ТСН.ua згадує усе найважливіше та найцікавіше за 2012 рік.
Добігають останні дні 2012 року, на який був "призначений" не один кінець світу. Апокаліпсис поки так і не настав, але для українців рік і без того став одним з найбільш багатих на вражаючі події та історії. Адже вони показали такі сторони української реальності, про які багато хто не здогадувався, або ж воліли не говорити вголос.
ТСН.ua розпочинає серію публікацій "Підсумки 2012", де ми разом згадаємо усе, що приніс Україні та світу рік Чорного водяного дракона. Сьогодні вашій увазі пропонуються найзнаковіші події 2012 року для України.
Справа Макар
Історія звичайної дівчини Оксани Макар сколихнула Україну і показала виворіт життя українців. Спочатку скупа новина на стрічках 10 березня не викликала надзвичайного скандалу і галасу, адже "чорних" новин в країні багато.Злочин був жахливий - зґвалтування і спроба спалити ще живу дівчину. Але не сам по собі він спричинив таке народне обурення. Справжню хвилю підняла інформація про те, що підозрювані мажори. Яких майже одразу після затримання відпустили на свободу. Тоді миколаївці вперше вийшли на протест, вимагаючи повернути до СІЗО звільнених на підписку про невиїзд трьох підозрюваних хлопців.
Пізніше з'ясувалося, що назвати їх мажорами аж ніяк не можна. Але це вже було не важливо. Вся країна намагалась врятувати Оксану, життя якої висіло на волосині і вимагала "крові" злочинців.
Вперше за історію України правоохоронці були змушені відреагувати на вимоги людей. Підозрюваних до СІЗО повернули. Однак Оксану врятувати не вдалось – вона прожила 20 днів з того моменту, як її знайшли.
Історія Оксани оголила не тільки проблему "мажорства", коли діти забезпечених батьків стають поза законом завдяки дзвінкій монеті. До цього, як не сумно, вже звикли. Однак спливла і інша проблема – проблема виховання, моралі та відповідальності. Адже потрапивши на сторінки газет, життя Оксани Макар почали "препарувати" і журналісти, і звичайні люди, намагаючись зрозуміти, як таке могло з нею статись.
І виявилось, що вона, 18-річна, гуляла Миколаєвом одна. Пила з незнайомими хлопцями і потім пішла з ними до квартири. Хтось навіть винуватив саму Оксану у тому, що з нею сталося. Інші слушно зауважували, що ніхто не має права чинити так з людиною, якою б вона не була. Треті зауважували - батько, матір, вітчим Оксани сиділи у тюрмі, а її залишали в інтернаті. Тож у тому, якою вона виросла, не лише її вина.
Трьом обвинуваченим у зґвалтуванні і намаганні спалити Оксану винесли найсуворіші вироки. Євгену Краснощоку дали довічне, Максиму Присяжнюку 15 років, Артему Погосяну - 14 років. Але вироки оскаржуватимуть. У самій справі, не дивлячись на її удавану очевидність, залишилось багато питань. А стосовно матері Оксани Тетяни Суровицької відкрили кримінальне провадження.
Завдяки новому КПК для цього достатньо лише написати заяву, що і зробила миколаївська правозахисниця Олена Кабашная. Вона звинуватила матір Оксани по 5 статтях, серед них торгівля людьми та залучення до проституції. Сама Суровицька звинувачення не прокоментувала. Усе, що вона сказала з приводу дій Кабашної - "Я б розбила їй голову навпіл".
Кривава п'ятниця
27 квітня став чорним днем для України – вперше за незалежну історію в країні стався теракт. У п'ятницю, коли люди були розслаблені і налаштовані на майбутні вихідні, у центрі Дніпропетровська вибухнули чотири бетонні урни. Від їхніх уламків постраждала 31 людина, в тому числі 10 підлітків.
Чотирьох підозрюваних затримали за місяць після вибухів. В організації терактів звинуватили викладача кафедри політології Дніпропетровського університету Віктора Сукачова та ще трьох мешканців Дніпропетровська.
Загалом Сукачова та Віталія Федоряка звинуватили у скоєнні трьох замахів і восьми терористичних актів в Харкові, Дніпропетровську та Запоріжжі, через які одна людина загинула і 35 постраждали.
Також їх звинувачують у створенні терористичної групи, виготовленні вибухових пристроїв та загрози скоєння вибухів у Донецьку і Дніпропетровську.
Інших двох фігурантів справи - Лева Просвірніна та Дмитра Реву – звинувачують у пособництві Сукачову і Федоряку.
У обвинувальному висновку також зазначається, що чоловіки робили все це, аби заробити 4,5 мільйони доларів. І вони зафіксували, як обвинувачені отримували банківські картки для зняття грошей і знімали з банкомату 24 тисячі гривень.
Хоча раніше начальник слідчо-оперативної групи СБУ з розслідування вибухів у Дніпропетровську Віталій Маяков заявляв, що отримання грошей не було головною метою "дніпропетровських терористів".
Вони нібито були незгодні з суспільно-політичним ладом у країні, вони хотіли викликати хаос і спровокувати населення на протести проти влади. Також метою їх дій було зірвати проведення Євро-2012 в Україні.
За словами Маякова, додатковою метою злочинців була демонстрація нездатності правоохоронних органів убезпечити громадян. І вже факультативно – отримати гроші.
Зараз тривають слухання у судовій справі. Обвинувачені своєї провини не визнають. Немає впевненості і в українців, що саме ці люди винні у терактах.
Футбольне свято Євро-2012
Після чотирьох років скандалів, відставань у графіків, переділів землі Україна нарешті прийняла довгоочікуване футбольне свято - Євро-2012.
Прогнози були сумні, адже багато хто вважав, що Україна чемпіонат провалить і майже ніхто не приїде. Європейські лідери так і зробили - через екс-прем'єра Юлію Тимошенко і екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка за ґратами. Проте справжнім фанам футболу було все одно. Не злякали їх ні заяви про расизм, ні розповіді про погані дороги, жахливу медицину, правоохоронців-хабарників та шалені накрутки на житло.
Однак, на загальне здивування, все пройшло на найвищому рівні – такому, що перевершило найоптимістичніші очікування. Багато українців селили іноземних фанів у себе вдома абсолютно безкоштовно.
Загалом українська гостинність підкорила не одного футбольного фана. А правоохоронці і медики здивували найбільше самих українців. Адже такими чуйними, професійними їх ще не бачили ніколи. Вони шукали знайомих фанів, які загубилися, знаходили їх документи, допомагали встигнути на матч.
Під час Євро-2012 Україну відвідали більше 8 млн людей. Але, мабуть, найголовніший позитив чемпіонату - це небувалий сплеск патріотизму серед самих українців. Схід і Захід справді були у ці дні єдині - люди з однаковою гордістю тримали український прапор.
Головний мінус чемпіонату, на думку, експертів - це, звичайно ж, відкати і крадіжки, що мали місце при підготовці до Євро. Мовляв, усім зрозуміло, що не можуть деякі речі коштувати стільки, скільки вони у нас коштували.
Згідно проведеним соцопитуванням, українцям сподобалось Євро-2012, але воно було занадто "дорогим задоволенням". На організацію Євро-2012 за словами Бориса Колеснікова в Україні було витрачено близько 5 мільярдів доларів, а повернулося в казну близько 1 мільярда доларів.
Однак називалися більш реальні цифри витрат на Євро-2012. Так, голова підкомітету Верховної Ради з питань підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, регіонал Олександр Зац ще у квітні повідомив, що на Євро-2012 витрачено близько 100 млрд грн, і 80 млрд грн з них — бюджетні кошти.
Можливо, саме найгірші очікування і зіграли на руку Україні. Адже коли очікуєш найгіршого, навіть звичайне здається кращим. Одне безсумнівне - свято вдалося.
"Караванський стрілець"
26 вересня молодий чоловік зайшов до гіпермаркету "Караван" у Києві, взяв молоко, хліб і шкарпетки. А звідти вже вибіг, залишаючи після себе чотири спливаючих кров'ю тіла охоронців. Троє з них померли.
Джерела кажуть, що в обоймі переробленого Макарова було лише 9 куль, і всі було використано. Злочинець втік прямо з-під носа у працівників і відвідувачів ТЦ. Все це зафіксували камери спостереження гіпермаркету, відео з яких побачила вся країна.
Версій загадкового злочину було багато. Вбивцю називали і крадієм, і кілером, і месником, і психічнохворим. 5 жовтня міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко назвав головного і єдиного підозрюваного у розстрілі охоронців - 38-річного уродженця Кам'янка-Бузької Львівської області, кандидата в майстри спорту з боксу Ярослава Мазурка, який раніше працював у приватних охоронних структурах. Але чому він міг розстріляти охоронців, зрозумілим не стало.Проте у правоохоронців сумнівів у винуватості Мазурка не було. І хоча начебто вже було відомо хто, обличчя Мазурка знала вся країна, затримати його не змогли. Аж поки 7 листопада його не знайшов киянин під час прогулянки з собакою в лісопарковій зоні неподалік від метро Сирець – з простреленою головою.
Смерть головного підозрюваного не додала справі ясності, а навпаки, поставило ще більше питань. Українці не ймуть віри, що між "караванським стрільцем", Ярославом Мазурком та знайденим мертвим чоловіком можна поставити знак рівняння. Якщо ж справді це одна людина, питань все одно лишається не менше, ніж у день потрійного вбивства. Тим часом правоохоронці перевіряють покійного Мазурка на причетність ще до шести злочинів, які здійснені в Києві і залишилися нерозкритими.
Вибори-2012: нова історія Ради
Цьогорічні вибори до Верховної Ради стали найскандальнішими в історії України. Перемогу видирали з бійками та спецназом. Зникали голови ОВК, таємно вивозились протоколи, були сльози і співи.
5 членів ЦВК висловили своє обурення виборами в цілому, склавши юридичні акти. Центрвиборчком одностайно визнав порушення в 5 одномандатних округах і запропонував провести там повторні вибори. Але хто має їх призначити, поки так і не вирішили.
Тож вперше Рада почала роботу в "урізаному" варіанті - за роботу взялися 445 депутатів, а не 450. Такого різношерстого складу Україна ще не бачила. Гегемонія Партії регіонів закінчилась. Є і Об'єднана опозиція, і УДАР Віталія Кличка. Зустрілись під куполом і давні політичні вороги - комуністи та націоналісти.
Отже, Партія регіонів отримала в новому парламенті 185 місць, Об'єднана опозиція "Батьківщина" - 101 місце, УДАР Віталія Кличка - 40 місць, ВО "Свобода" - 37 місць, Компартія - 32 місця.
Крім того, по мажоритарних округах в новій Ради пройшли 3 представники партії "Єдиний центр", 2 - Народної партії, 1 - Радикальної партії Олега Ляшка, 1 - партії "Союз". Ще 43 депутати пройшли до парламенту як самовисуванці.
Почалася робота Верховної Ради 7 скликання з не менш грандіозного скандалу. Олександр і Андрій Табалови, які були обрані до парламенту від Об'єднаної опозиції, відмовилися входити у фракцію "Батьківщина". Перші засідання відзначились грандіозними бійками. Далі буде...
Світлана Кузьменко