Рада звільнила виробників вакцин від відповідальності за негативні наслідки: що від цього матиме Україна

Рада звільнила виробників вакцин від відповідальності за негативні наслідки: що від цього матиме Україна

Фото: Associated Press

Це, як пояснили урядовці, довелося зробити, щоб отримати мільйони безкоштовних вакцин за програмою COVAX.

Верховна Рада, за наполяганням МОЗ звільнила виробників вакцин від COVID-19 не нестимуть юридичної відповідальності за можливі ризики, пов'язані із застосуванням їхніх препаратів в Україні, хоча ця процедура є стандартною для фарміндустрії. Це, як пояснили урядовці, довелося зробити, щоб отримати мільйони безкоштовних вакцин за програмою COVAX.

Хто тепер відповідатиме за ймовірні негативні наслідки щеплень, та чи є в світі країни, які ризикнули так само, як Україна — йдеться 19 березня в сюжеті ТСН.19:30

"Виробники вимагають певних умов щодо поставки вакцин. І вимагають достатньо жорстко, тому зараз немає проблем з продажем цих вакцин в умовах тотального дефіциту вакцин в світі", - заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. 

Міністр певен, що боятись нічого. З 92 тисяч українців, яких вже вакцинували AstraZeneca (Covishield), лише пів відсотка (455 людей) мали незначні побічні наслідки. Але це аж ніяк не переконало опозиційні фракції. Закон ухвалили лише силами "слуг народу" та окремих мажоритарників. 

Ось як його прокоментував п'ятий президент України, нардеп від "Євросолідарності" Петро Порошенко:

"Закон безглуздий, але я наголошую: ми вимагаємо, щоби цей безглуздий закон зараз був проголосований. Але щоб протягом короткого проміжку час у ми його вдосконалили, захистивши пацієнтів від неякісних вакцин, поклавши відповідальність на Зеленського, МОЗ і на уряд". 

Замість виробників, відповідальність нестиме держава. Йдеться про грошові компенсації за можливу шкоду здоров'ю. Відповідні поправки внесли в законопроект. Розмір цих компенсацій має визначити Кабмін. 

"Ми цю відповідальність берем на себе. Тобто не виробник відповідає, а буде відповідати Україна... Щодо відповідальності... вона полягає у компенсаціях заподіяної шкоди, якщо така станеться в процесі вакцинації", - каже очільник МОЗ Степанов. 

Медичні працівники звільняються від відповідальності в разі, якщо діють згідно з інструкцією, при застосуванні таких вакцин. А Кабмін в двотижневий термін має розробити підзаконні акти, які дозволять державі сплачувати компенсацію у разі виникнення ускладнень від вакцинації. 

Імунітет від судових позовів виробникам вакцин від COVID-19 надали не лише в Україні. Щоправда, звільнили від відповідальності не всіх взагалі, а лише певні фармкомпанії. У США та Великій Британії надали імунітет американсько-німецькому концерну Pfizer/BioNTech. Те саме Pfizer, за повідомленнями ЗМІ, вимагав і від Євросоюзу. Але в Брюсселі запевняють, що Європа з цим не погодиться. 

Україна втім, навряд чи має такі ж сильні переговорні позиції, як європейці. Адже не має на своїй території виробництва альтернативних вакцин від COVID-19, а за іноземними стоїть у черзі разом з усім світом, та ще й десь в самому хвості.

Новини України: ВР звільнила виробників вакцин від юридичної відповідальності в нашій країні

Новини України: ВР звільнила виробників вакцин від юридичної відповідальності в нашій країні

Повʼязані теми:

Наступна публікація