Після вірусу Petya.A Україна отримала від НАТО обладнання для кіберзахисту на мільйон євро

Експерти кажуть, що метою можновладців має стати вдосконалення програм і навчання користувачів.

Компанія М.E.Doc, через яку вірус Petya.A поширився в Україні, врешті визнала зараження свого програмного забезпечення та загрозу нової кібератаки. На думку фахівців, сотні комп'ютерів досі заражені, а вірус, який здатен вивести з ладу системи банків, аеропортів і стратегічних підприємств, просто чекає команди, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Силовики в ході спецоперації вилучили обладнання компанії М.E.Doc. Це, сподіваються правоохоронці, були врятувало Україну від потужної повторної кібератаки – розсилка вірусу була заблокована. Вилучене обладнання наразі вивчається із залученням міжнародних експертів, пояснили слідчі.

ВідеоКомпанія "M.E.Doc" заявила, що вилучення їхнього обладнання не завадить повторній кібератаці

М.E.Doc – це українська альтернатива забороненій російській бухгалтерській програмі 1С, яка має до мільйона клієнтів – здебільшого підприємства. У компанії вперше визнали, що вірус поширився через вразливість її продукту, тож мали випустити оновлення, яке б завадило повторному зараженню. Але тепер не можуть, бо робота серверів заблокована, тож наслідки можуть бути непередбачувані. "Ті комп'ютери, які не постраждали – всі зараз кажуть про те, що вони вижили. Насправді в них вірус уже зараз є – він просто чекає своєї відмашки. Як він запуститься – ми не знаємо", - говорить представник компанії Олеся Білоус.

У М.E.Doc припускають, що це може статися за принципом бомби, яку активують дистанційно в потрібну зловмиснику мить. Відтак загроза нависла над усіма комп'ютерами, на яких бодай колись був встановлений М.E.Doc. Силовики кажуть, що сліди кібератаки ведуть у Росію і це може бути помстою за заборону російських програм. Тож досі під загрозою стратегічні підприємства. Наприклад, покласти систему самого лише казначейства – означало б зірвати виплати зарплат по всій країні.

Фотогалерея У Кропивницькому затримали кіберполіцейського, який через російський рахунок отримував хабарі (2 фото)

Наслідки першої атаки ще підраховують. Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що тільки його міністерство через вихід з ладу сотень робочих місць зазнало мільйонних збитків. В цілому ж по країні мова може йти про мільярди. "Збитки, які є зараз дуже важко порахувати – це, вибачте, по окремим оцінкам, піввідсотка валового внутрішнього продукту", - твердить директор інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Завадити повторним атакам Україні допомагає НАТО – обладнання для кіберзахисту на мільйон євро вже отримано. Негайних змін потребує вітчизняне законодавство – уряд передав до Ради законопроекти про кібербезпеку і зміни до податкового кодексу. Однак навіть на порядку денному голосування щодо них поки що немає.

Науковець Андрій Дацюк головною проблемою називає необізнаність. Персонал стратегічних компаній без остраху відкриває незнайомі електронні листи або завантажує на комп'ютер неперевірене програмне забезпечення. "Підготовка персоналу, підготовка користувачів, ліцензійне програмне забезпечення і створення цілої системи захисту від кібератак в державі, яка буде об'єднувати державні органи і недержавні структури – це все необхідно створювати", - радить він.

Альтернативи українському програмному продукту експерти не бачать. Питання лише в тому, як зробити його менш вразливим, щоб історія з українським М.E.Doc із російським вірусом усередині не повторилася.

Кореспондент ТСН Іван Гребенюк

Залиште свій коментар