Початок сексуального життя та залежність від соцмереж. Що стало відомо про українських підлітків з дослідження ЮНІСЕФ

Хоча б одного разу протягом життя марихуану вживали 8% підлітків.

Українські підлітки підлітки нехтують своїм здоров’ям, погано харчуються та проводять життя в соціальних мережах

Про це свідчать результати дослідження "Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків і молоді в Україні", оприлюднені Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).

Самооцінка здоров'я та психічне благополуччя

За індексом маси тіла третина підлітків мають надмірну вагу. Кожен п’ятий підліток вважає власне здоров’я посереднім або поганим. При цьому дівчата вдвічі гірше оцінюють його, ніж хлопці.

Так, третина дівчат шкільного віку оцінили стан свого здоров’я як посередній чи поганий. Це майже удвічі більше за глобальний показник і у 6 разів за показник у таких країнах, як Македонія.

Понад половину опитаних підлітків скаржаться на те, що раз на тиждень або частіше відчувають нервозність, роздратування або поганий настрій. Про відчуття пригніченості повідомила третина підлітків. Ці показники були вищими для дівчат, ніж для хлопців.

Четверта частина опитаних повідомила, що протягом останнього року вони впродовж двох тижнів поспіль відчували такий рівень смутку або безнадійності, що переставали займатися звичними справами. Про це зізналися кожна третя дівчина (31%) та кожен п’ятий юнак (21%).

Родина та її вплив на здоров’я підлітків

Третина матерів школярів не знає, чим займаються їх діти у вільний час. Більше того, майже половина учнів шкіл вказали, що батько не знає, хто їхні друзі. Кожен третій підліток ніколи не грає вдома у спільні ігри з батьками, а кожен п’ятий ніколи не займається спортом разом із батьками.

У порівнянні з попереднім дослідження, зросла кількість підлітків, що відчувають підтримку батьків у прийнятті рішень – із 78 відсотків у 2014 році до 85% у 2018 році.

Тютюн, алкоголь та інші наркотичні речовини

Уже в 10 років кожен сьомий має досвід споживання алкоголю, а серед 17-річних хоча б раз випивали понад 60% опитаних. Кожен четвертий підліток хоч раз у житті переживав стан сп'яніння. Про такий досвід повідомили 6,4% серед 10-річних та 48% серед 17-річних.

Серед підлітків у віці від 11–17 років досвід тютюнокуріння мають 16% дівчат та 24% хлопців.

Як зазначається, особливо тривожними є показники споживання тютюну серед 15-річних юнаків. Понад 40% хлопців цього віку підтвердили, що вони курять. Ця цифра удвічі вища аналогічного показника у Вірменії і значно вища середнього показника для усіх країн-учасниць дослідження, що становить 34%.

Хоча б одного разу протягом життя марихуану вживали 8 % підлітків віком 13-17 років. Дослідження відзначає помітне зменшення цього показника від початку дослідження у 2012 році, коли цей показник складав 23%.

Інфекції, що передаються статевим шляхом

У віці 13–17 років кожен четвертий хлопець та кожна восьма дівчина (12,4%) мають досвід статевих стосунків. Кожен третій підліток з них не використовував презерватив під час першого статевого акту.

Лише 12% опитаних підлітків мають знання про шляхи передачі ВІЛ. Цей показник є суттєво нижчим від необхідного показника поінформованості серед молоді (95%). Найбільшу роль у поширенні інформації про ВІЛ/СНІД відіграють вчителі (57%), Інтернет (56%), медичні працівники (45%) та батьки (40%). Більше ніж половина опитаних респондентів знає, куди можна звернутися для проходження тестування на ВІЛ.

Образи та насильство в освітньому середовищі

Третина учнівської молоді щонайменше раз на рік брала участь у бійках. Жертвами образ, принижень та знущань протягом останніх двох місяців визнали себе 38% опитаних.

35% підлітків зізналися, що упродовж останніх двох місяців ображали або принижували інших. З них, 23% робили це "один раз або двічі", а 3,5% – "кілька разів на тиждень". Кожна п'ята дівчина "самостверджується" за допомогою кулаків.

Кожен п'ятий підліток визнав, що ображав однолітків в онлайн-просторі. "Жертвами" онлайн-знущань визнала себе п’ята частина – 21,5%.

Соціальні мережі та віртуальне спілкування

25% підлітків постійно відчувають, що не можуть думати ні про що інше, крім моменту, коли знову матимуть можливість користуватися соціальними мережами. Кожен десятий підліток регулярно брехав батькам або друзям про час, проведений у соціальних мережах. Найбільше таких серед 10-річних хлопців – 17,2%.

Практично кожен восьмий (12,6%) опитаний підліток має залежність від соціальних мереж. Найбільший рівень залежності виявлено серед 15-річних дівчат (15%).

Соціальна активність підлітків

Понад 20% підлітків бере участь у діяльності дитячих і молодіжних громадських організацій: 11,5% є членами та ще 11% долучаються до заходів. Понад половина є потенційно готовими до участі в громадських ініціативах свого населеного пункту, вулиці чи будинку, а кожен п’ятий висловив готовність виступити ініціатором таких дій.

В органах учнівського або студентського самоврядування беруть участь майже 16% підлітків. Про відсутність органів самоврядування у їхньому навчальному закладі повідомили 15%, і ще 40% не знають про наявність чи відсутність таких.

Україна є повноправним учасником міжнародного дослідницького проекту "Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді" ("Health Behaviour in School-aged Children" – HBSC), як проводиться у 49 країнах Європи та Північної Америки.

Соціологічне опитування 2018 року було проведено Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка спільно з ЮНІСЕФ у 287 навчальних закладах, де було опитано більше 13 тисяч респондентів. Дослідження є частиною міжнародного проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я "Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді". Опитування охопило учнів 5–11-х класів закладів загальної середньої освіти; 1-го, 2-го курсів закладів професійно-технічної освіти (ЗПТО) та студентів закладів фахової передвищої освіти (ЗФПО) (на базі 9-річної освіти), які представляють дітей та молодь 10–17 років, що навчається.

ВідеоТроє підлітків до смерті забили товариша, який заборгував їм гроші

Помилка допомогла розкрити злочин. На Львівщині троє підлітків вибивали  борг у свого товариша так, що замордували хлопця. Тіло закопали за хатою, але перед тим сфотографували. А потім це фото випадково надіслали одному з малознайомих адресатів.

Троє підлітків до смерті забили товариша, який заборгував їм гроші

Залиште свій коментар