Під час нормандських зустрічей "літали" і списки, і документи

У День дипломата в Україні глава МЗС розповів про перспективу візового режиму з РФ та "залаштункове" життя дипломатів.

Після дій Росії на Донбасі та в Сирії зовнішня політика у світі вже ніколи не буде такою як раніше. Водночас прийняття ООН резолюції щодо Криму дозволить Україні юридично посилатися на цей документ у позовах проти Росії. Так, резолюція не тільки визнає Крим окупованою територією, але й вимагає від країни-агресора допустити до Криму Верховного комісара ООН з прав людини.

Про це та перспективи української зовнішньої політики, ймовірність введення візового режиму з Росією, особливості безвізу для простих українців і про "залаштункове" життя дипломатів міністр закордонних справ України Павло Клімкін розповів в ефірі "Сніданку з 1+1" в День дипломата в Україні.

— Вітаємо вас із Днем дипломатів, який відзначають сьогодні в Україні, ви принагідно можете привітати своїх колег.

— Наступного року це буде ювілей — 100 років від дня створення Генерального секретаріату закордонних справ. Але я вчора спеціально передивився, от у нашій дипломатичній родині 1361 дипломат. Тому дуже всіх вітаю, але насамперед всім дякую. Дякую всім, дякую родинам, тому що перебувати в Іраку, в Ростові не так просто. Можна собі уявити. І дякую всім, хто нам допомагає, дякую всім, хто з нами.

— Ви ж за освітою фізик-математик. Як такого хлопця колись із російського Курська занесло в Україну і взагалі в дипломатію?

— По-перше, я мешкаю в Україні все своє свідоме життя. А в Курську я провів, якщо не помиляюся, рівно два місяці життя, тому якось його не пам'ятаю. Але стосовно того, що я фізик і математик, це мені ніколи не заважало, але насправді дуже допомагало. Питання такі, як енергетична безпека або кліматичні зміни, або економіка, економічна безпека — це дуже допомагає, тобто ніколи не шкодував. А Дипломатичну академію закінчив у Німеччині, так іноді трапляється в житті.

Клімкін, Еро, Штайнмайєр_5
Reuters
Клімкін з главою МЗС Німеччини Штайнмаєром

— Робота дипломата з боку українця вражає навіть такою романтичною, світлою, яка ж вона насправді всередині? Скільки заробляють дипломати? Які насправді умови праці для них?

— Слухайте, по-моєму, вже ніхто не вірить в таку мантру, що дипломати стоять із коктейлями чи по прийняттях якимось чином тусуються. Це вже загалом забувається, але скільки дипломати отримують, ну давайте подивимось. Наш бюджет в кілька разів менший, ніж, наприклад, давайте порівняємо з польським. З Польщею, країною, яка дуже на нас схожа в багатьох сенсах. І там майже 5 тисяч співробітників, у нас, як я тільки що сказав, 1361 дипломат. Таким чином, казати, що дипломати українські якимось чином пербувають у кращому стані, ніж інші, аж ніяк не можемо, але дуже вдячний, що ви мене вчора запросили, одразу після бюджетної ночі. Дійсно, ми все ж таки отримали допомогу, і дуже сподіваюся, що ми її використаємо для того, щоб українська дипломатична служба була однією з найкращих.

— А в якій цифрі виражається ця допомога дипломатичному корпусу?

— Це все ж таки отримання реально мільярда гривень додатково, який ми використаємо для того, щоб підсилити ключові посольства для того, щоб підсилити функціонування нашої дипломатичної служби і підсилити публічну дипломатію. Дуже багато речей, створення українського інституту, які нам конче потрібні саме зараз.

— З якими саме країнами необхідно посилити співпрацю?

— Насправді маємо забезпечити, і те, що ми робимо, — солідарність цивілізованого світу. Для мене цивілізований світ це ті, хто думають не тільки про якісь свої інтереси, а про цінності, ті, які живуть за принципами. Це насправді найголовніше. Але те, як ми працюємо, не тільки двосторонньо, на міжнародних майданчиках, зараз ще й головування в Раді безпеки, дійсно, це дуже важливо.

— Яким нашим посольствам потрібна підтримка на сьогодні, посольствам у яких країнах?

— Я не хочу виділяти окремі країни, але особливий акцент буде, по-перше, на наших друзях, а другий акцент буде там, де нам потрібно зробити особливу допомогу для українського бізнесу і українських громадян. Тобто Європейський союз — особливий акцент, азійські країни — особливий акцент, і, звичайно, будемо працювати там, де у нас є можливості.

— От хтось, може, зараз вагається, але хоче стати дипломатом. Скільки часу має пройти, щоб людина навчилася цього мистецтва, скажімо, і потім надалі вже гідно представляла Україну на міжнародному рівні? Скільки мов треба знати, щоб стати дипломатом?

— Не вагайтесь, не вагайтесь. Навчатися потрібно все життя. От коли ви йдете в дипломатію, маєте бути свідомими того, що навчатися потрібно все життя. Не рік, не п'ять, не 15. До речі, в новому законі про дипломатичну службу, який найближчими тижнями буде поданий, англійська для дипломатів вже не буде іноземною. Англійська буде звичайною мовою. А так, там записано, що кожен, крім англійської, повинен мати щонайменше дві мови.

— Скільки ви мов знаєте?

— Я знаю три мови, але собою не задоволений, можу чесно сказати навіть на "Сніданку".

— І насамкінець, наскільки витримує ваша родина ваш дипломатичний статус як міністра закордонних справ? Наскільки важко це?

— Вона з цим погодилася. Вона погодилася з тим, що треба працювати далі.

— Вона — родина чи дружина?

— Дружина теж погодилася, дружина теж дипломат. Коли приходиш о третій ночі, а це трапляється кожен другий день, вона спокійно до цього ставиться. І мене підтримує, це найголовніше.

—Щодо трагедії в Берліні — там українці постраждали чи ні?

— Зараз завершується аналіз ДНК, маємо побоювання, що один із українців постраждав. Як тільки аналіз ДНК завершиться, скажемо, можливо, навіть сьогодні. Скоріш за все, я таки маю це сказати, зі співчуттями — один з українців там загинув. Але остаточно отримуємо інформацію від німецької поліції.

— Все таки будемо сподіватися, можливо, дані не підтвердяться… Зазвичай дипломатів сприймають як дуже стриманих, як таких, що не проявляють дуже яскраво свої емоції в роботі. Як насправді?

— Подивіться на мене, я ж посміхаюся, значить, з емоціями…

— А от склянку води вилити на когось...

— Буває-буває.

— Буває? Під час міжнародних перемовин? На кого виливали?

— Можу розказати багато випадків. Але навіть з останніх подій, що і списки, і документи через то літали, коли були "нормандські зустрічі". Насправді без емоцій дуже складно. Реально можна тримати себе і вести переговори послідовно, але без емоцій ми насправді не люди, маємо визнати, дипломати теж люди.

Нормандська четвірка_2
Reuters
Клімкін на зустрічі "нормандської четвірки"

— А як починається ваш ранок, з чого? Кава, чай, прокидаєтеся, важко чи неважко, враховуючи те, що ви о третій годині ночі додому приходите?

— Я насправді звик, ранок починається з кави.

— Скільки філіжанок?

— Одна, але така справжня, міцна справжня кава, я взагалі нас без кави взагалі вже не уявляю, потім ще одна, коли приходжу до себе, і потім ще одна за пару годин. Тобто три кави — це стандарт, який маю в першій половині дня. Насправді, це не добре, але звик. Тобто у кожного свої звички, от у мене — якось без кави взагалі не уявляю.

— Ви приходите на роботу, снідаєте чи не снідаєте?

— Ну як вийде, тобто… Хтось вважає, що ми ходимо про прийняттях, а насправді якийсь бутерброд на ланч — це супер.

— Вже всі знають, що робота дипломата дуже складна. Нещодавно дипломатичний світ ця ситуація шокувала — вбивство російського посла Андрія Карлова в Анкарі. Ви особисто знали його, яким було ваше спілкування і взагалі, що ви можете сказати з цього приводу?

— Я особисто з ним ніколи не бачився, я насправді вважаю, що те, що зробила Росія... Подивіться на Донецький аеропорт чи Алеппо. Після того зовнішня політика вона такою, як раніше, вже ніколи не буде. І я насправді, не перебільшую. І для багатьох людей, це, насправді, психологічна і емоційна травма. І от вона залишиться на все покоління. Тобто наслідки цього звичайно будуть, але це не виправдовує посла.

— ООН нещодавно своєю резолюцією визнала територію Криму окупованою, які подальші дії, що це означає для дипломатії, і як реагує МЗС?

— Насправді ця резолюція — вона про дві речі. Вона про те, що ви сказали, і що ми мали в березні 2014 року, і ми зараз на цю резолюцію можемо посилатися, можемо посилатися політично, весь світ це вже розуміє, але можемо посилатися юридично в наших позовах проти Росії. Один ми вже зробили, один от буде на початку наступного року. Але є й друга дуже важлива складова. Це те, що ця Резолюція вимагає від Росії допустити до території окупованого Криму також верховного комісара ООН з прав людини, яка місію дивилася б, що там відбувається, і домагалася б щонайменше на це впливати.

Клімкін зустрівся з новообраним генсеком ООН
Міністерство закордонних справ України
Глава МЗС на зустрічі з новообраним генсеком ООН Антоніу Гуттерешом

— Нескінченні Мінські перемовини, групи, підгрупи.. Але все одно війна, яку веде Росія на Сході, триває. Наскільки дієві всі ці перемовини, які тривають в Мінську?

— Може, я скажу не дуже політкоректну річ, але подивіться на те, що відбувається сьогодні в Сирії. І "Мінськ", і сам блок мінських домовленостей насправді забезпечив те, що у нас на сьогодні є — дуже-дуже складні перемовини, оскільки Росія реально хоче зробити з Донецька й Луганська російський протекторат і через нього нас вже дестабілізувати. Але те, що вони ведуться за допомогою наших партнерів, я вважаю, що це надзвичайно важливо. І будь-який шлях вперед, як би ви не робили цей конструктор, — це припинення вогню і допуск міжнародного співтовариства, зокрема, ОБСЄ, до Донбасу. Без цього жодних подальших кроків, звичайно, не буде.

— Чи буде візовий режим з Росією, і чи потрібен він українцям?

—   Ми маємо рухатися в тому напрямку, щоб контролювати, хто приїжджає з Росії в Україну, але реально, ми маємо війну з Росією на сьогодні. Причому і класичну, і гібридну. але в той же час в нас є декілька мільйонів наших співгромадян в Росії, і Росія знає, які провокації зробити стосовно того, як ми далі будемо запроваджувати безвізовий режим. Зараз ми це аналізуємо і вийдемо з пропозицією, що ми будемо робити і щодо часових рамок. Але візовий режим — це відносини між цивілізованими країнами. Звчиайно, ми всі прагнемо до безвізового. Одним візовим режимом ми не впораємося, вотрібні інші заходи. 

— Уявімо, що ми отримали безвізовий режим, якою буде процедура, яким буде пакет документів, що зміниться для українців?

— Пакет документів — це тільки біометричний паспорт. Але чесно маємо сказати, що з собою потрібно мати ще страховку, оскільки без страховки воно не працює. Якщо їдеш на автомобілі, то треба мати страховку щодо пов'язаних з цим ризиків. Давайте подивимось, як безвізовий працює для Балканських країн чи для Молдови. На першому етапі буде мінімальний контроль, але він незначний. Вас можуть запитати на в'їзді, яка мета вашої поїздки, куди ви їдете, але все це працює достатньо непогано для всіх країн з якими ЄС має безвізовий режим. Цей пакет не значить, що треба збирати всі ті 16 чи 18 документів, кілька тижнів нести, в посольстві стояти. Не потрібно всіх цих ідей, що це буде година чи два на кордоні. 

Відео Міністр закордонних справ Павло Клімкін - коли буде безвізовий режим з ЄС

— Минулого тижня всіх схвилювала заява Нідерландів про небажання бачити українців у Європі і про ультиматум не давати нам там змоги працевлаштуватися. То чи отримаємо ми бажане?

— По-перше, отримаємо. Українці їдуть працювати не в ЄС, вони їдуть до окремих країн. Коли ти їдеш, ти їдеш до Італії, Іспанії, Німеччини, Польщі. За всіма правилами, неможливо взагаді працювати в Європейському союзі як такому. Тобто ти отримуєш дозвіл працювати в конкретній країні. Це все виключно національна компетенція і так написано в угоді про асоціацію.

— Євросоюз постійно переносить ухвалення рішення про введення безвізового режиму з Україною? Коли остаточно буде поставлено крапку?

— Ми щойно бачили, що сталося в Німеччині і це дійсно впливає на ментальність багатьох людей, які втрачають свій звичайний спосіб життя, які не можуть піти на різдвяний ярмарок. Іноді там є багато політиків-популістів, які звинувачують міграційні потоки. Ніхто не боїться українців, але ЄС хоче мати механізм реагування на міграційні ризики. Цей механізм дуже складно йшов, оскільки, давайте чесно скажемо, хто провалився за цим механізмом, той би не мав не тільки політичного, але якогось розумного майбутнього в політичному контексті Європи. За моїми останніми даними, я зробив багато дзвінків моїм колегам і багатьом міністрам внутрішніх справ, у Європейському парламенті цей механізм буде проголосований у лютому, а потім відповідно буде рішення Європейської ради, після того воно буде опубліковане, тобто це дійсно справа кількох місяців. У точності до тижня я не скажу. Я впевнений, що рішення у нас буде навесні. Сьогодні і Європейська комісія, і Європейський парламент і всі країни-члени ЄС сказали, що ми виконали критерії. Як тільки буде механізм реагування, вони проголосують про безвіз для України. Потім, звичайно, буде потрібно декілька тижнів для того, щоб безвіз був технічно запущений. Тобто коли всі наші структури, і структури Європейського союзу погодять, як він функціонуватиме.

— Скажіть, чи виконані Україною всі вимоги?

— Там є 144 блоки умов щодо безвізового режиму. Я сам його розпочинав і це пам'ятаю. Ми всі 144 пункти виконали. У нас є повний звіт Європейської комісії і є підтвердження всіх країн-членів ЄС, і є відповідний звіт Європарламенту. Тобто політика закрита.

Відео Безвізовий режим: як і коли все почалося

— З якими країна також ведуться переговори щодо скасування візового режиму? Чи слід очікувати на нові рішення к 2017 році?

— Якщо я не помиляюсь, у нас зараз 50 країн, із якими у нас безвіз. Якщо додасться ЄС, буде одразу 78. Звичайно, мінус Великобританія. Це окрема специфіка — на неї Шенген не працює. Якщо буде 78 країн, це буде один із найкращих показників відкритості. Зараз працюємо з багатьма азійськими країнами. Розмовляємо з деякими латиноамериканськими країнами. І на одній із внутрішніх нарад декілька днів тому ми пожартували, сотня країн із безвізовим режимом у нас буде найближчим часом. Чи буде це наступного року — подивимось.

— Як ви ставитесь до відомого висловлювання, що "дипломати – чесні люди, які покликані брехати заради своєї країни"?

— Із тим, що дипломати — чесні люди, звичайно, згоден. Із тим, що вони мають зробити все для своєї країни, можу підняти дві руки. А все інше не коментую.

— Як будете відзначати професійне свято?

— Ми, звичайно, зберемось. Привітаємо ветеранів дипломатичної служби. Це окрема суперова традиція. Так само будуть збиратися всі посольства. Але зробимо це все під кінець дня, оскільки ще багато роботи.

— Які саме питання будете вирішувати сьогодні?

— У мене на сьогодні заплановано дві зустрічі, кілька телефонних розмов. Також маємо розпланувати дипломатичний новий рік.

Залиште свій коментар

Вибір редакції