Польща не підтримала перспективи членства України в ЄС

Багато членів ЄС, зокрема й головуюча в Євросоюзі Польща, поки не готові говорити про європейське майбутнє України.

Головуюча в ЄС Польща не має наміру підтримувати згадування європейської перспективи України в угоді про асоціацію. Тим часом стало відомо, що Київ ще в 2008 році зобов'язався відмовитися від претензій на згадку про перспективи членства в Євросоюзі, що було однією з умов початку переговорів за цією угодою.

Як пише видання "Коммерсант-Украина", посол Польщі в Україні на прес-конференції в Києві представив програму польського головування в ЄС.

За словами Генріка Літвінa, Варшава планує підписати договір про вступ до ЄС Хорватії, а також домогтися прогресу в переговорах про членство з Ісландією і Туреччиною. При цьому польські дипломати окремо задекларували готовність "знайти всі можливості" для продовження переговорів зі Стамбулом.

Видання зазначає, що в 41-сторінковій програмі Україна згадується лише в парі з Молдовою - з цими країнами Польща має намір досягти прогресу у процесі укладання договору про асоціацію, створення зони вільної торгівлі та реалізації плану дій щодо лібералізації візового режиму.

Відсутність згадок про подальше зближення Києва і Брюсселя посол пояснив тим, що багато членів ЄС поки не готові говорити про європейське майбутнє України. "У програму головування вписується не те, що було б добре з точки зору Варшави, а те, в чому можливе досягнення консенсусу країн-членів ЄС", - сказав він.

Видання пише, що Україна наполягає на згадці перспективи членства у майбутній угоді про асоціацію з ЄС. Заступник голови МЗС Павло Клімкін, який очолює переговорну групу щодо угоди про асоціацію, раніше заявляв, що Київ погодиться підписати документ лише в разі фіксації в його тексті "чіткої європейської перспективи України".

Тим часом стало відомо, що ще в 2008 році президент Віктор Ющенко пообіцяв президенту головуючої тоді в ЄС Франції Ніколя Саркозі, що Київ не буде вимагати включення цього пункту в текст майбутнього договору. "Коли ми домовлялися з Саркозі (про початок переговорів щодо угоди про асоціацію), частиною цієї домовленості було те, що в тексті угоди не буде перспективи членства", - розповів колишній заступник глави секретаріату президента Олександр Чалий.

Як відомо, Саркозі як чинний президент Франції має процедурні можливості блокувати переговори з Україною, якщо домовленість з ним буде порушена. Чалий вважає, що Києву слід зосередитися на досягненні реальних цілей у переговорах про асоціацію. "Враховуючи нинішню ситуацію в ЄС, отримання нами перспективи нереально. Нам варто відкинути цю ідею і закінчувати переговори якомога швидше", - пояснив він.

У той же час в МЗС повідомили, що не мають наміру відступати від раніше визначеної переговорної лінії. "Ми продовжуємо наполягати, що така фраза (про перспективу членства) повинна бути в політичній частині угоди", - заявив директор департаменту політики та безпеки МЗС Олександр Александрович, висловивши впевненість, що більшість рядових жителів ЄС підтримує подальше зближення Києва і Брюсселя.

Читайте також:

ЄС не став обіцяти Україні перспективу членства

Польща очолила Євросоюз

Голова Європарламенту сподівається на зближення між Україною та ЄС

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: