарат придатний до вживання ще рік. Іншим містам пощастило менше.

ВідеоВ Україні зафіксували четверту смерть від ботулізму

У Запоріжжі родичам хворої на ботулізм жінки довелося шукати анатоксин по всій Україні. "Сироватки немає в країні, ми ледве не втратили її. У неї була зупинка серця, дихання. Нам її лікування вийшло в понад 50 тисяч", - зізнається родичка потерпілої Надія.

Одеські інфекціоністи вже знайшли магазин, який продав чоловіку в'ялену рибу, і взяли зразки для досліджень. От тільки довести, що саме цей продукт став причиною смерті – практично неможливо. "Продукція відбирається, але вона досліджується на бакпоказники, а не наявність ботулізму", - каже головний позаштатний епідеміолог департаменту Одеського обласного управління охорони здоров'я Людмила Красницька.

Фотогалерея Отруєний Ізмаїл. Жителів міста попереджають про новий можливий сплеск захворювань (11 фото)

Від початку квітня від ботулізму в Україні померли 9 людей, 8 із них отруїлися рибою. Попри всі застереження медиків, від улюбленого продукту українці відмовлятися не хочуть. На одеських пляжах і нині продають в'ялену рибу.

Медики наголошують, що навіть сертифікат якості на рибу не дає жодної гарантії. "Ви знаєте, що в нас мораторій на перевірки. Тому сьогодні все залежить від порядності, якості технологій, технологічного процесу – і далі по ланцюгу", - каже керівник головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Віктор Шершнев.

Симптоми ботулізму можуть маскуватися під інші захворювання, попереджають лікарі. І часто трапляється так, що з отруєнням люди йдуть до офтальмолога або невролога. "Перший симптом, на котрий пацієнти звертають увагу – це погіршення зору. Потім може бути сухість у роті. Чим раніше пацієнт звернеться за допомогою, тим більш успішним буде лікування", - каже головний лікар Одеської міської лікарні Світлана Лаврюкова.

Закуповувати сироватку мають коштом місцевих бюджетів, але оскільки жодна фірма-виробниця в Україні перереєстрацію не пройшла, придбати її чиновники не можуть. Тому розшук і закупівля препарата – це клопіт родичів хворих. У цьому випадку, кажуть медики, недузі краще запобігти – і поки що відмовитись од вживання консервів та риби.

Кореспондент ТСН Олена Черняєва

ботулізм, інфографіка

Залиште свій коментар