Реформа містобудування: кому вигідно блокувати законопроєкт №5655 – Всеукраїнська асоціація громад

Автор
Ігор БережанськийІгор Бережанський
Дата публікації
Перегляди
3151
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Реформа містобудування: кому вигідно блокувати законопроєкт №5655 – Всеукраїнська асоціація громад

Фото: pixabay.com

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудування, після чого в засобах масової інформації почала ширитися агресивна кампанія противників законопроєкту.

Всеукраїнська асоціація громад закликала "бути уважними і критичними" до інформації, що з'являється в ЗМІ навколо законопроєкту №5655, щоб не стати учасником маніпуляцій.

Про це організація заявила 15 грудня на своєму сайті.

"Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудування. Після чого в засобах масової інформації почала ширитися агресивна кампанія противників законопроєкту. Для кого цей законопроєкт і дійсно становить загрозу, так це для корупційних організацій, які не хочуть відмовитися від "чорної каси". За приблизними оцінками, всі вони заробляють на оборудках і схемах у будівельній галузі біля $10 млрд на рік. Корупціонери бояться прозорості, а саме прозорість містобудування – головна мета реформи та єдиний дієвий інструмент якісного відновлення", – йдеться у заяві.

Автори зазначили, що велика містобудівна реформа розпочалася з ліквідації ДАБІ – Державної архітектурно-будівельної інспекції, "де роками формувалася система, за якої забудовники платили хабарі посередникам за супровід об'єкта будівництва".

"Замість ДАБІ почав функціонувати новий орган – Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), який припинив хабарництво на рівні самої інспекції. Але, на превеликий жаль, у низці міст залишилися "автономні" відділи архітектури, які продовжили свавільно видавати дозволи на будівництво та введення в експлуатацію. Тому нечесні учасники будівельного ринку не хочуть втрачати монополію та використовують ці відділи архітектури у своїх інтересах. Відповідно, відчуваючи загрозу власним статкам через ініційовані зміни, вони масово блокують законопроєкт", – наголосили члени організації.

Вони виступили за прозорі та цифрові дозвільні процедури й обов'язкову відповідальність усіх порушників – як забудовників, так й інших органів.

"Хочеться відзначити, що цей законопроєкт надає низку можливостей для громад і будівельників, але не для будівельників-монополістів. Прийнятий законопроєкт №5655 дозволяє громадам бути активним учасником сфери містобудування шляхом здійснення моніторингу за містобудівною діяльністю всіх об'єктів, що у вас будуються на території. Окрім того, закон передбачає можливість впливу територіальних громад на факти самочинного будівництва на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, прийнятого відповідно до закону. Водночас у цьому разі йдеться виключно про незаконне будівництво, яке здійснюється без дотримання вимог закону", – наголосили автори.

У Всеукраїнській асоціації громад закликали не підписувати петицій та інші документів, "спираючись на думку преси, псевдоактивістів і псевдоекспертів".

"Задля детального ознайомлення з реальною позицією законопроєкту №5655 ви можете перейти за посиланням і подивитися публічне обговорення Всеукраїнської асоціації громад із представниками влади щодо законопроєкту, в якому взяли участь Олена Шуляк – заступниця голови комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Наталія Козловська – заступниця міністра розвитку громад та територій України, Семен Кривоніс – голова Державної інспекції архітектури та містобудування України і Сергій Кубах – експерт із земельних питань, керівник напряму земельної реформи програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО)", – перерахували в організації.

Автори звернення наголосили, що законопроєкт пройшов широке публічне обговорення серед громад-учасників Всеукраїнської асоціації громад, яка сьогодні нараховує 863 громади, а також схвалений правлінням організації.

"Прозорий доступ до містобудівної документації і стабільні правила у будівельній галузі стануть основою для залучення міжнародних інвестицій в Україну в післявоєнний період. Звертаємо увагу, що якнайскоріше прийняти законопроєкт неодноразово закликали члени коаліції "Українська рада бізнесу", Торговельно-промислова палата, Всеукраїнська аграрна рада, Ліга страхових організацій України, Нотаріальна палата України, Конфедерація будівельників України, саморегулювальні організації в будівництві та ще кілька десятків фахових організацій, а також представники бізнесу та експертних середовищ окремо", – заявили вони.

Дискусія навколо норм законопроєкту, на думку членів організації, відволікає від спроби зберегти монополію "обраних" забудовників у деяких містах і "зберегти можливість збирання коштів із тих, хто не входить до монополії".

Довідка

  • Верховна Рада підтримала проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" в першому читанні 1 липня 2021 року. Автори документа запропонували зміни до шести кодексів і 21 закону. Вони розраховують, що ухвалення проєкту закону не лише дасть змогу знизити корупційні ризики й підвищити публічність і прозорість у цій сфері, а й чітко визначить права, обов'язки, відповідальність учасників будівництва.
  • 1 грудня 2022 року законопроєкт було знято з розгляду парламентом. На його доопрацюванні наполягали Асоціація міст України, мери міст, Національна агенція з запобігання корупції (НАЗК), Міністерство культури та інформполітики, Національна спілка архітекторів України.
  • 13 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт у цілому. За нього проголосувало 228 депутатів.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3151
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація