Політологи: Ющенко з президента перетворився на учасника виборів

Українські експерти пояснили позицію Ющенка в умовах боротьби за президентство Януковича та Тимошенко.

Президент Віктор Ющенко в ситуації, що зараз склалася, почав грати не як глава держави, а як учасник виборчої кампанії.

Таку думку висловили українські політологи, коментуючи ситуацію з тим, що Ющенко написав гострого листа президенту РФ Дмитру Мєдвєдєву та запросив до Києва грузинського колегу Михайла Саакашвілі під час переговорів Юлії Тимошенко та Володимира Путіна.

Зокрема,директор Інституту проблем управління імені Горшеніна Костянтин Бондаренко зазначив, що, спостерігаючи за діями президента, він все частіше пригадує один сюжет з давньогрецької міфології. Коли Геракл бився із Лернейською Гідрою, з болота виповз рак, і почав кусати Геракла за ноги.

"Так от, Віктор Ющенко у битві гігантів – Тимошенко та Януковича – грає роль саме такого рака, який нині всіляко намагається "вкусити за ноги" Юлію Тимошенко, аби тільки їй завадити", - вважає політолог. На переконання Бондаренка, своїми діями Ющенко ніби хоче закріпити ситуацію, змальовану ще Шевченком, який сказав: "Бо ж сміються з України стороннії люде".

Президент Українського центру глобальних та національних стратегій Василь Базів вважає, що Ющенко має один мотив: ускладнити для Тимошенко ведення переговорів з Путіним, створивши для них максимально несприятливий фон.

"У Ющенка, схоже, один інтерес в житті: він ладен зробити все, що завгодно, навіть скасувати Акт державної незалежності України, аби тільки наступного року президентом цієї України не стала Юлія Тимошенко", - наголосив експерт.

Політтехнолог Тарас Березовець зазначив, що не вперше такі казуси трапляються із Віктором Ющенком. Схоже, він постійно шукає найменшої можливості зірвати нормалізацію стосунків із Росією, щойно цього досягне Юлія Тимошенко – зокрема, це стосується постачання газу, відзначив експерт.

"Здається, що аби остаточно поставити хрест на прагматичних і вигідних для України домовленостях між Тимошенко та Путіним, Ющенко залишається хіба що присвоїти звання Героя України Джохару Дудаєву. Втім, Віктора Ющенка можна зрозуміти – адже Тимошенко вдалося укласти з Росією довгострокові газові угоди, та домогтися того, що Україну не штрафують за недобір газу. Тобто нині на переговорах з Путіним у Ялті у Тимошенко сильна позиція. А це для Ющенка – як ножем по нервах", - пояснив Березовець.

Політолог Віктор Небоженко каже, що в цьому політичному акті й полягає суперечлива сутність політики Ющенка. З одного боку йому хочеться посваритися з Росією, аби створити враження, що він єдиний обстоює інтереси України. З іншого боку, Ющенко і сам був доволі тісно пов‘язаний із газовим бізнесом з Росією – достатньо згадати його опікування посередником "Рос УкрЕнерго".

Таким чином, лист до Мєдвєдєва, на переконання політолога, швидше за все, пов‘язаний із побоюваннями Ющенка, що він втрачає будь-який вплив на вирішення газових питань. Але і тут Ющенко не може не розуміти, що газові питання в Росії насправді вирішує не Мєдвєдєв, а Путін.

Політичний експерт Володимир Цибулько відзначив, що Ющенко вочевидь керувався двома мотивами. По-перше, він прекрасно знає про власну недоговороздатність ні з Мєдвєдєвим, ні з Путіним. Не маючи реальної можливості конструктивно вирішувати російсько-українські питання, Ющенко робить все можливе, аби позбавити такої можливості і Юлію Тимошенко.

По-друге, вносячи агресивний момент у стосунки з Росією, Ющенко розраховує об‘єднати навколо себе найбільш радикальну частину свого електорату. Тобто, у ситуації, що склалася, Ющенко грає не як голова держави, а як учасник виборчої кампанії, впевнений експерт.

Політтехнолог Віктор Чайка, у свою чергу, зазначив, що Ющенко та Тимошенко мають три основні риси, до яких зводяться протиріччя між ними. Тимошенко, каже експерт, розуміє, що для конфронтації з Росією в України щонайменше немає грошей, і що така конфронтація погано відіб‘ється на стані української економіки та добробуті громадян.

Ющенко, в свою чергу, навпаки, робить все, аби довести цю конфронтацію до максимуму. По-друге, Тимошенко не схильна до войовничості у відношеннях із сусідніми державами – і як політик, і як жінка. Чого не можна сказати про Ющенка та Саакашвілі.

"По-третє, ідеальним прем‘єр-міністром для Ющенка була би двадцятирічна, неосвічена, та ще й глуха дівчина", - додав Чайка. Тимошенко, натомість, є дієвим прем‘єром та самостійним політиком. Це настільки не влаштовує Ющенка, що він навіть створив у своєму Секретаріаті щось на кшталт "іншого уряду". Дії Ющенка під час зустрічі Тимошенко та Путіна випливають саме з трьох перелічених обставин, додав політолог.

Нагадаємо, напередодні Ющенко звернувся до Мєдвєдєва із посланням, в якому запропонував переглянути газові контракти. Зокрема, глава держави запропонував зробити контракти жорсткішими для Росії та передбачити в них штрафи для РФ.

У Кремлі таке послання сприйняли, як шантаж. У свою чергу, після переговорів з Юлією Тимошенко Володимир Путін пообіцяв, що Росія не буде штрафувати Україну за недобір газу.

Читайте також:

Путін і Тимошенко "пожартували" про Ющенка і Саакашвілі

Ющенко переплутав ім'я Мєдвєдєва

Кремль: Ющенко шантажує Мєдвєдєва

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: