Популізм, "підводні камені" і шквал критики від міністрів. Як Уряд ухвалював постанову про обмеження тарифів

Дата публікації
Перегляди
4602
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Популізм, "підводні камені" і шквал критики від міністрів. Як Уряд ухвалював постанову про обмеження тарифів

Фото: УНІАН

Уряд ухвалив програму "Чесна платіжка".

Кабінет міністрів України ухвалив програму "Чесна платіжка", яка має обмежити ціни на гарячу воду та теплопостачання. Під час обговорення в уряді виникли суперечки. Частина міністрів різко не погодилась з ініціативою, адже вона нібито порушує домовленості з європейськими партнерами.

Про що програма "Чесна платіжка"

Програма ініційована прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом та розроблена Міністерством юстиції України. Суть ініціативи полягає в тому, щоб вирівняти тарифи на теплопостачання та гарячу воду для міст обласного значення на території всієї України.

Постановою Кабміну регулюється, що ціна однієї гігакалорії тепла має становити не більше 1400 грн та 35,21 грн за м2.

Щодо гарячої води, то постачальників змусять обмежити ціни до 83,66 за метр кубічний за наявності рушникосушильників та підключення їх до систем гарячої води. Для тих, в кого відсутні рушникосушильники, ціна обмежиться 75,74 грн/м3.

Аргументи прихильників постанови

Головним ініціатором та прихильником постанови є прем'єр Гройсман. За його словами, "Чесна платіжка" допоможе побороти так званих "комунальних баронів", які встановлюють завищені тарифи.

"Я розумію, що людям важко сплачувати тарифи. Ми постійно працюємо над тим, аби ціни на газ були обмежені. НАК "Нафтогаз України" почав знижувати ціни. Але є і платежі за тепло і гарячу воду. Спираючись на власний досвід, я ставлю питання – чому в одних містах ціна тепла 2 тис. грн за Гкал, а в інших – 1,3 тис. грн. Чому така різниця? Вона необ’єктивна і неадекватна!" – розповів Володимир Гройсман.

Міністр юстиції Павло Петренко переконує, що право громадян на "адекватні тарифи" в Мін'юсті готові захищати. 

За його словами, відповідно до проведених розрахунків, гранична вартість тепла буде обмежена на рівні 1300 - 1400 грн за гігакалорію. А тарифи за гарячу воду не будуть вищими за 80 грн за кубометр для житла без рушникосушарок та 87 грн за кубометр за наявності таких.

"Наші адвокати та юристи системи безоплатної правової допомоги вже готові захищати права українців, які після початку дії відповідних рішень уряду Гройсмана й надалі отримуватимуть несправедливі платіжки на тепло із завищеними тарифами", – підкреслив міністр юстиції.

Окрім, цього він вважає, що кожного постачальника, який "маніпулював тарифами", потрібно перевірити та притягнути до відповідальності.

Чому постанову вважають популістською і критикують у Мінфіні та ЖКГ

Четверо міністрів не підтримали та розкритикували рішення. Проти виступили віцепрем'єр-міністр Степан Кубів, віцепрем'єр-міністрерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко та міністерка фінансів Оксана Маркарова. Остання наголосила, що це рішення суперечить домовленостям з міжнародними партнерами, які надають Україні фінансову допомогу.

"Тарифи мають бути економічно обґрунтованими, а встановлення обмежень на ціну – це вже не є економічно обґрунтованим. Це, відповідно до законодавства, не наша задача і якщо є факти зловживання, то треба звертатися до правоохоронних органів та аудитів. Міністерство фінансів не може підтримати постанову, яка встановлює обмеження на тариф, яка суперечить нашим міжнародним зобов'язанням. Тому що це частина зобов'язань в програмі МВФ", – сказала Маркарова.

Також вона додала, що це може призвести до додаткових видатків, які "прийдуть з іншого боку".

Розкритикував програму також міністр ЖКГ Геннадій Зубко. На його думку, це "економія за рахунок когось" і підкреслив, що рішення несправедливо оминає мешканців районних центрів та інших міст.

"Чому саме ми захист організовуємо у кількох містах? Завтра будуть звертатися мешканці районних центрів, де не обмежується вартість, мешканці міст,  де тарифи регулює НКРЕКП і там також не обмежується вартість. У нас під цю постанову потрапляє восьми міст. Всі інші мешканці залишаються не захищеними", – зазначив Зубко.

Зазначимо, що прем'єр-міністр України Володимир Гройсман балотується зі своє партією "Українська стратегія" на позачергові парламентські вибори. Під час з'їзду своєї партії 7 червня він оголосив першу десятку зі списку. Прем'єр заявляв, що збирає свою команду у всій країні: на рівні громад, міст, районів і областей. 

Раніше Кабінет міністрів зобов'язав НАК "Нафтогаз" знизити ціни на газ у червні до 8 грн за кубометр, у липні – до 7,7 грн. "Вони (Нафтогаз - Ред.) накрутили ціни до 8 800 гривень у деяких регіонах України. Ми говорили про це вже не раз. Газ повинен коштувати в червні близько 8000, в липні - 7700. Це коридор, який відповідає ринковій ціні", - зазначив Гройсман. "Війна" Кабміну з завищеними тарифами триває вже кілька місяців, навесні Гройсман зобов'язав "Нафтогаз" продавати газ населенню за ціною не вищою, ніж підприємствам. 

Гройсман сподівається, що зниження цін на газ з 1 травня не останнє

Гройсман сподівається, що зниження цін на газ з 1 травня не останнє
Наступна публікація