Український парламент визначив офіційну дату окупації півострова.
Верховна Рада цього тижня вже офіційно встановила дату початку російської окупації півострова Крим – 20 лютого 2014-го. Записана в закон, ця дата дає змогу не тільки ще раз оголосити незаконним референдум у березні 2014-го, але й дозволити кожному мешканцю окупованої території подавати позов до Європейського суду.
Журналісти програми ТСН.Тиждень зібрали в один матеріал усе, що варто пам'ятати про окупацію нашого Криму.
Олімпіада в Сочі завершується. Майдан палає, але більшість тих, кого згодом охрестять Небесною сотнею, все ще живі. На військових об'єктах Російської Федерації на Таманському півострові та в Криму завершується підготовка до велетенської спецоперації. Все станеться наступного дня.
Анексію Криму готували 10 років. У часи Віктора Януковича боротьбу з місцевими сепаратистами повністю згорнули. Янукович, як виявилось, призначав на ключові посади російських таємних агентів та сепаратистів. Вони очолювали окремі підрозділи українських військ, працювали в СБУ та міліції. Тож коли почалося вторгнення, захищати Крим було нікому.
20 лютого спікер парламенту Криму Володимир Костянтинов поспіхом їде до Москви, де зустрічається з керівництвом Російської Федерації. Цього ж дня перші "зелені чоловічки" виходять за межі російських військових баз.
1 березня вже позбавлений влади Віктор Янукович призначає прем'єром Автономної республіки Крим Сергія Аксьонова. А Аксьонов просить Росію ввести в Крим війська і проводить фейковий "референдум". 18 березня Росія спеціальним законом приймає Республіку Крим до свого складу суб'єктом федерації.
Окупація Криму спричинила тиск і репресії проти українських громадян та кримських татар, які не прийняли анексію півострова. Кількість зниклих безвісти достеменно невідомо. Але за даними правозахисників, за півтора року в Криму зникли сотні людей. Історія засудженого на 20 років суворого режиму Олега Сенцова – лише вершина айсберга беззаконня і порушення усіх людських прав. Громадян України без їхньої згоди автоматично назвали російськими підданими з усіма витікаючими наслідками.
Окупація Криму призвела до важких економічних втрат України на півострові. Верховна Рада була не готова адекватно реагувати на брутальне захоплення території й не знала, як діяти. У результаті був прийнятий закон про вільну економічну зону – це мало спростити життя чесним українським підприємствам. Натомість стало чорною дірою. Надприбутки від підакцизних товарів рікою потекли у кишені нових господарів Криму.
Набагато послідовніше та зрозуміліше діяла міжнародна спільнота, яка запроваджує все нові санкції в сферах туризму, транспорту та фінансів. Кримські порти та аеропорти закриті до використання, в економіку півострова заборонено інвестувати капітал. У Криму перестали працювати світові лідери комп'ютерних іновацій – Google, Apple, Hewlett-Packard і Dell, найбільший у світі реєстратор доменних імен GoDaddy Group, розробник ігор Valve Corporation, інтернет-магазин Amazon, платіжні системи PayPal, Visa і MasterCard. Навіть влада Китаю заборонила держпідприємствам співпрацювати з кримськими компаніями.
Лише 27 грудня 2014 року Україна зупинила залізничне сполучення з окупованим півостровом. Прикордонна служба заявляє, що рух потягів відновлюватися не буде. Автобуси перестали ходити раніше. Це вдарило по основному заробітку Криму – туризму. За офіційною інформацією, у 2014 році на півострів приїхало на два мільйони туристів менше, ніж перед окупацією. Українці, 70% яких до цього відпочивали на кримських курортах, практично припинили їздити в Крим на відпочинок. Росіяни, поживши по дві-три доби на Керченській переправі, зарікаються їхати туди ще раз.
Крим потрібен Путіну насамперед як величезна військова база з ядерною зброєю. За даними спецслужб, від 20 лютого 2014 року кількість військ та техніки на півострові невпинно зростає. Військове угруповання в Криму на сьогодні може складати 60 тисяч бійців. Тож постачання туди товарів – це годування чужої армії та підтримка окупації, твердять кримські татари. Вони вирішили зупинити товарообіг з півостровом, і змусити депутатів скасувати тут досі існуючу вільну економічну зону.
Півострів залишається тотально залежним від континентальної України. Незважаючи на анексію, з материка продовжують постачати 80% прісної води та продуктів харчування, 85% електроенергії та 35% газу. У Крим продовжують постачати все, окрім зрозумілої та агресивної політики.
Кореспондент ТСН Станіслав Ясинський