Реформовані амбулаторії вимагають гроші за аналізи: які тести безкоштовні і що загрожує таким медзакладам

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

На медиків-хабарників скаржаться по всій Україні.

Реформовані сімейні амбулаторії беруть гроші за аналізи, які вже оплачені державою. Часто плату вимагають неофіційно або у вигляді благодійних внесків. Це незаконно і за таке порушення національна служба здоров'я може розірвати з сімейними лікарями угоду, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Пані Христина збирала 6-річну доньку в перший клас. Педіатр скерувала Поліну на загальний аналіз крові і сечі, однак направлення не дала.

"Ми платили за аналіз, нам не дали направлення – сказали, що зараз направлення не дають", - каже мати першокласниці.

У центрі первинної допомоги головний лікар переконує ТСН, що вперше чує про проблему.

Відео НСЗУ закликає пацієнтів скаржитись на амбулаторії, де беруть плату за безкоштовні аналізи

Часто плату вимагають неофіційно або у вигляді благодійних внесків. Це незаконно і за таке порушення Національна служба здоров'я може розірвати з сімейними лікарями угоду. ТСН нагадає, які послуги первинної ланки входять до переліку безкоштовних і порадить, що робити, якщо вам відмовляють їх надавати.  

НСЗУ закликає пацієнтів скаржитись на амбулаторії, де беруть плату за безкоштовні аналізи

"Я думаю, сталося непорозуміння між батьками і між лікарями", - каже керівник.

Головний лікар каже, щоб увійти у реформу і отримувати гроші за пацієнтів, навіть купили гематологічний і сечовий аналізатор. Однак визнають, не всі аналізи можуть робити вони. Частина пацієнтів звертаються у лабораторію міської лікарні, що поверхом вище. 

Саме сюди прийшли Христина з Поліною. За аналіз крові і сечі у них просили гроші, бо від сімейного лікаря не було направлення.

"Це було не через касу, це було на місті. Загальний аналіз крові 50 гривень і по 30 аналіз сечі і калу", - розповідає жінка.

Чому на аналізи відправляють свої пацієнтів без направлення, очільниця центру первинної допомоги виправдовується: "Вишгородська лабораторія, вона дуже сильно завантажена, і наші направлення вони беруть тільки в екстрених випадках, але профілактичні огляди вони не беруть".

В лікарні заперечують - беруть усіх з направленнями, однак  сімейні лікарі направлень не дають.

"Немає жодного конфлікта, якщо є направлення, ми приймаємо. За серпень місяць у нас було вісім чоловік з направленням, а у вересні нуль", - кажуть у лікарні.

Пацієнт лікарні підтверджує, що зробити безкоштовний аналіз тут неможливо і пацієнти не відчувають жодних змін після реформи. 

Такі випадки є по всій Україні – ними діляться у соцмережах. Боярка, Харків, Київ, Запоріжжя – користувачі пишуть, що платили за аналізи, які є безкоштовними.

Насправді загальний аналіз крові, сечі, холестерин, глюкоза, швидкій тест на тропонін (для оперативної діагностики гострих інфарктів), а також експрес-тест на вагітність, вірусний гепатит до ВІЛ - ці дослідження ми вже оплатили своїми податками. Медзакладам кошти за них перераховує національна служба здоров’я. Тож, брати гроші у пацієнтів незаконно.

Потужності для проведення аналізів - це одна з обов’язкових умов, аби співпрацювати з національною службою здоров’я і отримувати гроші за пацієнтів. Не лише сам аналіз має бути безкоштовним, але й усі засоби, що потрібні для забору крові або сечі. Гроші на спирт, шприц, рукавички, вату і пробірки, благодійні внески мають піти у минуле. Зміни на первинні ланці мали побороти побутову корупцію, а насправді старі схеми нікуди не зникли.

Пані Аліна теж ховає обличчя, бо у харківську поліклініку їй ще звертатися за медичною допомогою. Каже, на благодійність або на папір просять чи не в кожному кабінеті. Головний лікар підтверджує - з благодійним фондом співпрацюють. Гроші використовують на господарські потреби: "Фінансування дуже маленьке, ні на що не фінансують, ні на дезрозчини, ні на медикаменти".

Національна служба здоров’я сюди скеровує гроші за 90 тисяч пацієнтів. Це значні суми платників податків, однак їх використання має бути ефективним, а гарантований пакет безкоштовним для пацієнтів.

"Ми можемо не тільки призупинити оплату, а якщо таких випадків буде два і більше, розірвати угоду. Я нікому не рекомендую таким способом жартувати з національною службою здоров’я", - застерігають у службі.

В НСЗУ закликають пацієнтів відкрито скаржитися на амбулаторії, де за безкоштовні аналізи беруть гроші. Номер гарячої лінії - 1677. Амбулаторії, де порушують правила, можуть повністю залишитися без фінансування.

Кореспондентки ТСН Ірина Маркевич та Юлія Семененко

Залиште свій коментар

Вибір редакції