Православний календар на березень 2021 року: коли Масниця і початок Великого посту

Дата публікації
Перегляди
11к
Час на прочитання
3 хв
Поділитись:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Viber
Православний календар на березень 2021 року: коли Масниця і початок Великого посту

Фото: Associated Press

15 березня починається Великий піст, який триватиме 40 днів.

Головна подія березня 2021 для православних людей - це підготовка до Великого посту та його початок. Це час роздумів, молитви та каяття, сповіді та причастя.

Православний календар на березень 2021 року 

8 березня (та 27 березня) Вселенська батьківська субота. У ці дні особливо згадують і вшановують померлих. Особливо згадують тих, хто загинув чи помер без сповіді та причастя, хто помер на чужині. Зазвичай у цей день у храмі подають записки за упокій рідних та близьких - тих, хто сповідував православну віру. Нехрещених близьких та родичів згадують виключно в домашній молитві. Віряни приносять до храму пісну їжу чи кагор (для причастя), яку після богослужіння роздають нужденним. Після відвідування храму деякі люди, за бажанням, відвідують могил спочилих близьких. Головне, потрібно розуміти, що молитва за померлих та відвідування храму - в першу чергу, а візит на кладовище - в другу.

Фото: pixabay.com

8-14 березня - Масний тиждень, Сиропусний тиждень, Масниця. Останній тиждень перед початком суворого Великого посту. Тиждень, коли православні починають говіти - переходити на пісні страви. Масляний тиждень - частково пісний. М’ясо вже не вживають, але ще можна масло, молоко, яйця, сир, тому його ще звуть Сиропусний тиждень.

На Масницю печуть млинці з різних сортів борошна. А ще ходять до близьких та рідних, сідають разом за стіл, пробачають один одному усі негаразди.

14 березня - Прощена неділя. Останній день Масниці. Щоб духовно увійти в Великий піст, важливе каяття та прощення - себе, оточуючих, особливо - ворогів. На Прощену неділю традиційно просять вибачення у всіх за гріхи, заподіяні цього року. На богослужінні люди стають на коліна усі разом і довго молять Господа дати їм сили простити усіх, навіть тих, хто зробив багато зла. За бажанням, відвідують могили померлих, щоб вибачитися і перед ними.

15 березня - початок Великого посту. З цього дня розпочинається найголовніший православний піст. Він довготривалий та суворий. Триває 40 днів, саме тому його звуть Чотиридесятниця.

Завершиться Великий піст 2021 на Великдень - 2 травня.

У Великий піст не можна вживати м’ясні та молочні продукти, олію, яйця (за винятком святкових днів - як 40 Севастійських мучеників (22.03) та Вселенська батьківська субота (28.03).

Не можна казати лайливих слів, гніватися, і взагалі - вкрай обережно ставитися до того, що ви кажете.

Великий піст - очищення наших душ від бруду, від гріхів. Це час молитви, каяття і відвідування храму. Тому у Великий піст треба хоча б раз на місяць сповідатися та причаститися.

21 березня - Торжество православ’я. Свято встановлене у 8 столітті н.е., коли на Константинопольському соборі остаточно затвердили шанування ікон. Той, хто сповідував, що ікона не є святинею, вважався єретиком, на якого накладали анафему (відлучали від церкви).

Торжество православ’я завжди припадає на першу неділю Великого посту. У цей день православна церква святкує перемогу над іконоборцями та іншими єретиками, сповідує єдину незмінну православну віру. Зміст торжества православ’я передає “Символ віри” - одна з найважливіших молитов православної людини, яку бажано вивчити.

22 березня - шанування 40 Севастійських мучеників. 40 Севастійських мучеників - одне з найшанованіших свят, що згадує неймовірну стійкість воїнів 3 століття н.е. Вони були жорстоко вбиті своїми ж братами по зброї за те, що відмовилися принести дари та вклонитися язичницьким богам.

Спочатку воєначальники хотіли провчити 40 воїнів-християн, веліли роздягти їх та поставили у крижане озеро. Поруч розігріли лазню, щоб ті, хто передумає та  примкне до язичництва, змогли одразу ж зігрітися. 39 витримали, лише один зрікся та побіг до лазні, але одразу ж помер. Проте один з воїнів-язичників у ту ж ніч побачив в небі ангелів, увірував у Христа, і долучився до мучеників, відновив кількість 40. 

Коли зранку воєначальники зрозуміли, що 40 Севастійських мучеників живі, їх віра міцна та ще один з язичників став християнином. Тоді мучеників порубали на шматки та спалили у вогні. То були часи найстрашніших гонінь на християн.

На 40 Севастійських мучеників піст полегшується: дозволяється вживати вино та олію.

Цього дня особливо шанували цифру 40. У деяких регіонах України і досі печуть 40 кренделів з медом у вигляді пташок (сорок) та роздають дітлахам. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація