У Британії виставили щоденники про реальні масштаби голоду в Україні

Британський журналіст Гаррет Джонс у 1933 році пробрався з Москви до України та опублікував відверті репортажі про масовий голодомор.

Гарет Джонс
The Telegraph
Британець Гарет Джонс відкрив Заходу очі на Голодомор в Україні
У Кембриджі відкрилася виставка щоденників британського журналіста Гарета Джонса, який одним з перших повідомив правду про жахи масового голоду в радянській Україні 1930-х років.

У березні 1933 року Джонс зумів вибратися в Україну з Москви, де були акредитовані всі іноземні кореспонденти, і потім опублікував в британських американських і німецьких газетах репортажі з приголомшливими подробицями.

Свідчення Джонса сколихнули західний світ, оскільки більшість іноземних кореспондентів того часу писали, опираючись на дані радянської пропаганди, яка що зменшувала масштаби жертв колективізації. Частково це робилося через симпатії до СРСР, частково – через цензуру та побоювання переслідування з боку влади.

Найбільш одіозним прикладом був тодішній кореспондент New York Times Уолтер Дюранті, який в одній зі своїх статей про колективізацію вжив фразу "не можна приготувати омлет, не розбивши яйця".

Досі звучать заклики посмертно позбавити Дюранті Пулітцеровської премії за його кореспонденції про ситуації в Україні, які він писав з Москви.

У щоденниках Гарета Джонса під час його поїздки в Україну можна прочитати: "У них у всіх одна і та ж історія: "Хліба немає, у нас хліба немає вже два місяці, багато хто вмирає", "Ми живі трупи", - цитував журналіст селян.

Після публікацій Гарета Джонса стаття в New York Evening Post, наприклад, отримала назву "Росія в лещатах голоду – мільйони вмирають".

Гарет Джонс перейняв інтерес до російської мови від матері, яка три роки жила в Україні, де працювала гувернанткою в сім'ї британського промисловця, власника шахт на Донбасі.

Джонс закінчив коледж Трініті в Кембриджі, який і організував виставку щоденників журналіста у своїй бібліотеці.

Після університету Джонс був представлений колишньому прем'єр-міністрові Великобританії Девіду Ллойд-Джорджу, став його помічником, після чого з відома екс-прем'єра став кореспондентом в Росії і опублікував свої репортажі про голодомор.

Коли інші журналісти в Москві спростували його публікації, це сильно зашкодило репутації Джонса. Він був змушений покинути Радянський Союз і став нев'їзним.

У 1935 році Гарет Джонс відправився до північного Китаю освітлювати японську експансію. Там він був убитий за нез'ясованих обставинах, як припускають, членами місцевого кримінального угрупування.

Родичі Гарета Джонса, які до цього дня беруть участь в українських акціях на згадку про голодомор, вважають, що до вбивства могли бути причетні сталінські спецслужби. Вони стверджують, що прямих доказів немає, але є багато непрямих.

Цього року Україна вшановуватиме чергові роковини пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років з 24 по 28 листопада. Сучасна громадська думка називає цю подію "українською катастрофою ХХ століття". Голодомор забрав життя мільйонів людей, за різними оцінками, 10% - 25% населення України.

Читайте також:

Україна вшановуватиме пам’ять жертв голодоморів чотири дні

На Сумщині живих людей записали у жертви Голодомору

Тимошенко виділила 5 мільйонів на пам’ятник жертвам Голодомору у Вашингтоні

Ющенко запросив європейців на зустріч, присвячену Голодомору

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: