Підгузковий скандал: хто і скільки хоче заробити на дітях з інвалідністю у Кривому Розі

Автор
Юлія ШевченкоЮлія Шевченко
Дата публікації
Перегляди
3488
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Підгузковий скандал: хто і скільки хоче заробити на дітях з інвалідністю у Кривому Розі

Батьки дітей з інвалідністю скаржаться, що втратили можливість самостійно обирати засоби гігієни для своїх дітей.

У Кривому Розі розгорівся скандал через підгузки для дітей. Річ у тім, що протягом 4 років, а саме від 2016-го, родини, які виховують дітей з інвалідністю в межах міської програми "соціального захисту окремих категорій мешканців і наданням одноразової матеріальної допомоги на придбання підгузків" отримували на це кошти. Цього року замість грошей на підгузки стали давати самі підгузки, що викликало невдоволення серед батьків. Чому саме, розбирався ТСН.ua.

Допомога на закупівлю засобів гігієни

У Кривому Розі на сьогодні 314 дітей з інвалідністю потребують забезпечення підгузками. Починаючи від 2016 року, згідно з міською програмою, сім'ї щороку отримували кошти на їх закупівлю. Цих грошей хоч і не вистачало сповна, але, як зізнаються батьки, вони допомагали зекономити частину сімейного бюджету на ці потреби.

"Моєму синові 14 років. Він має нейроінфекцію. Дитина не піддається навчанню, не розуміє певних речей і справляє потреби несвідомо. Я отримую на сина 3000 гривень на місяць, цих коштів катастрофічно не вистачає. На день нам потрібно мінімум 4 підгузки, приблизно по 4 гривні кожен. На рік потрібно понад 13 тисяч гривень. Ми були дуже вдячні за кошти, які отримували на ці потреби з бюджету міста.  Ми відчували себе людьми", – розповідає ТСН.ua Наталя Назарова.

Жінка зазначає, що діти за медичними показаннями та відповідно до постанови "Про затвердження порядку забезпечення осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю технічними та іншими засобами" мають право на безкоштовне забезпечення підгузками. За 4 роки можливість самим закуповувати засоби гігієни у Кривому Розі показала себе на відмінно. Кожен з батьків міг сам обирати виробника підгузків, розмір, якість тощо. Цього ж року, стверджують батьки, у міськраді вирішили не давати кошти на підгузки на руки, а видавати самі засоби гігієни у центрах первинної медико-санітарної допомоги міста.

У департаменті соцполітики Криворізької міської ради ТСН ua розповідають, що в інших містах України вже давно так працюють.

"Згідно з Постановою Кабінету Міністрів  №1136, підгузки забезпечуються лікувальними закладами. Був період, коли не було індекса цін, і тому місто вийшло з пропозицією надавати матеріальну допомогу. З цього року ми промоніторили усі міста України, і у всіх містах засоби гігієни видають у медичних установах", – розповіла ТСН.ua заступниця начальника департаменту соцполітики Ольга Калугіна.

Підгузкова плутанина

З перерозподілом коштів на підгузки на медзаклади Кривого Рогу батькам дітей із інвалідністю та медикам додалося зайвого клопоту. Відтепер сімейний лікар робить заявки на підгузки, отримує їх і роздає батькам.

Наче б то схема непогана, але тут почалися проблеми. Замість підгузків для підлітків батькам можуть видати підгузки на дітей дошкільного віку тощо. Батьки скаржаться, що розміри здебільшого не збігаються та й якість залишає бажати кращого, і зараз вони змушені контактувати між собою, шукати свій розмір і обмінюватися підгузками.

Також зараз передбачається лише 2 підгузки на одну дитину на добу.

Якщо деякі батьки вже отримали хоч якісь підгузки, то у окремих Центрах первинної медико-санітарної допомоги, де обслуговується велика кількість дітей з інвалідністю, підгузки ще не закупили.

"Ми мешкаємо у Довгинцівському районі і обслуговуємося у ЦПМСД №5. Нам сказали, що найближчими днями має відбутися тендер на закупівлю підгузків, а їх, повідомили, ми отримаємо лише в березні. До того ж, як нам пояснили, закупівля робиться на рік. Ті розміри, які ми подали зараз, моїй дитині вже за кілька місяців можуть не підійти, бо дитина росте", – говорить ТСН.ua мама дитини з інвалідністю Наталя Елигіна.

Батьки також скаржаться, що зараз отримують підгузки у відкритих пакуваннях, у пакетах для сміття, і вони дуже низької якості.

1+1=3 або підгузковий "навар"

Як ми говорили вище, деякі медзаклади міста вже зробили закупи підгузків. Тут починається найцікавіше. Оптова закупівля згідно з укладеними договорами виходить  ледь не вдвічі дорожче, ніж батьки купують в роздріб.

Так, наприклад, ЦПМСД№6 Криворізької міської ради уклав договір з ФОП Тарнапович Павло Ігорович (ФОП не має боргів перед податковою і в кримінальних справах не помічений) на закупівлю підгузків на суму 46 тисяч 17 гривень 60 коп.

Згідно з договором постачальник має надати замовнику 3 види підгузків.

Але чомусь, наприклад, один підгузок Bella Happy baby maxi 8-18 кг у нього коштує 7,80 за штуку, тоді як  в мережі Інтернет їх середня ціна 4,60 – 5 гривень за штуку. Постачальник має привезти їх 2430 шт на суму 18,954 грн, тоді як в Мережі цю ж саму кількість засобів гігієни можна придбати за 11,178 гривень. Відмінусовуємо, виходить 7776 тисяч коштів громади переплатили на одній закупці одного виду підгузків за одним укладеним договором.

Далі, підгузки Bella Happy baby junior 12-25 в Мережі коштують в середньому 5,40 за шт., тоді як ФОП Тарнапович П.І продає їх за 8,55. Навар на 1392 підгузках (11901 – 7516)  – 4385.

SENI super classic Small в Мережі в середньому коштують 330-340 гривень за упаковку на 30 шт, тобто 10,46 за 1 шт., тоді як постачальник пропонує їх за 13,30 шт. Тож виходить 11,856 проти 15,162 з пропонованих і 3,300 переплати.

Фото: скриншот з відео

В підсумку за одним договором 15460 гривень чистого "навару" на дітях з інвалідністю. А таких договорів десятки...

"Якщо здійснюється оптова закупівля, то ціни мають бути ще нижчими, ніж у роздрібній мережі, а в постачальника вони виходять ще вищі. Чиновники стверджують, що видавали раніше гроші, тому що не було індекса цін. Для мене це непереконливо. Раз була змога видавати гроші до цього, то можна було б видавати і надалі. Нічого  законодавчо не змінилося. Перші ж закупівлі, здійснені двома лікарнями, показали наявність корупційної складової, по-перше. По-друге, у різних закупівельників вийшов один і той самий переможець. Я не сумніваюся, що корупція у Кривому Розі вже дісталася до дитячих підгузків", –говорить ТСН.ua депутатка Криворізької міської ради Наталія Шишка.

Депутатська байдужість, що сприяє корупції

Батьки хочуть повернення старої схеми надання матеріальної допомоги тяжкохворим дітям міста Кривого Рогу для закупівлі засобів індивідуальної гігієни. Для цього на сайті міськвиконкому вони зареєстрували відповідну петицію. Вона набрала достатню кількість голосів, і її розглянули на сесії міської ради. Втім, депутатська більшість бажання батьків не почула.

"Громада міста має право вирішувати, як витрачати кошти з міського бюджету, що показало швидкість зібраних голосів під петицією та, на жаль, нова влада нас не почула. Дана петиція на сесії міської ради 27 січня 2021 року не набрала достатньої кількості голосів і була відхилена. Три політичні партії (Блок Вілкула, ОПЗЖ та ЄС) вирішили просто не голосувати. Вони не натиснули кнопку "за", "проти" або "утриматися". А просто не голосували! Зрозуміло, що депутати, вирішили не допомагати родинам, а посприяли виникненню корупції на закупівлях підгузків", – говорить Наталя.

Батьківські вимоги і дитячі потреби

Самі ж батьки зараз не знають, що робити. Вони вважають, що медичні установи міста не можуть враховувати їхні індивідуальні потреби у виборі виробника і розміру підгузків, посилаючись на неможливість закупити всім різні.

"Кожна дитина індивідуальна і користується певним видом підгузків, які підходять саме їй. Закупівля інших засобів призведе до алергічних реакцій, дерматитів, що тільки ускладнить догляд за такими дітьми. Поїздки до лікарні щомісяця викликатимуть додаткове навантаження  для мам "особливих" дітей.

Окреме питання до якості закуплених підгузків. Якби ви бачили, що й у якому виді нам дають! Якість підгузків оцінюють їхньою здатністю поглинати рідину, а пропоновані підгузки гірші за якістю від тих, які ми використовуємо. Тобто за шалені міські кошти, ми будемо отримувати найгірші та найдешевші підгузки", – говорить Наталя Назарова.

Мільйонна вигода

Батьків, які виховують дітей з інвалідністю, обурює те, що на підгузках для їхніх дітей річна вигода постачальника  чи постачальників за нескладними підрахунками, в межах усього міста складе близько 1 млн грн на рік.

Також вони обурені тим, як заднім числом ухвалили рішення про втрату чинності Порядку надання матеріальної допомоги на підгузки.

"Наступного дня після сесії 27 січня 2021 року на сайті міського виконавчого комітету з’явилося рішення №14 від 14.01.2021 "Про визнання таким, що втратило чинність, рішення виконкому міської ради від 14.09.2016 №368 "Про затвердження Порядку надання одноразової матеріальної допомоги дітям з інвалідністю, які потребують забезпечення підгузками". Наголошуємо, до 28 січня 2021 року рішення №14 від 14.01.21 не існувало взагалі", - говорить Наталя.

Заява до поліції

Окремі депутати міськради Кривого Рогу зацікавилися закупівлями підгузків і завищеними цінами на них, тож написали заяви до поліції на керівників ЦПМСД №3, №6, №9, які укладали договори з постачальником.

"До мене потрапили документи про закупівлю підгузків трьома ЦПМСД Кривого Рогу. Повинна була бути тендерна процедура на закупівлю підгузків, на це з міського бюджету виділили 3,5 млн грн. Ці три ЦПМСД, про які я знаю, зробили закупівлі на допорогові суми. Я поїхав до поліції з копіями укладених договорів із завищеними цінами та написав відповідну заяву, вказавши статтю 191 ч.2 (Привласнення, розтрата майна та заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). У поліції відкрили кримінальне провадження по ст. 190 ч.2 (Шахрайство). Зараз ми зробили запити по аптеках та інших ФОПах, щоб вони надали нам комерційну пропозицію і вказали реальну вартість таких підгузків", – розповідає ТСН.ua депутат Криворізької міськради Максим Трач.

Депутат зазначив, що його вже допитали слідчі, ще мають допитати 4 батьків. Якщо поліція затягуватиме слідство, народний обранець говорить, що буде звертатися до прокуратури.

"Це аморально – грабувати дітей з інвалідністю", – резюмував він.

Нагадаємо, що Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про захист викривачів корупції. Рішення підтримали 253 нардепи. 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3488
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація