Повернення у світ звуків: в Україні вперше виділили гроші на протезування слуху для дорослих

Дата публікації
Перегляди
720
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Повернення у світ звуків: в Україні вперше виділили гроші на протезування слуху для дорослих

Фото: УНІАН

На наступний рік в бюджеті запланували 450 мільйонів гривень для таких пацієнтів.

У 2020 році в Україні вперше виділили гроші на протезування слуху для дорослих. І вже встигли прооперувати 70 людей. Ще 120 залишаються в черзі. Але фахівці кажуть: тих, кому протезування необхідне, в десятки разів більше. Просто вони перестали сподіватися, адже операція разом з імплантом коштує 800 тисяч гривень.

Про новорічне диво, коли жінка, яка з дитинства жила в тиші, вперше почула, 28 грудня йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Дві Ірини — продавчині м'ясного відділу — працюють у парі. Одна з них з дитинства живе в тиші. Слух почала втрачати з 5-річного віку. Три останніх роки не чує взагалі. Своїх покупців вона може розуміти, читаючи по губах.

"Я розумію по губах дуже добре. Але в людей різна міміка. Якщо я людину знаю, то я її дуже добре читаю. А, якщо перший раз бачу, то можу перепитати", — розповідає Ірина Ушакова.

Коли в світ прийшла пандемія і всі навколо вдягли маски — для Іри це була катастрофа. Напарниця і найкраща подруга стала її перекладачкою.

Іра наважилася на операцію, встановлення кохлеарного імпланта — апарата, який поверне її у світ звуків. Коли в кабінеті лікаря прилад вперше вмикають, емоцій не стримує ніхто.

Позитивний результат з першого разу — це велика рідкість. Мозок ще має навчитися сприймати тонкощі звуків.

В інституті отоларингології таку операцію зробили першими на пострадянському просторі — 1991 року. Але потім стали на паузу. Фінансування отримували тільки на дітей. А дорослих обстежували й записували в чергу.

"Цей список подовжувавсяі  подовжувався. Не було можливості допомогти людям. В цьому році ми таку можливість отримали. І провели вже понад 70 операцій", — зазначає хірург Інституту отоларингології ім. Коломійченка Олег Борисенко.

За словами активістки Української асоціації носіїв кохлеарних імплантів Наталії Мокрій, деякі вже втратили взагалі надію на те, що вони зможуть отримати допомогу. Тому що вартість пристрою близько 800 тисяч гривень. І не кожна родина може собі таке дозволити.

Окрилена успіхом Іри, наступною до кабінету заходить Ольга. Вона 15 років мріяла про протезування. Лікарі кажуть: жінка насправді чує. Очі переводить у бік шуму. Але поки що не усвідомлює цього.

Їй потрібно буде трохи більше часу на звикання. Жінка почала втрачати слух у дворічному віці — після хвороби.

"Я була готова до того, що зразу чути не буду. Мою дочку звати Аллочка. Вона грає на акордеоні. Я мрію її почути", — ділиться жінка.

Почути знову: в Україні вперше виділили гроші на протезування слуху для дорослих

Почути знову: в Україні вперше виділили гроші на протезування слуху для дорослих

Марина вже пройшла увесь шлях налаштування апарата. І на першому сеансі теж нічого не почула. Тепер працює в магазині, без проблем спілкується телефоном. 

"Зараз я чую на 70 відсотків. Не зовсім як звичайна людина. Але це 70 відсотків", — говорить жінка.

На наступний рік в бюджеті запланували 450 мільйонів гривень для таких пацієнтів. Цього може вистачити, аби повернути до світу звуків принаймні тих, хто уже став у чергу.

Своєю чергою, виконувач обов’язків завідувача сурдологопедичного кабінету консультативної поліклініки Житомирської обласної клінічної дитячої лікарні Роман Мудрак розповів, чому трапляється погіршення слуху у дітей і чи допоможе лікування.

Наступна публікація