Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Про українських полонених, незаслужені анафеми та єдність: перші слова Епіфанія після отримання Томосу

Про українських полонених, незаслужені анафеми та єдність: перші слова Епіфанія після отримання Томосу

Він закликав інші помісні церкви молитись за справедливий мир в Україні.

Після отримання Томосу з рук Вселенського патріарха, Епіфаній виголосив вдячну промову усім, хто доклав до цього зусиль. Він відзначив тяглість християнства в Україні, починаючи з часів князя Аскольда. За словами Епіфанія, вручення Томосу – відновлення справедливості, адже зв’язки із константинопольською церквою-матір’ю до цього моменту століттями були послаблені.

"Розділення, які до недавнього часу мали місце в нашій церкві, усунуті, а єднання відновлене. Видимою ознакою цього є ієрархи, які прибули на торжество, - зазначив він і додав, - колись ми були поділені, а тепер ми єдині".

"Разом із молитвами подяки ми також сьогодні підносимо до бога прохання про наш український народ, який вже п’ять років страждає від війни, принесеної зовні в наш мирний дім", - наголосив предстоятель. Епіфаній попросив Константинополь та усі помісні церкви молитися за справедливий мир в Україні. "І віримо, що якщо бог почув наші щирі молитви про мир і єдність для нашої церкви, та господь почує і ці молитви", - зазначив він.

Епіфаній попросив божого заступництва для тих, хто за свою любов до України зараз терпить полон, несправедливе ув’язнення чи переслідування, страждає від війни та поневолення.

Він нагадав, що для українців є дуже важливим свято Покрови, яка в давні часи надала Константинополю захист, коли його оточили вороги. Епіфаній висловив сподівання, що і зараз вона не залишить, тих хто потребує цього.

У своїй промові предстоятель ПЦУ відзначив несправедливу анафему Філарета та Макарія, яку Константинополь зняв. Він наголосив на їхньому великому внеску до розвитку української церкви, а також інших ієрархів, які прокладали шлях до створення в Україні помісної церкви.

Нагадаємо, 5 січня Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос, яким надав незалежний статус Православній Церкві України, про створення якої було оголошено на Об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року. За словами Вселенського патріарха Варфоломія, Константинопольський патріархат надаючи автокефалію, прийняв до себе мільйони вірних України як справжня церква-матір, на відміну від їхньої "мачухи".

На соборі 15 грудня були присутні представники Вселенського патріархату, глави УПЦ Київського патріархату, УАПЦ, митрополити УПЦ Московського патріархату Симеон і Олександр, президент України Петро Порошенко, спікер Верховної Ради Андрій Парубій. У результаті голосування була підтримана кандидатура митрополита Переяславського і Білоцерківського Української православної церкви Київського патріархату та намісника патріарха Філарета Епіфанія. Після обрання Епіфаній став митрополитом Київським і всієї України. Своєю чергою, митрополит УПЦ МП Онуфрій втратив свій статус. Сама ж УПЦ МП за рішенням Верховної Ради була перейменована в РПЦ. На завершення юридичної процедури відведено конкретний час.

Після проведення собору в різних регіонах України розпочались переходи парафій із УПЦ МП до ПЦУ. Найбільша кількість переходів у Вінницькій області. Також є перехід парафії у Запорізькій області, що є першим фактом на території Лівобережної України.

Зміни у релігійному житті викликали різке невдоволення не тільки серед кліриків Московського патріархату в Україні, але й самої РПЦ. Зокрема, в листі до Варфоломія патріарх РПЦ Кирило написав, що Об'єднавчий собор став "зборами розкольників під прикриттям імені Святої Константинопольської церкви". Очільник РПЦ вимагає у Варфоломія відступитися від спілкування з "розкольниками" й відмовитися від "політичної авантюри їхньої легалізації". Йдеться, зокрема про почесного патріарха Філарета, який до того очолював УПЦ КП і якого Москва вважає "розкольником". Крім того, ситуацію навколо церковного життя обговорювали на Раді безпеки РФ.

Втім, різка реакція РПЦ на церковні події не вплинули на процес ствердження ПЦУ. За словами митрополита Епіфанія, усі рішення будуть формуватися на основі норм статуту, які прописані у Томосі. "Першим рішенням нам, звичайно, потрібно сформувати відповідні керівні органи, бо на Об'єднавчому соборі ми ухвалили статут, але він буде утверджений Томосом, бо статут побудований на нормах, які прописані у Томосі. Після отримання Томосу ми станемо вже повноцінною автокефальною православною церквою, визнаною Всесвітнім православ'ям. Надалі ми будемо намагатися спілкуватися з іншими помісними церквами, які визнають рішення Вселенського патріарха", - зазначив митрополит Православної Церкви України.

Залиште свій коментар

Вибір редакції