Про Трампа, Путіна, війну на Донбасі та "кадровий голод": що розповів Зеленський на масштабному пресмарафоні

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Президент навіть поставив світовий рекорд.

Президент України Володимир Зеленський 10 жовтня на території Kyiv Food Market провів масштабний пресмарафон для журналістів.

На подію акредитувались понад 300 працівників ЗМІ, а спілкувались із президентом вони групами по 10 осіб.

ТСН.ua розповідає, що розповів Зеленський про скандал із розмовою із президентом США Дональдом Трампом, про припинення війни на Донбасі та внутрішньополітичні проблеми. Із текстовою онлайн-трансляцією марафону можна ознайомитися тут. 

Путін і "нормандський формат"

Під час пресмарафону Зеленський розповів журналістам, як готується зустріч лідерів нормандської четвірки – України, Росії, Німеччини та Франції.

"З приводу дат: відтермінування і дата дійсно залежала від російської сторони, тому що Франція, Німеччина  і Україна, була одна дата – 16 вересня. Росія не змогла підтвердити цю дату", - наголосив він.

Гарант додав, що складно було домовитися, щоб саміт "нормандського формату" відбувся взагалі. Як варіант може бути і пряма зустріч між Зеленським та президентом РФ Володимиром Путіним, але "всі були проти".  

Зеленський додав, що на нормандську зустріч українська сторона йде із домовленостями, які були ухвалені під час попередніх зустрічей, зокрема і Мінського формату. Український президент виступає за проведення зустрічі лідерів нормандської четвірки якнайшвидше. Найближчим часом дату мають обговорити Німеччина і Франція, а потім долучити до цього і Росію.

"У мене є варіанти дат, вони вже є. На які ми погоджуємось. Тому що я рахую кожен день. Чесно, статистика така: два дні – одна людина (загиблий на Донбасі – Ред.)", - пояснив Зеленський.

Також він розповів, що хоче у "нормандському форматі" обговорити і питання повернення Криму.

"Я постійно піднімав питання, а чому в Мінську не піднімається Крим, а чому в нормандському форматі не піднімається Крим? Не обговорюється. Тобто для мене нормандський формат - це ще й можливість повернення питання повернення Криму. Зараз не існує будь-якого треку, де обговорюється це питання, окрім західних партнерів, європейців, США, Канади і я дуже вдячний їм, питання Криму там є в санкційному форматі. Поки лише так", - заявив президент.

Окремо Зеленський зазначив, що наразі існує три списки українців, яких хочуть повернути з Росії та окупованого Донбасу.

"Існує у нас поки що два списки обміну. Люди, які кримчани – вони всі перебувають у списку людей, про яких ми повинні говорити в принципі тільки з Росією, адже вони перебувають там. Інший список – це люди, які перебувають на території "ДНР" і "ЛНР". Цей список теж є. І третє, найскладніше питання – це люди, які не мають підтвердження зі сторони "ДНР/ЛНР", що ці люди там є, а у нас є інформація, що ці люди там перебувають", – сказав Зеленський та додав, що стосовно перших двох списків Україна готова розпочати процес "хоч завтра".

Зеленський також зазначив, що РФ наполягає на дотримані "нормандського формату" як умови чергового обміну.

"Російська сторона декларує нам, що без "нормандського формату" ми не дійдемо до цього переліку (...). Там великий список людей, і у нас багато їхніх громадян. Ці списки вже підготовлені нашою стороною, ми готові. Частина цих списків вже обговорена в мінському форматі, але рішення буде ухвалено в "нормандському форматі", – підсумував Зеленський.

Відео Зеленський цілий день присвятив спілкуванню з українськими журналістами

Зеленський спілкується вже майже 7 годин. Місце зустрічі - великий фуд-корт. Спочатку представники ЗМІ були спантеличені новим форматом спілкування і місцем проведення, а потім і відмовами в акредитації окремим журналістам. Пізніше кільком із проігнорованих запрошення таки надіслали. Загалом на захід акредитовано понад 300 журналістів. Їх поділили на групи і по черзі заводять до президента.

Зеленський цілий день присвятив спілкуванню з українськими журналістами

Задля вирішення питання із ситуацією на Донбасі Зеленський усі рази сам телефонував до Путіна.

"Я зателефонував президенту Російської Федерації Володимиру Путіну. У нас відбувся обмін. Всі дзвінки здійснював я. З мене корона не впаде, та й у мене її немає. Тому що я хочу закінчити війну. Я вважаю, що з нашого боку - це були перші кроки назустріч", - сказав президент України.

Він зазначив, що "обидві сторони повинні зустрітися в тому чи іншому форматі і почати говорити, закінчити війну, змінити риторику. Потрібно перестати говорити: "Нас там немає, у вас внутрішній конфлікт, самі вирішуйте". Так результату важко отримати".

Донбас

Зеленський розповів, що, якщо не вдасться провести зустріч у "нормандському форматі", влада має інший план щодо окупованого Донбасу.

"Якщо "нормандський формат" відкладатиметься через те, що не буде розведення, у Золотому будуть продовжуватися постріли, тоді ми будемо рухатися і знаходити інші формати, щоб повернути наших людей", - сказав він.

Зокрема, в цій ситуації, щоб повернути українські території та громадян, президент має запасний варіант. За його словами, це зустріч тристоронньої контактної групи у Мінську.

"А є ще один, який спрацював - це прямі перемовини із президентом РФ. Я з приводу повернення наших людей і обміну, готовий до прямих цих перемовин. Я побачив, що був такий результат, я готовий до цього", - наголосив Зеленський.

У Зеленського запитали, чи будуть силою вибивати ветеранів, які блокують розведення військ у Золотому на Донбасі. "Силою і дурак може. Це ж не правильний підхід. З ветеранами треба розмовляти, пояснювати свою позицію, пояснювати позицію президента, пояснювати свою громадську позицію, позицію просто як людини", - відповів він.

Вчора у президента була зустріч з ветеранами і він розповів їм, що не може розповідати всім, де стоять наші війська і де відводять, бо йому потрібна стратегія для перемовин з Росією.

"Ми всі повинні допомагати, щоб припинити війну. Тому говорити з ветеранами, які в Золотому є, треба. Якщо там є ветерани, я поважаю їх, і якщо вони приїхали і вони озброєні. Ви як вважаєте, це правильно, що вони не будучи військовими, приїхали туди зі зброєю, зняли дім і сидять там. А що зараз у Золотому? Приїхали якісь люди, я вірю, що це не ветерани, поговорили з людьми, показали їм папери "ДНР" і "ЛНР". Звідки у них папери звідти? Показали і розповіли, що "вас кидають, тому що завтра тут буде "ДНР" і "ЛНР". Далі приїхали наші люди. Був добровольчий збір, прийшло 500 людей. 498 показали на цих двох людей і сказали, що вони ходять кожен день і розповідають, що жителів здадуть. Про це розповіли місцеві", - розповів глава держави.  

Зеленський думає, що у попередньої влади не було такого потужного бажання закінчити війну. Він відзначив, що готовий до будь-яких форматів переговорів з РФ. "Так як ми хочемо закінчити війну, я думаю в минулої влади такого бажання не було. Ми готові говорити по телефону, в нормандському форматі, в Мінську, – сказав він та додав: Якщо не вдасться закінчити війну – прийдуть інші".

Президент нагадав, що кожного дня хтось виїжджає з країни, хтось гине на Сході та пояснив, що саме тому поспішає завершити війну.

"Коли хтось кричить, що це зрада... А я думаю, що зрада - не дати можливість мені виконати мої передвиборні обіцянки, припинення війни, зменшення до нуля кількості вбитих. Я думаю, це і є зрада", – резюмував глава держави.

Окремо, він також наголосив на умовах розведення військ у Золотому та Петрівському.

"Ми домовились, що не буде стрілянини. Ми ж не відводимо по всій лінії фронту. Ми відводимо тільки там, де виконано завдання. 7 днів тиші в тому чи іншому пункті, про які була домовленість. Про Станицю Луганську була домовленість, було витримано 7 днів у тиші і було після цього почато розведення. У Петрівському, де ланка розведення, там степ, там немає жодної людини. У Петрівському минуло 7 днів і не було пострілів, але ми будемо розводити тільки дві ланки", - наголосив він.

Також Зеленський спростував слова журналістки, що нібито є домовленість розводити війська спочатку у Петрівському, а потім у Золотому.

"Петрівське і Золоте. Немає такого, що спочатку Петрівське, а потім Золоте. Ми сказали, що ми готові. Ми говорили про два пункти - про Золоте і Петрівське. І ми не розводимо тому, що в Золотому були постріли. У Петрівському немає небезпечних ситуацій, немає там, де ми розводимо, наших людей. Я маю на увазі цивільних людей", - додав він.

Він зазначив, що у Мінських угодах є відведення на позиціях, які Зеленський не може собі дозволити, але вони вже підписані.

"Я зараз як Ван Дам, в такому конкретному шпагаті знаходжусь. Було б три ноги, на три б мене посадили. Тому я зараз роблю все, що можу, виходячи з умов. Відвожу там, де можу забезпечити безпеку. А коли мені далі скажуть далі по "Мінську" йти я прийду до вас і скажу, а зараз, шановне суспільство, давайте всі разом сядемо на шпагат і разом будемо відповідати за кожне життя, яке ми зараз втрачаємо чи можемо потім втратити", - пояснив Зеленський.

На думку президента, зараз ситуація на Донбасі дуже схожа до Придністров'я.

"Я б дуже не хотів, щоб конфлікт на Донбасі був заморожений, я б не хотів, щоб у нас було Придністров'я чи Абхазія, – зазначив Зеленський. – Я не можу вам на 100% гарантувати, що це не станеться, тому що зараз так і є. Зараз там Придністров'я. Практично, відносин немає, гуманітарна місія якась там є".

За словами глави держави, окупований Донбас відрізняється від Придністров'я та Абхазії тим, що "у нас лунають постріли".

Окремо він також зазначив, що готовий включити до гуманітарної підгрупи у Мінську звільнених з Росії політв’язнів.

"Ми можемо говорити про Мінськ. Що таке група? Це не три людини. Є політична, безпекова, економічна, гуманітарна. Там дуже багато груп. Якщо ми говоримо про питання політв’язнів, яким займається гуманітарна група, то будь ласка. Саме про цю групу - так. Хай хлопці допомагають, із задоволенням", - наголосив він.

Скандал у США

Зеленський запевнив, що тема військової допомоги не обговорювалася в телефонній розмові з лідером США Дональдом Трампом, а проблему блокування вже вирішили на зустрічі з віцепрезидентом Майком Пенсом.

Глава держави пригадав, що допомогу заблокували ще до телефонного дзвінка Трампа, але про це йому повідомили лише згодом. "Вони заблокували (прим. військову допомогу) до розмови з Трампом. Але телефоном цього не обговорювалося, бо я ще тоді не знав", – розповів Зеленський.

Президент зазначив, що потім йому міністр оборони про це повідомив і проблему вже вирішили під час зустрічі з віцепрезидентом Майком Пенсом у Варшаві.

Він також розповів, що незадоволений оприлюдненням стенограми його розмови з президентом США Дональдом Трампом, оскільки це "підриває дипломатичні відносини".

"Я не дуже радий тому, що воно вийшло (оприлюднення стенограми - прим.ред.), тому що це трішечки підриває будь-які дипломатичні відносини. Загалом я думаю, що це неправильно. Тому що це той період, коли можливість тактики зменшилась до нуля. Тобто у вас тільки є зараз прямі стосунки і ви можете просто говорити про щось, але тактично зруйновано цей процес", - наголосив він.

За словами Зеленського, він не мав жодних відносин із Трампом ані до розмови, ані після.

"Але у нас є відносини зі США та чинним президентом. Я вірю, що через цей випадок наші відносини не стануть гіршими, а тільки будуть укріплюватися. Але вони повинні укріплюватись не через цей випадок", - резюмував глава держави.

Президент прокоментував і зустріч свого радника Андрія Єрмака із адвокатом Трампа Руді Джуліані в Мадриді.

"Вони домовилися про зустріч. Пан Джуліані писав, що прилітає до Києва, але не зміг зустрітися з жодним представником влади. Він має стосунки із президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом і він доповів йому, що влада України не хоче йти на контакт зі Сполученими Штатами. Це не є правда, бо ми хочемо потужних стосунків.  Тому пан Єрмак зустрівся, аби сказати: ми хочемо зустрічатися на офіційному рівні. Президент повинен зустрічатися з президентом", - сказав Зеленський.

Під час пресмарафону глава держави заявив, що кандидатура на посаду посла України у США вже обрана.

"Людина обрана. Людина з досвідом, людина-дипломат, яка знає дуже гарно Сполучені Штати. Я думаю, буде призначено найближчим часом", – сказав Зеленський.

Президент не назвав прізвище цієї людини. Саме новому послу доведеться вирішувати чимало питань щодо скандалу в США, пов'язаному з Україною.

Внутрішня політика

Зеленський заявив, що він не боїться протестів в Україні. "Я не боюсь Майдану. В будь-який момент, в будь-яку секунду. Якщо дійсно суспільство не захоче, щоб моя команда продовжувала і щоб я не був президентом - кровопролиття не буде. Я дуже спокійно до цього відношусь, але люди повинні знати, що вони оберуть. Вони точно тоді не оберуть припинення війни і вони точно будуть обирати серед того "меню товарів", який є на ринку. На цьому продажному політичному ринку. І вони вже зараз можуть подивитись, що за люди є", - заявив він.

Зеленського також запитали, як він відреагує на можливе повернення рішенням суду "Приватбанку" колишнім його власникам. На це президент відповів, що у питанні "Приватбанку" на боці держави, адже воно хвилює багато міжнародних організацій, зокрема МВФ.

"В питанні ПриватБанку я захищатиму виключно інтереси країни. В своєму житті я жодному з суддів не дзвонив і не просив, хоч у мене як в людини багато питань до нашого суду. Подивимось на результат – буде такий, що потрібно буде захищати країну, я буду захищати державу", – сказав він.

Зеленський наголосив, що Коломойський знає, його позицію щодо "Приватбанку" - "захищати інтереси держави", хоч і не говорив з ним про це. Водночас президент вважає, що з бізнесменом слід було б поговорити про "Приватбанк", залучити міжнародних експертів, але зробити це не вдається.

"Ми хотіли робити всі ці розмови відкритими та відвертим, хотіли запросити всіх олігархів, обговорити червоні лінії, правила, складні питання, їхні гасла, але з’явилося одне фото, коли прийшов Коломойський на зустріч про енергетичні питання, і самі ж міжнародні експерти, суспільство, ЗМІ почали казати: "А, зрозуміло, почали домовлятися, почали вирішувати"", - заявив Зеленський.

"Ну якщо так не можна, шановне суспільство, тоді все в суд", сказав глава держави і відзначив, що в судах не все "чесно і чисто", і не в усіх справах Україна може перемогти. А тому треба ще на березі, до суду про це домовитися. Тому домовлятися має експерт міжнародний. Я вважаю, що треба домовлятися, але я не отримав жодної підтримки. А як я можу вирішувати питання, не спілкуючись з людьми", - зазначив він.

Він наголосив, що готовий з будь-яким олігархам сісти поговорити, запросити для цього з уряду, "бо вони стали багатими в нашій країні, і мають попрацювати на нашу країну". Зеленський впевнений, що олігархи погодяться розмовляти і допомагати країні, "бо в нас війна, а за воєнного стану їхні активи нічого не будуть коштувати".

Також президент заявив про те, що закон про зняття мораторію на продаж землі потребує допрацювання, а сам продаж має відбуватися у два етапи. Він повідомив, що наразі ситуація довкола земельного закону досить складна, і в ньому "не все гаразд".

"Найкраща інформаційна кампанія - це наше з вами спілкування. І щоб ми один одного правильно почули і зрозуміли, щоб потім ви не написали щось інше. Зараз я кажу в жодному разі не можна нести цей закон до ВР, давайте всі ці пункти випишемо і врегулюємо (…) 73 чи 72% проти мораторію, проти того, щоб зняти мораторій. А 80% -  за те, щоб мати землю у власність", - додав він.

За його словами, першочергово землю мають отримувати українці. Надати їм мають і льготи та кредити. Відбуватися продаж земель має у два етапи.

"Якийсь час ми повинні продавати землі тільки українцям. Другий період, самі фермери кажуть. Коли наші вже купили, коли у нас вже кредитна ставка, коли вже у нас пільги, тоді ви можете вже відкрити іншим. Іншим іноземним компаніям, які будуть 100% працювати на цій землі. І будуть українці працювати. Але це буде вже через кілька років", - пояснив Зеленський.  

Відео Пресмарафон Зеленського: за чиї кошти годують журналістів та як довго триватиме зустріч

Про розведення військ, можливі перемови з Путіним, поради мешканцям окупованих територій, боротьбу з корупцією і не лише це. Сьому годину триває  пресмарафон Володимира Зеленського, який пообіцяв впродовж усього робочого дня відповідати на запитання журналістів. Формат спілкування незвичний, і місце проведення теж. Представників ЗМІ запросили на один зі столичних ринків їжі.  

Пресмарафон Зеленського: за чиї кошти годують журналістів та як довго триватиме зустріч

Кадрові питання

Зеленський прокоментував ситуацію, коли його прессекретарка Юлія Мендель нібито відштовхнула журналіста "Схем" Сергія Андрушко.

"Я бачив пана Андрушка багато разів. Він журналіст, але мені здається, що він себе поводить не зовсім коректно. По-перше, так себе чоловік не повинен поводити стосовно до жінки. Я пану Андрушко внутрішньо вибачав поведінку стосовно себе. Він здоровий чоловік. Якби я не був президентом, я б йому відповів по-іншому. Він здоровий чоловік – він нападає", – сказав Зеленський.

Президент України додав, що завжди просить охорону не чіпати Сергія Андрушка, тому що він "їх задавить і ті почнуть реагувати".

"Я вважаю, що він дуже часто вів себе неетично, мабуть в програмі "Схеми" цього не показували. В момент, коли він не вперше вів себе некоректно, Юлія як прессекретар не мала права так реагувати, але вже була емоційна виснаженість. Вона теж людина, вона не зло, а прессекретар", – зазначив глава держави.

Зеленський також заявив, що поки що не звільнив голову КМДА Віталія Кличка, а також зазначив, що вони мають різні погляди на повноваження цієї посади.

"Кого я бачу (на посаді голови КМДА - ред.), це моє особисте бачення. Чому я його не звільнив. Просто ще не звільнив. Думаю про це", - зазначив Зеленський.

На думку Зеленського, функції міського голови Києва та очільника Київської міської державної адміністрації мають бути розділені, а Кличко виступає проти цього. "Я не бачу конфлікту, у нього одна думка, у мене інша… Буду спілкуватись із Кличком перед тим, як я вирішу його звільнити", - пояснив президент.

Він заявив і про те, що колишній секретар РНБО Олександр Данилюк мав амбіції стати прем’єр-міністром і звільнився не через ситуацію довкола "ПриватБанку".

"Напевне, він очікував від мене, мені здається, що я не підпишу його заяву. Але я йому сказав чесно, дивись: є всередині команди непорозуміння, є твоє бачення, воно твоє особисте. Але мене чесно дістала гра, що ви пишете заяви, а потім я їх не підписую, тому що хочу, щоб ви працювали разом (…) Хто буде писати на мене заяви: шантажу не буде. Я буду їх підписувати і звільняти людей", - наголосив Зеленський.

Він заявив, що не вважає причиною відставки Данилюка ситуацію із можливим скасуванням націоналізації "ПриватБанку", натомість є багато інших причин – бажання екссекретаря РНБО стати прем'єром та складні стосунки із главою ОП Андрієм Богданом. "Багато є інших речей. Саша (Данилюк – Ред.) знає і він зі мною говорив про це. Саша хотів бути прем’єр-міністром України. Я йому сказав чесно: Сань, ти дійсно нормальна професійна людина, але я обрав іншу кандидатуру. І складні відносини з Богданом, це теж вплинуло", - підсумував він.

Зеленський поскаржився і на малу кількість охочих очолити обласні державні адміністрації.

"Така складна ситуація з губернаторами. Показують, прииносять одну-дві людини на область. які хочуть бути губернаторами. Ніхто не хоче, не може. Всі кажуть, зарплата нас така не влаштовує. Деякі люди приходять і кажуть "знаєте, я ж можу заробляти як я можу". Я не хочу розмовляти з такими людьми", – сказав Зеленський. Згодом президент додав, що призначення будуть, але щодо кандидатур одразу "бруд виливають на людину".

Уряд і парламент

Зеленський заявив, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков має дедлайни до кінця року і повинен показати результати за конкретними справами.

"Є випробувальний термін, ми хочемо побачити нові обличчя у МВС", - зазначив Зеленський.

За його словами, у цьому питанні є уряд та прем’єр-міністр. Він також зазначив, що наразі оновилось керівництво Нацполіції, Державної прикордонної служби та Нацгвардії. "Реальні справи, діючі справи, будь ласка, принесіть нам до кінця року. Не буде - ми всіх звільнимо", - підкреслив Зеленський.

Президент також пояснив, що процедура ухвалення законопроєктів згідно з регламентом відбувається дуже довго, тому нардепам щодня доводиться знаходити "викрутаси" і прискорювати, таким чином, процес ухвалення закону.

"Є певні регламентні речі у Верховній Раді України, які ми не маємо права порушувати. А, якщо хочете знати мою думку, ми повинні щодня знаходити якісь "викрутаси", щоб якось обійти певні речі, щоб просто ухвалювати закони. Тому що, спілкування з приводу того чи іншого законопроєкту відбувається дуже довго", - сказав Зеленський.

Він також пояснив, що є дві тактики щодо дій в політиці. Так, за словами Зеленського, лідери Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, під час розмови із ним "аплодували тій швидкості, з якою ми працюємо". Водночас, глава держави зазначив, що інші іноземні партнери радять не поспішати.

"Але всі вони пройшли великий шлях і знають, якщо за перших два роки ми не ухвалимо усі концептуальні закони, ми нічого не ухвалимо. Це пройшли усі країни світу", - наголосив Зеленський.

Зеленський заявив, що через рік розпустить парламент, якщо у партії "Слуга народу" триватиме внутрішній процес розколу. "Вони перемогли завдяки мені, завдяки підтримки суспільства мого прізвища, і завдяки тому, що багато з них щось значать в своїй регіонах, багато з них професіонали", - відзначив Зеленський.

"Я не хочу зараз ламати цю партію. Але якщо вони продовжуватимуть їсти один одного, я їх розпущу через рік", - запевнив він.

Він зазначив, що говорив із Дубінським про його ставлення до МВФ, але глава держави вважає, що це не питання депутатів, це питання уряду.

Зовнішня політика

Зеленський вважає, що влада Нідерландів розуміє його рішення про обмін Володимира Цемаха, який причетний до збиття боїнгу MH17 2014 року.

У президента запитали, чому він не зустрівся з прем'єр-міністром Нідерландів під час візиту у Нью-Йорк.

"З прем'єр-міністром Нідерландів у мене була велика розмова телефоном, ще до обміну і не одна. З приводу зустрічі, вона була підтверджена, зустрічі з прем'єром Нідерландів у мене була зустріч з Ангелою Меркель, вона затрималась через технічні обставини, ми затримались, була довше зустріч, а у пана прем'єра була наступна зустріч після моєї. Але вчора я зустрівся в офісі з міністром закордонних справ Нідерландів. Ми говорили про все, і про Цемаха (Володимира Цемаха – ред. ). Вони розуміють, чому у мене було таке рішення, я їх попереджав про моє рішення (обміняти Цемаха на українських політв'язнів і військових – ред.) і ми дали всі можливості для будь-яких слідчих дій", - розповів Зеленський.

За його словами, у Нідерландах знають його пріоритети - це українські громадяни. "Всі розуміють, що я був правий в цьому випадку", - уточнив глава держави.

Під час розмови одна з журналісток запитала у Зеленського, чому в стенограмі розмови із президентом США Дональдом Трампом вказано, що він заявляв про більшу підтримку з боку Сполучених Штатів, а не з ЄС. У відповідь Зеленський наголосив, що проєкт санкцій проти "Північного потоку-2" ухвалили лише США.

"Ми вдячні європейцям, і вони дійсно нас підтримують, але мені потрібен стратегічний партнер. І поки що проти "Північного потоку-2", це було в той час до речі (коли відбулася розмова з Трампом – Ред.), введені санкції саме Америкою. І я їм вдячний. Для нас це енергетична безпека. Бо через "Північний потік" нам викрутять руки". Росія нам викрутить руки", - наголосив Зеленський. За позицію щодо "Північного потоку" український президент подякував і Данії.

Президент сказав, що деякі країни ЄС не бачать Україну у складі Євросоюзу. Він прагне налагодити відносини з цими країнами. Глава держави підтримав євроінтеграцію. Він також закликав країни-сусіди залишити в минулому спірні питання. Україна і Польща мають розвивати економічні зв'язки. Зокрема, йдеться про відкриття нових підприємств. Президент сказав, що хоче повернення громадян із Польщі. Він подякував Варшаві за захист України.

Зміни у "гральній історії"

Зеленський також розповів про свої ініціативи щодо легалізації грального бізнесу.

"Ми зменшимо кількість людей, які витрачають свої останні гроші. Це переважно прості люди. Перший етап – казино у п’ятизіркових готелях, де на конкурсах дуже дорого продаватиметься ліцензія", – зазначив він.

Зеленський наголосив, що готелі, у яких розташуються казино, повинні мати 200 номерів (у Києві) та 150 номерів (у регіонах країни).

"У нас на ринку є п’ятизіркові готелі, але вони дуже маленькі. Поки що немає можливостей зробити казино. Нам потрібен тест, як люди боротимуться за ці ліцензії. Ми хочемо, щоб будували готелі", – пояснив президент.

Він зазначив, що сьогодні люди залишають свої останні гроші у нелегальних гральних закладах.

"Ми хочемо прибрати з вулиць усю "гральну історію", – наголосив Володимир Зеленський.

У відповідному законопроєкті, як пояснив глава держави, будуть зазначені умови розміщення гральних автоматів у готелях, кількість номерів тощо.

Кошти від грального бізнесу, за словами президента, спрямовуватимуть на потреби освіти, медицини та спорту.

"Наприклад, нам потрібно цього року будувати у школах спортивні майданчики й басейни. Давайте всі ці гроші за ліцензію (на гральний бізнес. – ред. ) віддамо на спорт", – сказав Зеленський.

Про звільнення Баканова та Богдана

Володимир Зеленський під час пресмарафону заявив про готовність звільнити голову СБУ Івана Баканова та керівника свого офісу Андрія Богдана у випадку, якщо вони порушать закон.

Так, під час розмови одна з журналісток запитала у президента, як він ставиться до того, що колишній військовий прокурор Анатолій Матіос "мало не консультує" Баканова і при цьому фігурує у справі про зловживання службовим становищем.

"Ми зробили більше, ніж хтось міг – ми звільнили цих людей (Матіоса та Луценка – ред.). Це не просте було завдання, ми це зробили. З приводу того, що пан Матіос консультує Івана Баканова, Службу безпеки. Якщо ви мені покажете деталі – я звільню Баканова. Я вам одразу говорю. Якщо будуть докази, - я звільню голову Службу безпеки", - наголосив Зеленський.

Схожим чином президент відреагував на запитання щодо Андрія Богдана.

"Якщо порушує (закон – ред.) - доведіть, покажіть. Та він сам звільниться, якщо він порушує закон. Давайте, так", - сказав глава держави.

Водночас президент під час відповіді на запитання про голову свого Офісу наголосив: "Він фахівна людина і потужна. Коли зараз я вирішую, кого брати, я хотів би брати людину, якщо вона не порушує закон і якщо вона дійсно знає свою справу і виконує її. Я хотів би, щоби такі люди були поруч зі мною. Мені зараз так потрібен результат для нашої країни, нас роздирають всі: на війні, всередині, люди не хочуть позбутись своїх минулих корон, продовжують бути імператорами, забуваючи, хто вони і який у них статус. Дуже складно. Немає ідеальних людей в моїй команді, напевно. Але це моя команда, і якщо вони не порушують закон і вони професіонали, вони повинні працювати на державу".

Зустріч з Хорошковським та "результат" у справі Гладковського

Зеленський також підтвердив, що зустрічався на Банковій з один із топ-чиновників доби Віктора Януковича Валерієм Хорошковським.

 "Я дійсно зустрічався на Банковій, я цього не приховую, не пам’ятаю, чому не було фотозвіту", - сказав президент. Глава держави зауважив, що у нього було до Хорошковського "одне дуже серйозне запитання", яке треба було обговорювати тет-а-тет. "Яке – поки що не можу сказати", - пояснив він.

Президент у відповідь на уточнюючі запитання запевнив, що Хорошковський не є його радником, і не впливає на його команду, а під час зустрічі не йшлося про посади, тіньові домовленості та міжнародні відносини. Також президент спростував, що Хорошковский буде займатися "російським напрямком".

"З часом ви будете знати з приводу чого була зустріч, коли ми побачимо її результати", - заявив Зеленський.

Також президент заявив про те, що невдовзі слід очікувати результати щодо справи фігуранта резонансного розслідування про корупцію в "Укроборонпромі" та колишнього члена ради національної безпеки і оборони.

Під час розмови із гарантом один з журналістів обурився, чому на виставці оборонної промисловості серед інших був стенд одіозного Гладковського і поцікавився, коли ж у розслідуванні щодо розкрадання на оборонці будуть результати.

"Займаються цим питанням правоохоронні органи. Скоро ви це почуєте. Побачите результат, як мені здається. Не здається, а на скільки я знаю і на скільки та інформація, яка в мене є, реальна", - наголосив він.

Питання Криму

Під час пресмарафону президента також запитали про шляхи повернення анексованого Росією Криму до складу України.

Раніше глава держави сказав, що "формули Штайнмаєра" щодо Криму немає. Тож журналістка запропонувала наділити суб'єктністю кримських татар, ухваливши зміни до 10 статті Конституції України про кримськотатарську національну територіальну автономію в складі України і закон про корінні народи. Таким чином кримські татари на міжнародних майданчиках могли б захищати свої права.

"З приводу змін до Конституції, і з приводу законопроєктів я зустрічався з паном Джемілєвим, і з паном Чубаровим. Вони сказали мені, що у них є пропозиції з приводу цих законопроєктів і вони принесуть нам, коли сформується новий склад Верховної Ради, комітети тощо. Я думаю, що у них дійсно готові пропозиції, вони покажуть і ми можемо їх обговорювати, тому що законопроєкти всі треба читати, які там деталі, тому що дуже серйозне питання. Це ж зміни устрою нашої країни, нашої незалежності. Це інший крок", - сказав Зеленський.

Президент зазначив, що українські політики та дипломати постійно займаються кримським питанням.

"Про законопроєкти - готовий зустрічатися. Але зустрічатися і з нашим міністром закордонних справ - він глибше в цій темі. Вони казали мені, що піднімали це питання з колишнім президентом, але не дійшли до згоди. Я не знаю, скільки мені треба часу. Але щоби ми з вами почали детально про це говорити, мені так здається, потрібно побачити ці законопроєкти. Без цього ми не можемо навіть говорити. Я думаю, що це один зі шляхів підтримки кримських татар. Дуже важливе. Але я не впевнений, що це реально спростить тему повернення Криму і точно рішення деокупації. Я просто не впевнений. Але я готовий зустрічатися. Мені не потрібно входити в історію, це не є самометою. Але я готовий допомогти в цьому питанні повністю", - сказав Зеленський.

"Проста" ідеологія Зеленського

Президент також розповів про свою " ідеологію", яку намагається просувати.

"Моя ідеологія досить проста – завершити війну й підняти економіку, повернути сюди людей. Моя ідеологія одна - всі люди, всі напрямки, всі законопроєкти, все, що відбувається в нашій країні, що може розколювати країну, ми повинні реагувати на це і змінювати. Ось і все", - пояснив він.

Президент нагадав, що конфлікт на Донбасі розпочався з мовного питання. "Навіщо ви зараз в нашій країні, яку ми хочемо об'єднати, піднімаємо за цим столом, за яким, образно, немає що їсти, тут стоять люди і їдуть в іншу країну, у нас триває війна. Різними мовами люди сидять в окопах. Навіщо ми піднімаємо зараз це питання? Я думаю, що немає в Україні тієї чи іншої сторони. Ми повинні всіх слухати, повинні якось об'єднуватися. Ми дуже різні, багато релігій, багато всього. А щоб заспокоїтися, треба пріоритети змінити. Зараз пріоритет - завершити війну. Хто не хоче, вибачте, тоді інша ідеологія. Друге питання - підняти економіку. Всі хочемо? Хочемо! Не хочемо монополізації тощо, ми хочемо, щоб розвивався середній і малий бізнес. Усе інше - воно не пусте, але у країні, яка воює, воно не першочергове. Тому є люди, які розхитують човен з приводу тих чи інших питань. Я завжди їм кажу, ну, дивіться, ну-ну-ну от прям не сьогодні. От запитують, а що із законом про марихуану? Ну, хлопці, дівчата, ну я перепрошую, ну, точно не на часі. Будь-які пріоритетні питання давайте зараз вирішувати", - наголосив Зеленський.

Зауважимо, що перед цим президент відповів на запитання про ставлення для легалізації марихуани.

За словами Зеленського, наразі дуже багато людей "хочуть займатися цим бізнесом в Україні". "Ми дійсно говоримо про медичну марихуану, тому, коли будуть відповіді на всі ці питання… Я не хочу, щоб нам завтра сказали, що ми дозволили всім займатися наркотиками. Навіщо нам це, - сказав він. - Мені здається так, що ті, хто хочуть – потерплять. Я не бачив зареєстрованого закону від партії "Слуга народу".

На його думку, питання легалізації канабісу наразі не є приорітетним, адже не виписані всі пов’язані із цим ризики.

Збільшення прожиткового мінімуму та курс

Під час пресмарафону Зеленський анонсував збільшення прожиткового мінімуму та назвав є зменшення частки доходів, яку українські родини витрачають на сплату тарифів на комунальні послуги, одним з завдань української влади.

"Міжнародний валютний фонд вимагає, щоб були ринкові ціни (на газ для населення. – ред.). Для нашої країни – це збільшення тарифів. Але ви бачите, що, починаючи з літа, ми їх зменшуємо. Це і є наше завдання. Я говорив з Міжнародним валютним фондом і з нашим урядом, і ми домовлялися: якщо ми відкриємо ринок і якщо у нас будуть ринкові ціни, відсоток на сплату комунальних тарифів від доходу сім’ї повинен зменшитися. І це ми гарантуємо людям", – сказав глава держави.

Президент зазначив, що прожитковий мінімум наступного року має збільшитися. "У 2020 році повинен збільшитись прожитковий мінімум. Він повинен стати реальним. Десь 4300 при сьогоднішньому курсі", - сказав президент.

При цьому Зеленський пообіцяв, що валютний курс не збільшуватиметься "до 100".

"Курс до ста збільшуватись не буде. Курс - окрема проблема, вона є", - додав президент.

"Людина ніколи не платитиме 50-80% від свого доходу чи доходу сім’ї за "комуналку". Ми працюємо над деякими речами, щоб тарифи зменшилися", – наголосив Президент.

Про вбивства Шеремета, Гондадзе та Гандзюк

Під час пресмарафону Зеленський також відповів на запитання про вбивства журналістів Павла Шеремета, Георгія Гонгадзе та активістки Катерина Гандзюк.

Так, президент закликав почекати ще результату в розслідуванні вбивства Шеремета, якого підірвали в центрі Києва три роки тому.

"Якщо я вам скажу, в чому секретність цієї справи, то я просто зараз зірву операцію. Я хочу, щоб ми закінчили цю справу, - підкреслив Зеленський. - Мені потрібен результат у цій справі. Я хочу так же, як ви, цього результату. Ми хочемо знати з вами деталі цієї справи, а саме головніше – ми хочемо знати вбивцю. Давайте почекаємо, коли все це закінчиться".

Зеленський додав, що може змінити керівництво МВС у разі, якщо не буде результатів розслідування. "Да, я знаю трішечки більше, але не настільки більше, як вам кажеться. Але як можна більше комунікувати з приводу Павла Шеремета, якщо я вам кажу: я знаю – треба трішечки почекати. Мені немає що вам більше сказати… Якщо не буде результату, то будемо змінювати керівництво (МВС, - ред)", – сказав президент.

На уточнююче запитання щодо терміну розслідування Зеленьский відповів: "Але дуже хочу вас попросити, що коли буде результат, ви тоді погодитеся, що я був правий, що вам не сказав про терміни… Результат не мій – я просто допомагаю МВС, я просто допомагаю нашим громадянам отримати цей результат".

Також президент визнав, що у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе потрібно поставити крапку. "Треба поставити крапку у справі Гонгадзе, але я не знаю на якій стадії ця справа. Я вам відповідаю відверто, я не займаюсь всіма кримінальними справами", - зазначив він

Зеленський наголосив, що пріоритет на сьогодні - це закінчення війни.

"Ми будемо розглядати питання мертвих, але я спочатку думаю про живих. Я вам відверто кажу", - сказав президент і назвав ганьбою те, що в країні триває судове слідство по справі Гонгадзе більше 20 років.

"Коли мене питають про Шеремета – я там бачу кінець", - зауважив глава держави.

Щодо розслідування вбивства Катерина Гандзюк Володимир Зеленський попросив мати терпіння, оскільки генпрокурор на свої посаді менше місяця.

Про сон, зарплату та особисте

Під час пресмарафону президент розповів, що спить декілька годин на добу. "Я дуже погано сплю, десь з четвертої до шостої, до півшостої, і все," - сказав він.

Президент також назвав розмір своєї зарплати та розповів як та за чим ходить до магазину.

"Я дуже рідко ходжу до магазину. Дуже рідко. Ви знаєте, що у мене зарплата 20 тисяч гривень. І я, чесно кажучи, не п’ю молоко. Ну, я на забезпеченні держави знаходжусь. І коли мене запитують, скільки коштує, наприклад, хліб чи молоко, я можу відповісти, за яку суму я купую молоко і де. Але я не купую молоко. Просто ніхто у нас не п’є молоко. Я не п’ю молоко. Я можу вам сказати про хліб – яку ціну я плачу. Я купую хліб гречаний, купую дуже рідко, бо мені не можна його їсти, купую – тут буде реклама – у GoodWine. Знаю, що в цілому хліб коштує від 15 до 24 гривень, я купую від 25 до 30 гривень – там різний хліб. Ходжу у цей єдиний магазин. Купую хліб, можу купити води, можу купити вина. Ось і все. А чому вам брехати і розказувати? Ще купую сир. Люблю дуже сир до вина. Сир купую – кілограм коштує 58 гривень (йдеться, ймовірно, про 100 г. – ред.)– це той сир, який я люблю. Я можу собі дозволити це купити", - визнав Зеленський

Також президент розказав, що читає різні засоби масової інформації, але найбільше довіряє тому, що бачить на власні очі і чує від громадян. "Я довіряю дуже своїм очам і своїм вуха. Це для мене – ЗМІ "number one". Я читаю Facebook, і тому по-різному до нього відношусь, я читаю більшість новинних каналів. Більше того, я знаю відношення кожного з вас до моєї команди і до мене особисто. Я знаю риторику… Я знаю, де показуються наші фотографії, коли ми там посміхалися і раділи, коли повернулись наші полонені. А на яких сайтах показується отака моя рожа (у цей момент президент скривився, - ред.). Чомусь я і так… зустрічав наших полонених: шось мене звело, мабуть продуло", - сказав він.

Також президент відповів на запитання про те, що є найтяжчим в роботі. "Ну, зараз нелегко", - пожартував Зеленьский про марафон, який на той момент тривав понад 13 годин. "Все важко, нормально, тримаюсь", - додав він.

Рекорд Зеленського

Зауважимо, що пресмарафон Володимира Зеленського став рекордним за тривалістю. Так, до місця його проведення ще о 18:30 завітав представник Національного реєстру рекордів, аби вручити нагороду. Там розповіли, що пресконференція Зеленського перевершила попередній рекорд уже на 45 хвилин (на той момент марафон тривав більше 8 годин).

Диплом Зеленський брав без особливого ентузіазму, бо, як запевняє, "не любить нагороди". Своєю чергою прессекретарка президента Юлія Мендель каже, що нічого про це не знала, а нагорода – ініціатива Національного реєстру рекордів. На дипломі рекорд описаний як "найтриваліша у світі пресконференція президента України".

Подія розпочалася о 10:00 10 жовтня. Для спілкування із журналістами в Офісі президента обрали незвичний формат: український лідер відповідав на запитання груп журналістів по 7-10 осіб. Щопівгодини групи змінювалися.

Пресмарафон завершився о перших хвилинах уже 11 жовтня. Загалом захід тривав 14 годин. Зеленський під кінець був втомленим, йому було важко говорити, періодично тримався рукою за горло.

Відео Марафон запитань: вже третю годину Зеленський спілкується з журналістами

Президент запланував впродовж всього робочого дня відповідати на запитання журналістів. Спочатку представники ЗМІ були спантеличені новим форматом спілкування і місцем проведення, а потім і відмовами в акредитації окремим журналістам, пізніше кільком запрошення  таки надіслали.  

Марафон запитань: вже третю годину Зеленський спілкується з журналістами

Залиште свій коментар

Вибір редакції