Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Церква Успіння Богородиці – найстаріша церква в Славському, змурована 1901 року.

У храмі Успіння Пресвятої Богородиці в смт. Славське, Сколівського району, Львівської області представники громади через проведення ремонтних робіт знищили унікальні розписи.

Про це з посиланням на активістів повідомила заступниця міністра енергетики Наталія Бойко у Facebook.

"Мистецтвознавці підкреслювали виняткову цінність храмових розписів, які вони вважали одним з небагатьох збережених зразків української сецесії", - написала вона. Громада це зробила також всупереч позиції Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

Розпис, залишки у Славську

Прес-служба єпархії своєю чергою повідомила, що управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ уважно відслідковувало ситуацію, намагаючись вирішити це питання у тісній співпраці з компетентними посадовими особами Львівської облдержадміністрації, жителями Славська та активістами.

До Славська, зокрема, був відряджений голова комісії у справах церковного мистецтва та архітектури, який вивчав стан храму та вислухав аргументи сторін – представників місцевої громади та мистецтвознавців.

Розпис, залишки

Зазначається, що жителі Славська наголошували на тому, що згаданий храм є їхньою власністю і потребує термінового ремонту, бо перебуває в аварійному стані, чим загрожує життю парафіян, які в ньому моляться.

Мистецтвознавці підкреслювали виняткову цінність храмових розписів, які вони вважали одним з небагатьох збережених зразків української сецесії. Місцева громада стверджувала, що оригінальних розписів у храмі, за винятком іконостасу, не збереглося, бо вони були знищені через бомбардування в часи Другої світової війни; тоді, в 1944 році, було зруйновано купол церкви, і храм чотири роки нищився під впливом атмосферних опадів. Згодом, в 1960-80-х рр. (в період Радянського Союзу, коли храм був переданий владою у користування Російській Православній Церкві), його кількаразово перемальовували аматори-іконописці, чим суттєво змінили його первинний вигляд.

Управління єпархії намагалося переконати громаду відкласти заплановані роботи до висновків компетентної спільної комісії, створеної у Львівській ОДА.

"На жаль, змушені констатувати, що до позиції Єпархіального управління не прислухалися, оскільки громада ухвалила рішення зняти нашарування тиньку по всьому периметру церкви. Комісія, створена для вирішення цієї проблеми, сьогодні з великою прикрістю документально зафіксувала цей факт", - йдеться в повідомленні прес-служби єпархії.

Директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш також висловив обурення з приводу ситуації, що склалася навколо витвору мистецтва. 

"Виняткового, загальноукраїнського розмаху набула ситуація, яка виникла в Успенському храмі селища Славське: там стався злочин - знищено унікальні інтегральні елементи інтер‘єру роботи першорядних українських митців - Модеста Сосенка та Юліана Бацманюка! На жаль, багато художніх компонентів інтер‘єру вже втрачено безповоротно. Тобто, відкатати плівку просто не вийде", - написав він у Faceboook .

Він додав, що реакцією на знищення витворів мистецтва має бути притягнення до відповідальності винних, а також створення такої атмосфери і контексту, при якому в майбутньому "нікому не захочеться повторити "подвигів" славського священика і славської громади".

Церква Успіння Богородиці – найстаріша церква в Славському, змурована 1901 року. Архітектором церкви став Василь Нагірний, який спроектував близько 200 церков на Галичині під патронатом митрополита Андрея Шептицького. Освіту Нагірний здобував в Швейцарії.

Від 1909 року внутрішній розпис храму почав виконувати художник Модест Сосенко. Перший директор Національного музею у Львові І. Свєнціцький писав так про працю Сосенка: "Усе багатство свого творчого духа, усю умієнтність рисівника-орнаментатора, декоратора і кольориста вложив він в сю церкву".

ВідеоХрам Івана Богослова у Ніжині передали Помісній церкві України

На Чернігівщині освятили храм Івана Богослова, споруджений іще 18 століття.  Понад сто років тому святиню відібрали в громади і зробили там світську установу. Церква не в найліпшому стані, але з молитвами її спробують урятувати.  

Храм Івана Богослова у Ніжині передали Помісній церкві України

Залиште свій коментар

Вибір редакції