Пірати захопили Faina "за наводкою" з Одеси

Джерело у Службі зовнішньої розвідки повідомило, що про суховантаж Faina піратам повідомили телефонним дзвінком з Одеси.

Суховантаж Faina, що перевозив українську зброю, був захоплений піратами Сомалі "за наводкою з Одеси", пише газета "Комерсант", посилаючись на джерела в Службі зовнішньої розвідки України. Крім того, за їхніми даними, пірати отримали за Faina 4 мільйони доларів, а не 3,2 мільйона доларів, як повідомлялося раніше.

В ході розслідування вдалося встановити, що як тільки Faina вийшла з одеського порту у напрямі Африки, на телефон сомалійський піратів поступив дзвінок з Одеси з номера грузинського мобільного оператора, повідомили видання представники українських спецслужб. Просочування інформації, за їхніми словами, продовжувалося протягом всього часу роботи кризового штабу.

"Бувало, що буквально відразу після закінчення нашої наради інформація про ухваленя рішення ставала відома піратам. Очевидно, у діаспори Сомалі в Києві є зв'язки в найвищих ешелонах влади", - сказав один з представників кризового штабу.

У результаті, пише "Комерсант", Служба зовнішньої розвідки ухвалила рішення відмовитися від співпраці зі штабом і останні два тижні не ділилася з ним інформацією.

У розпорядженні видання також опинилася довідка, підготовлена СЗР України для інформування держорганів про звільнення судна. В ній, зокрема, йдеться, що від "силового варіанту" було вирішено відмовитися не тільки у зв'язку з високою вірогідністю жертв, але і у зв'язку з обмеженою готовністю України до проведення таких операцій за кордоном.

"Ми, звичайно, могли звернутися в СБУ, узяти бійців "Альфи" і за допомогою американців (поряд з Faina знаходився бойовий корабель П'ятого флоту США) здійснити захоплення судна. Але, можете мені повірити, в цьому випадку з 17 українців в живих залишилися б двоє-троє, - запевнив співбесідник з СЗР, який побажав залишитися неназваним.

У довідці також повідомляється про спроби блокувати і затягнути переговори про звільнення судна, зроблених іноземними спецслужбами з метою витіснення України з африканських ринків озброєння. Про спецслужби яких країн йдеться, в довідці не уточнюється. Проте джерела в СЗР стверджують, що в переговори втручалися російські спецслужби, і в української сторони є докази, пише "Комерсант".

Співбесідники "Комерсант-Україна" у відомствах, причетних до переговорів по звільненню Faina, називають різну кількість епізодів зриву переговорного процесу. У прес-службі СЗР стверджують, що "випадків втручання третіх осіб в переговори було близько 30, і кожного разу це заважало процесу". У неофіційних бесідах представники спецслужб відзначають два "найбільш кричущих випадки".

"У листопаді судновласник зібрав 2 млн. дол., пірати були готові на операцію. Але потім з Києва піратам поступила інформація про те, що влада України може запропонувати більше. І пірати, природно, захотіли більше", - розповіло джерело.

"Втручання було, зокрема з боку українських політичних сил. Але я не хотів би уточнювати, про які партії йдеться, - підтвердив "Комерсант-Україна" цю інформацію керівник прес-служби СЗР Олександр Скрипник.

"Так, ми дійсно збирали гроші, - повідомила народний депутат Інна Богословська (Партія регіонів). - Тоді йшлося про те, що потрібний викуп у розмірі 8 млн. дол. Самі ми, звичайно, не могли стільки зібрати, але надавали оргпідтримку і внесли свій внесок".

Удруге переговорний процес був зірваний в грудні. "Тоді винуватицею зриву переговорів стала так звана принцеса Аміра (Мішель Лінн Балларін на прізвисько Аміра, громадянка США, яка виступала посередником на одному з етапів переговорів), яка зруйнувала всі домовленості", - стверджує Скрипник.

Співбесідники, які попросили про анонімність, додали, що в українському кризовому штабі погодилися залучити пані Балларін, оскільки МЗС надав їй позитивну характеристику. Проте після її втручання сума викупу зросла до 3,5 млн. дол. В результаті СЗР і судновласник відмовилися від її послуг, але пірати не понизили суму. Більш того, за інформацією, реальна сума викупу становила не 3,2 млн. дол., як повідомлялося раніше, а майже 4 млн. дол., з яких тільки 3,2 млн. дол. потрапило до рук піратів, а решта грошей пішла "на супутні витрати". 

Читайте також:

Тіло капітана Faina можуть привезти до Києва

Faina прибула до кенійського порту

Викуп за Faina намагалися викрасти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: