Лікарський засіб чи хайп на вірусі: чи можуть українські краплі вилікувати коронавірус

Лікарський засіб чи хайп на вірусі: чи можуть українські краплі вилікувати коронавірус

Днями у ЗМІ активно обговорювали, що краплі "Протефлазід" можуть допомогти вилікувати коронавірус, від якого не знайшли ліків медики всього світу.

Колишній керівник українського Центру грипу та заступник генерального директора "НПК Екофарм" Олександр Гриневич заявив, що українські вчені дізналися, що активна речовина лікарського засобу "Протефлазід" може блокувати важливий фермент коронавірусу, і це може гальмувати розмноження вірусу.  

Одразу у багатьох ЗМІ почали з'являтись публікації про те, що українські вчені "знайшли ліки від коронавірусу". ТСН.ua розібрався, що це за препарат, та чи не є рекламою ця заява Гриневича.

Гриневич написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook. "Хочу повідомити вас про гарну новину (стосується доказової медицини). Використавши комп'ютерну модель коронавірусу 2019-nCoV, створену китайськими фахівцями, мої колеги в лютому 2020 року за допомогою методу докінгу довели, що діюча речовина протефлазід блокує важливий фермент коронавірусу, і це може гальмувати розмноження вірусу.

На початку березня 2020 на культурах клітин (з використанням доступного в Україні штаму коронавірусу) було доведено, що діюча речовина протефлазід справді ефективно блокує розмноження коронавірусу. Дослідження тривають.

Додам також, що сьогодні, на прохання медичної спільноти, у зв'язку з виявленням хворих на коронавірусну інфекцію, доправлено благодійну допомогу у вигляді противірусного прерарату з діючою речовиною "Протефлазід" до трьох медичних закладів м.Чернівці для профілактики та лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій", - написав ексчиновник.

Пізніше в коментарях він додав, що докінг – це метод молекулярного моделювання, який дозволяє прогнозувати найбільш вигідну для утворення стійкого комплексу орієнтацію та конформацію однієї молекули в центрі зв'язування іншої.

Після цього Гриневич відвіз партію "Протефлазіду" в обсервацію у Нових Санжарах, розповіло видання "Обозреватель".

150 упаковок препарату передали в санаторій, де перебувають на карантині евакуйовані з Уханю. За словами Олександра Гриневича, противірусна профілактика є обов'язковою і невід'ємною частиною карантинних заходів. "Однієї ізоляції тут недостатньо, але ми не знаємо, чим проводять профілакитику людям на карантині. На жаль, Міністерство охорони здоров'я не відреагувало на нашу офіційну пропозицію забезпечити прибулих з Уханю засобами противірусної профілактики. Тому ми зробили це самі, у вигляді гуманітарної допомоги", - підкреслив Гриневич.

Пізніше Гриневич, відповідаючи на питання видання "Гріп.юа", повідомив, що партію препарату доправили ​​до Ісламської республіки Іран: "На звернення українського посольства в Ірані наша компанія надіслала в достатній кількості препарат для профілактики та лікування співробітників посольства від гострих респіраторних вірусних інфекцій, адже відомо про досить напружену епідемічну ситуацію в цій країні", - сказав Гриневич.

Варто зазначити, що препарат, який виготовляє компанія "НПК Екофарм", коштує в українських аптеках від 300 до 600 гривень залежно від дозування.

Тим часом на сайті компанії виробника "Протефлазіду" немає даних, що препарат може допомогти хворим на коронавірус. Гриневич визнав, що жодних публікацій про ефективність "Протефлазіду" проти коронавірусу наразі не існує, повідомило видання "Новое время".

На сайті виробника є інформація про всі особливості препарата. Препарат випускається у формі спиртового екстракту (краплі) під торговою назвою "Протефлазід" та сиропів під торговими назвами "Імунофлазід" і "Флавозід", що містять 2% протефлазіду.

Склад: 1 мл крапель містить 1 мл рідкого екстракту протефлазіду (вміст флавоноїдів не менше 0,32 мг/мл у перерахунку на рутин, вміст карбонових кислот не менше 0,30 мг/мл у перерахунку на яблучну кислоту) із дикорослого злаку щучки дернистої (Herba Deschampsia caespitosa L.) та війника наземного (Herba Calamagrostis epigeios L.) (1:1). Екстракцію розчиняють 96%-м етанолом.

"Протефлазід" в Україні вважається лікарським засобом, його реєстраційне посвідчення має номер UA / 4220/01/01.

Виробники зазначають, що під час клінічних досліджень спеціалісти довели противірусну дію препарату щодо вірусів герпесу, гепатитів, папіломавірусів, ВІЛ-інфекції, грипу та гострих респіраторних інфекцій. А флавіноїди, які входять до складу препарату, пригнічують реплікацію ДНК-, та РНК-вірусів як in vitro, так і in vivo.

На сайті зазначається, що препарат можна використовувати для лікування та профілактики грипу та інших ГРВІ, зокрема пандемічних штамів грипу.

Слід зазначити, що клінічних досліджень, які викликають довіру стосовно ефективності препарату проти коронавірусу ще не існує. Ексчиновник МОЗу Олександр Гриневич намагається представити все так, що краплі компанії, де він наразі працює, можуть допомогти хворим чи захистити здорових від нового вірусу.

Слід зазначити, що повідомлення українських фармкомпаній про виробництво лікарського засобу є вкрай суперечливими. Зокрема, жодне авторитетне медичне видання світу не писало про таке відкриття в Україні. Адже розробка таких ліків наразі тільки ведеться, і результати їхніх досліджень будуть тільки за півтора року. Ба більше, в Україні немає власних експрестестів на коронавірус: їх замовляють за кордоном та їхня кількість вкрай обмежена. А ліків чи вакцини у світі досі немає.

Через те, що "Протефлазід" - це препарат з категорії імуностимуляторів, ефективність яких досі не підтверджена, його не можна розглядати, як ліки від смертельного вірусу з Уханю.

Нагадаємо, спалах коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії.

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Небезпека поширення коронавірусу: авіалінії продовжують скасовувати рейси

Небезпека поширення коронавірусу: авіалінії продовжують скасовувати рейси

Повʼязані теми:

Наступна публікація