Президент посилює вплив на місцях

В СП підготували поправки до трьох законів – "Про місцеві державні адміністрації", "Про місцеве самоврядування" і "Про Кабінет міністрів".

Вчора газеті "Коммерсант - Україна" стало відомо, що в Секретаріаті президента підготували поправки до трьох законів – "Про місцеві державні адміністрації", "Про місцеве самоврядування" і "Про Кабінет міністрів".

Передбачається, що Віктор Ющенко представить проекти цих поправок завтра, в ході наради "Сильна і відповідальна місцева влада – могутня держава" з главами місцевих державних адміністрацій.

Віктор Ющенко
Офіційний сайт Президента України
Віктор Ющенко прагне посилити свою владу на місцях
"Ідеологія цих законопроектів – максимальне посилення президентської вертикалі влади в регіонах", - повідомило інформоване джерело в СП. За його словами, в діючому законі про держадміністрації, зокрема, пропонується змінити порядок призначення глав обласних і районних держадміністрацій, що фактично повинне звести нанівець роль Кабміну при підборі, узгодженні і призначенні відповідних кандидатур. Примітно, що за задумом авторів законопроектів зміни не торкнуться діючої Конституції, а лише по-новому тлумачитимуть положення Основного закону.

Нагадаємо, вже з липня поточного року Віктор Ющенко обходить ст. 8 діючого закону про місцеві держадміністрації, згідно якої губернатори призначаються президентом за уявленням Кабінету міністрів. Так, з приставкою "виконуючий обов'язки" президентом були призначені глави Миколаївської, Чернігівської і Дніпропетровської обласних держадміністрацій – Олексій Гаркуша, Володимир Хоменко і Віктор Бондар.

"Я не бачу шляхів реалізації таких планів президента, хоча у нас в суспільстві все можливо", - сказав вчора газеті "Коммерсант-Україна" віце-прем'єр з регіональних питань, глава політвиконкому Партії регіонів Володимир Рибак.

На його думку, глави держадміністрацій повинні знаходитися в строгому підпорядкуванні Кабінету міністрів як центральному органу в системі виконавчої влади. Не "думаю, що інша позиція буде підтримана парламентом – хоч зараз, хоч після виборів", - сказав пан Рибак.

Зустріч Віктора Ющенка з губернаторами
УНІАН
Президент хоче захистити призначених ним губернаторів від можливості висловлення їм недовіри місцевими радами
Такої ж думки дотримується його однопартієць, заступник глави парламентського комітету з питань державного будівництва і місцевого самоврядування Владислав Лук'янов. Тим часом він відзначив, що предметом компромісу з президентом у Партії регіонів може бути "дуже широкий перелік питань".

Примітно, що останні заяви представників ПР не відповідають передвиборним обіцянкам їх політичної сили. Як відомо, зараз ПР виступає за проведення всеукраїнського референдуму, в ході якого, зокрема, пропонується ввести вибори губернаторів областей. "Ми зробимо так, щоб уряд і адміністрації обиралися на місцях, а не призначалися десь в Києві. Ми піднімемо рівень відповідальності влади, а також відповідальність влади перед народом", - заявив вчора в Коростені лідер ПР, прем'єр-міністр Віктор Янукович.

Для отримання повного контролю президента над державними адміністраціями в СП пропонують обмежити право депутатів місцевих рад виказувати недовіру губернаторам і главам відповідних районних держадміністрацій.

У секретаріаті вважають, що депутати часто зловживають ст. 43 закону "Про місцеве самоврядування", ст. 9 закону "Про місцеві державні адміністрації", а також п. 10 ст. 118 Конституції, згідно яким президент звільняє глав держадміністрацій, що одержали вотум недовіри від місцевих депутатів.

Нагадаємо, за час протистояння уряду Віктора Януковича і СП таких рішень було прийнято більше двадцяти. Крім того, для обмеження впливу рад на держадміністрації передбачається закріпити за останніми повноваження по виконанню бюджету і програм соціально-економічного розвитку регіону.

Опитані газетою "Коммерсант-Україна" губернатори згодні з ініціативою президента. "Сьогодні депутати, як правило, не реагують на наші звернення, а інструментів впливу на ради у нас немає", - сказав губернатор Херсонської області Борис Силенков.

В той же час глава парламентського підкомітету з питань адміністративної реформи Ольга Боднар (БЮТ) вважає, що депутатам необхідно надати максимум повноважень. "Депутатам на місці краще видно, як представники держадміністрацій справляються з своїми обов'язками", - заявила пані Боднар.

За словами джерела газети в СП, президент має намір зажадати від коаліції у Верховній раді VI скликання підтримати його законодавчі ініціативи ще до призначення нового прем'єр-міністра. "Новий уряд залежатиме від того, чи згодиться коаліція голосувати за президентські законопроекти, - сказав співбесідник газети.– Якщо ні, то Віктор Ющенко під різними приводами затягуватиме внесення до парламенту кандидатури нового прем'єра".

Підтвердженням намірів підсилити президентську владу на місцях може служити заява лідера блоку "Наша Україна – Народна самооборона" Юрія Луценко в інтерв'ю журналу "Главред". "Я довго коливався між ідеями Олександра Мороза про парламентаризм і ідеями Віктора Ющенка про розумне посилення президентської вертикалі і зараз схиляюся до другого, - повідомив пан Луценко. – Президент повинен мати вертикаль, яка збалансує партійний інтерес в радах всіх рівнів".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: