Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Понівечена і крихка: картину художника Паніна, вивезену нацистами, повернули до України у жахливому стані

Полотно викрали у 1941 році.

Картина художника Михайла Паніна повернулася в Україну в жахливому стані. У 1941 році її викрали з музею у Дніпрі, а знайшли сімдесят років потому у приватному будинку в Сполучених Штатах, коли власники виставили полотно на аукціон. Тепер відновити картину намагаються українські реставратори, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

 У Мистецькому арсеналі відкрили для відвідувачів роботу реставраторів. Просто посеред виставкової зали вони повертають до життя картину українського художника Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною". Полотно у критичному стані: понівечене і крихке, мов сухарик. 

Те, що робота буде складною, Тетяна Бичко зрозуміла,  коли картину винесли до публіки після довгої подорожі через океан. У спеціальному дерев’яному контейнері вона прибула зі Сполучених Штатів. 
  
Як картина потрапила на інший континент, невідомо. Два роки тому дніпровські музейники побачили оголошення про продаж картини в міжнародному каталозі. Американське подружжя, яке отримало роботу Паніна в спадок, разом із будинком, погодилося віддати її Україні. Однак, сімдесят років імміграції майже знищили полотно. Реставратори навіть уявити не беруться, в яких умовах його зберігали.  

Відео Понівечена й крихка: картину художника Паніна повернули до України в жахливому стані

У 1941 році її викрали з музею в Дніпрі, а знайшли 70 років опісля в приватному будинку в США, коли власники виставили полотно на аукціон. Тепер відновити картину, яка вже двічі здолала шлях через океан, намагаються українські реставратори.  

Понівечена й крихка: картину художника Паніна повернули до України в жахливому стані

Крім того, полотно заплямоване. Хтось узяв і замазав білі місця чорною фарбою. Саме тому реставратори проклеюють місця, де фарба відійшла від ґрунту. Коли всі шматки полотна зафіксують, то “Івана Грозного” вивезуть до реставраційного центру. Вже там зніматимуть чужу фарбу і відновлятимуть старі кольори. Процес реставратори порівнюють із якісною пластичною хірургією - картина мусить мати хороший вигляд, але при цьому на свій вік - так, ніби окрім художника її ніхто не торкався 

У художньому музеї Дніпра готові чекати, скільки доведеться. Для Паніна там уже підготували окрему залу. Це - перший із тисячі тамтешніх експонатів, викрадених підчас війни, який повернувся додому. В Україні загалом їх майже мільярд.

Кореспондентка ТСН Олександра Мітіна.

Залиште свій коментар

Вибір редакції