Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Радіоактивне молоко в Україні: рідина із півночі Рівненщини "зашкалює" на приладах у лабораторії

Вітчизняне молоко вже наробило скандалу у Великій Британії.

Молоко з Рівненщини опинилось у центрі скандалу після того, як британські ЗМІ поширили інформацію з кількох лабораторій про те, що рівень радіоактивного забруднення рідини вп'ятеро перевищує норму. Натомість українські фахівці запевняють, що все далеко не так критично, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Сергій Мурдза випасає майже 40 корів на пасовиську села Переходичі. До білоруського кордону тут рукою подати, а от до обласного центру їхати аж три години. Роботи в селі немає, найголовніші годувальниці – рогата худоба. "Всі тримають худобу, всі вживають молоко", - каже місцевий житель. Зоною радіактивного забруднення це село, як і сусідні райони, стало після аварії на Чорнобильській АЕС. Нині там щочетверта проба харчів не відповідає нормам, а вміст цезію в молоці вчетверо більший, ніж належить – такі дані наводять лабораторії університету Ексетера та Українського інституту сільськогосподарської радіології.

ВідеоТСН перевірила молоко, про перевищення рівня радіації у якому повідомило британське ЗМІ

Молоко з Рівненщини опинилось у центрі скандалу. Вражаючі результати досліджень оприлюднило британське видання The Endependent. Згідно з висновками одразу двох лабораторій, рівень радіоактивного забруднення молока перевищує норму вп'ятеро. В українському МОЗ заперечують. ТСН вирушила в село аби взяти молоко та самій віддати його на аналіз.

ТСН перевірила молоко, про перевищення рівня радіації у якому повідомило британське ЗМІ

Те, що пишуть у Великій Британії, місцева жителька Віра Котяй не читала, але про радіацію в тутешньому молоці чула. "Може, й з радіацією, а що ж? А я знаю, що робити? Нічого баба нє розбирає. Що ж їсти, як діти молока хочуть? Тут і сам холодного нап’єшся – та добре. Так здається", - каже вона. Аби зрозуміти, що ж насправді п’ють селяни, ТСН взяла молоко на аналіз, але результатом пані Віра не дуже переймається. "Добре – добре. Не добре – то що ж", - каже вона. Імовірна забрудненість молока не лякає й іншу селянку Любов Василевич. "Ну, чого боятися? Радіація ж у всьому. Жуків на картоплі також кропиш, їси", - пояснює вона.

Лікар з радіаційної гігієни Юрій Шевчук провів у Рівному дослідження гамо-спектрометрі 6 зразків молока з різних дворів у Переходичах, аби визначити, скільки там радіонуклідів. За вітчизняними нормами, там має бути не більше 100 бекерелів, однак уже перший взірець дав результат 293, другий 280, а самі працівники лабораторії зізналися, що інколи траплялося бачити і шестиразове перевищення норми. Натомість у МОЗі переконані, що такі цифри не є критичними і таке молоко зашкодити людині навряд чи зможе. "У таких одиницях ризику дійсно немає", - переконує лікар з радіаційної гігієни центру громадського здоров’я МОЗ України Андрій Білоник. До того ж, українські норми нібито суворіші за європейські. "Велика кількість молока, яке в нас є забрудненим, закуповується, вивозиться як у Балтику, так і в Польщу, Австрію. Переробляється на йогурти", - стверджує він.

У лабораторії, на яку посилаються британці, оптимізму фахівців МОЗу не поділяють. "Якщо ви мене запитаєте, чи є в Україні радіоактивне молоко і чи п’ють його діти, я скажу "так", - зізнався провідний науковий співробітник Українського інституту сільськогосподарської радіології Святослав Левчук.

Кореспондент ТСН Анна Махно

Залиште свій коментар

Вибір редакції