Після резонансного дослідження масла фальсифікаторами зайнялися прокуратура та Держпродспоживслужба

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Усі п'ять видів продукції івано-франківського виробника виявилися підробками.

У ТСН.Тиждень 19 січня вийшов сюжет про місячну перевірку якості масла, що продається в магазинах.

На основні запитання, що виникли після сюжету, в студії програми відповіла журналістка Наталія Ярмола.

- Чому в дослідженні немає великих виробників? Невже тільки малі підробляють?

- Відомих виробників ми перевіряли. Їх багато в цьому списку. Ми відбирали все, що маслом називається. Тим паче відбирали у великих супермаркетах, а там продаються і відомі виробники, і не дуже. Усе, що звезли з чотирьох областей, було перевірено. Великі виробники на обмані не попалися.

- Яке масло все-таки можна їсти?

- Рекламувати нікого не буду. Це вже, хто яке любить. Але прошу режисера показати на повний екран етикетки тих, хто робить масло натуральне (дивіться на відео). Це нам підтвердили дослідження двох лабораторій.

- А чому виробників попередили за місяць? Який сенс у такій перевірці? Дуже ж легко до неї підготуватись...

- Наші партнери в цій акції - громадська організація "Контроль захисту прав споживачів" - хотіла не тільки виявити фальсифікаторів, а й поліпшити стан справ на прилавках. Усі виробники мали місяць, щоби виправитися.

Наша перевірка виявила тих, хто не захотів відкликати свій фейк із магазинів і перемаркувати його в спред... Я вже мовчу про те, щоб зробити хоча б партію справжнього масла для експертизи.

- Які лабораторії перевіряли масло? Чи можна їм довіряти?

- Ми обрали дві державні сертифіковані лабораторії. Там методика затверджена міжнародним ISO, реагенти - з Франції. І щоб навіть не давати шансу на підміну результатів, усі зразки закодували. Ми мали ще запасний варіант. Якщо дві лабораторії розійдуться в результатах, третя мала би розсудити їх. Але спірних випадків не було.

Відео Стоп фальсифікат: яке ж масло можна їсти та чому виробників попередили за місяць до перевірки

Напередодні ТСН.Тиждень показав результат майже місячної перевірки. Потреба дізнатися, яке ж масло можна їсти, така велика, що сайт Держпродспоживслужби, де була повна інформація, українці обвалили одразу після випуску. Відповіді на найбільш часті запитання після оприлюднення результатів експертизи – дивіться далі.  

Стоп фальсифікат: яке ж масло можна їсти та чому виробників попередили за місяць до перевірки

- А якимось іншим способом, крім експертизи, можна виявляти фейк? Тобто нас просять дати орієнтири: ціна, колір масла...

- Чесно, раніше я думала, що головний показник ціна. Ну, 20 гривень за масло - це навіть не собівартість. Але потім дістала всі чеки, передивилась і зрозуміла, що фальсифікатори продають підробки і по 45 гривень. Тому тут варіант - лише запам'ятати заводи, що роблять псевдомасло, й обходити їхні обгортки стороною.

- То хто найбільший в Україні фальсифікатор? Що показала ця перевірка?

- Івано-Франківський міськмолзавод. Бо всі п'ять пачок із цього заводу - обман. 50% домішок.

- Це означає - під загрозою лише жителі Прикарпаття?

- Знаєте, франківці вже побачили ці результати, знають, який вигляд має фейкове масло і навряд чи підуть купувати його. Біда в іншому! Дітям у школах і садках його згодовують у всій Україні. Цей завод виграв десятки тендерів на мільйони гривень. Мій колега Олег Тудан з'ясував, що малюки в чернівецьких садках мусять за рік з'їсти 23 тонни цієї невідомо з чого зробленої суміші. Та й це ще не все. У міській раді, як виявилося, знали про неякісну продукцію франківського заводу ще до нашого дослідження. У грудні минулого року Служба безпеки України і Держпродспоживслужба передали чиновникам експертизу. У ній докази, що сир кисломолочний містить немолочні жири, а в молоці з того заводу взагалі знайшли кишкову паличку. Але причин розірвати мільйонні контракти в міськраді не знайшли. Послухайте самі!

"У кінці 2019 року ті проби, які взяли, не зовсім відповідала продукція тим параметрам, які були зафіксовані в документації. Але оскільки він виконує всі умови, які зараз висовуються, то підстав не заключати з ним договір немає", - сказав керівник управління освіти Чернівецької міської ради Сергій Мартинюк.

- Які ж умови висовуються зараз, цікаво? Коли про якість узагалі тут не йдеться? І що - все це зійде з рук? І виробникам, і чиновникам? Чи буде якесь покарання?

- По франківському випадку знаю, що прокуратура відкрила кримінальне провадження. Мій колега Олег Тудан завтра - у робочий понеділок - з'ясує деталі. І за нашою скаргою Держпродспоживслужба мусить розслідувати кожен випадок фальсифікату окремо. На це мають 30 днів. Два вже минуло. Звичайно, було б чудово, якби депутати ухвалили зміни до законів, де буде нарешті нове для України визначення "фальсифікат". Тоді можна буде говорити про більші штрафи і суворіші покарання нечесних виробників.

- Що будемо перевіряти далі?

- Ну, по-перше, ми не припиняємо контроль за маслом. Плануємо провести ще одну перевірку. Уже без попередження. Про сосиски, в які кладуть кістки, тобто м'ясо механічного обвалювання, теж не забуваємо. І вже за кілька тижнів будемо відбирати для експертизи мед, щоби з'ясувати, чи є там антибіотики, і чи мед то взагалі.

Залиште свій коментар

Вибір редакції