Резервне живлення у квартирі: працюватимуть холодильник, чайник, інтернет – скільки це коштує, поради електрика

Резервне живлення у квартирі: працюватимуть холодильник, чайник, інтернет – скільки це коштує, поради електрика

Як забезпечити у квартирі резервне живлення / Фото: ТСН.ua

Електрик розповів, як забезпечити автономне живлення вдома під час відключень світла.

В Україні від кінця травня знову застосовують графіки відключень світла через масовані удари РФ по об'єктах критичної інфраструктури. Українці цікавляться системами безперебійного живлення. Професійний електрик Микола Жирун розповів, як працює таке обладнання у квартирі та скільки коштує.

Про це він розповів "Фокусу".

Системи безперебійного живлення

Як розповів Микола Жирун, на сьогодні встановити та підключити правильно систему резервного живлення з інвертором у місті Києві в середньому коштує 10 тисяч гривень залежно від об'єктів, комплекту та складності.

Інвертор – це статична система, яка монтується на стіну біля електричного щита, підключається кабелем до щита або ж встановлюється окремий щит. Там є автомат для інвертора, якщо гелеві акумулятори – автомат для захисту акумуляторної батареї, перемикач трипозиційний для перемикання інвертора в момент, коли він зламається або коли довгий період є світло і ви не хочете, щоб він працював і шумів.

Така система безперебійного живлення постійно працює, коли світло зникає, вона автоматично перемикає реле, інвертор переходить у режим роботи від акумуляторів.

Коли ж електропостачання відновлюється, він автоматично переводить навантаження на режим Bypas, тобто пропускає струм транзитом з мережі, і починається цикл заряджання акумуляторної батареї від мережі.

Дозвіл на систему резервного живлення

Встановлення системи резервного живлення, наприклад, інвертора та акумуляторів для власних потреб, не потребує отримання якихось дозволів чи оформлення документів. Дозволи потрібні в разі встановлення великої станції з сонячними панелями, щоб не лише споживати, а й віддавати надлишки виробленої енергії до загальної мережі.

Як обрати інвертори та акумулятори для резервного живлення

Спочатку потрібно зробити заміри, тобто фізично приїхати на квартиру і заміряти фактичне споживання, зробити розрахунки, щоб розуміти, який час буде потрібен, щоб працювало обладнання, і тоді підбирається вже за потребами.

Залежно від типу інвертора та ємності акумуляторів підбирається обладнання, вираховується, що буде працювати і який час.

Як зауважив пан Микола, інвертором не варто заживлювати бойлер, пральну машину, посудомийку, в деяких випадках варильну поверхню (електроплиту) – це дуже енергоємні прилади, якщо їх не виводити окремо, вони дуже швидко посадять акумулятор. Бойлер у середньому має потужність 2 кВт, якщо він буде постійно увімкненим і підігріватиме воду, то резерву, власне, ніякого не буде.

"Холодильник до таких приладів не належить, навпаки, це найперше у списку того, що має працювати у квартирі. Холодильник, інтернет, телевізор, освітлення – ось найрозповсюдженіший варіант того, що потрібно людям", – додав електрик.

Інвертор на 5 кВт і літій-залізо-фосфатний акумулятор на 5 кВт у більшості випадків закриває всі потреби середньої квартири. Але це за умови, що мешканці не вмикають бойлер, пральну машину, посудомийку, електроплиту. Тоді працюватимуть інтернет і розетки у квартирі, до яких можна підключати обрані прилади.

Мінуси підключення інвертора у квартирі

Самі собою інвертори для безперебійного живлення доволі шумні, все залежить від потужності та типу. Існують і безшумні, але вони набагато дорожчі. Шум інверторів створює дискомфорт, особливо ввечері, коли одна або дві особи вдома і в оселі тихо. Найбільше вони шумлять, коли заряджається або розряджається акумулятор.

Часто люди хочуть встановити систему резервного живлення, сподіваючись під час відключення світла користуватися найнеобхіднішими приладами, а коли воно є – всім, чим заманеться. Але в разі підключення інвертора, який автоматично перемикатиме живлення з мережі на акумулятор і навпаки, обмежується потужність. Наприклад, 3-кіловатний інвертор, підключений на всю квартиру, не може дати більше 3 кВт навіть тоді, коли світло є, і не можна вмикати всі прилади одразу.

"Основна проблема в тому, що люди цього не розуміють. Щоб не доводилося вручну все перемикати і налаштовувати, треба зробити виділену групу з запасом потужності, щоб інвертор у максимальному навантаженні працював, умовно, на 70%. Тоді ця система служитиме довго, справно і без втручань", – пояснив електрик.

Скільки коштує комплект безперебійного живлення

За словами Миколи Жируна, найкращі виробники ті, які пропонують дорожчу продукцію. Але передусім потрібно оцінювати товар з боку покупця, щоб був сервіс та якісне обслуговування, неважливо, дороге обладнання чи дешеве. Щоб була можливість звернутися за гарантією або по консультацію з якогось приводу.

На ринку зараз намагаються продати прості моделі, яких раніше накупили багато – це відносно недорогі мобільні інвертори 12-220 В або 24-220 В. Люди докуповують до них окремо акумулятори та зарядний пристрій, щоб використовувати у квартирах.

Зараз стаціонарні системи з інвертора потужністю 5 кВт і батарей ємністю 5 кВт*год літій-залізо-фосфатних, незалежно від виробника, в середньому коштують 90-100 тисяч гривень, хоча ще місяць тому такий комплект коштував 65-75 тисяч гривень. Ціни значно збільшилися через підвищення попиту.

Літій-залізо-фосфатні акумулятори зарекомендували себе добре для резервного живлення, якщо вони нові і правильно підключені та налаштовані – витримують до 7 тисяч циклів заряду-розряду в певному діапазоні, тобто не потрібно повністю розряджати й заряджати. Після цього ємність падає лише на 20%, тобто 80% зберігаються, як говорять виробники. Одна акумуляторна батарея 5 кВт – 48 В – 100 Аг коштує від $900 до $1 300 залежно від виробника і продавця. Інвертори коштують від 25 тисяч до 100 тисяч гривень.

Клієнти, у кого небагато коштів, хочуть встановлювати гелеві акумулятори для безперебійного живлення, але мають розуміти, що цей акумулятор служитиме лише півтора-два роки залежно від інтенсивності використання, частоти заряду та розряду. Після цього вони зменшують свою ємність, а в деяких випадках взагалі стають несправними і потребують заміни. Є також свинцево-кислотні акумулятори типу AGM (Absorbent Glass Mat), вони подібні до гелевих за технологією.

Чим небезпечні інвертори та акумулятори у квартирах

Микола Жирун пригадав випадок на столичній Борщагівці, де акумулятор вибухнув і розніс ледь не пів квартири.

"Ситуація взагалі дуже цікава, наскільки я розумію, найімовірніше, або некваліфікований електрик встановлював, або сам власник, бо на фото-відео видно: там не було захисту – плати BMS-контролю, яка б керувала цим акумулятором", – прокоментував він.

"Я стикався з кислотно-свинцевими акумуляторами декілька разів і потім зрозумів, що немає сенсу працювати з цим сегментом, бо це порушення правил експлуатації, тому що їх не можна використовувати в принципі для резервного живлення. Як рекомендувати людям те, що використовувати у квартирах не можна?" – зазначив Микола.

Невдовзі він почав працювати з гелевими акумуляторами, які набагато безпечніші, адже герметично закриті, не виділяють газу, до того ж можуть працювати в різних діапазонах температур залежно від моделей. Тут важливо, хто встановлює інвертор. Потрібно правильно налаштувати струм заряду, струм розряду, напругу акумуляторів.

Якщо це гелеві акумулятори, то можна в елементах меню інвертора вибрати відповідний тип батареї, там передбачені стандартні налаштування. Але потрібно вручну вносити дані про струму заряду й розряду – це характеристики самого акумулятора, які відрізняються у виробників. Таку процедуру необхідно робити також для літій-іонних і літій-залізо-фосфатних акумуляторів.

Якщо гелевий акумулятор заряджати і розряджати під великим струмом з великою напругою, то він просто дуже швидко вийде з ладу, а звичайний свинцево-кислотний може вибухнути. Виробники про це попереджають, хоча Микола особисто про такі випадки не чув. Найбільша загроза для літій-іонних батарей – сильне перезаряджання. Літій-залізо-фосфатні бояться глибокого розряджання, вже після першого випадку вони можуть втратити 50% ємності або взагалі припинити працювати.

Щоб нормально працювали гелеві акумулятори, потрібне активне балансування, воно відіграє велику роль. Микола радить обирати акумулятори з однієї партії, щоб характеристики були приблизно однакові.

Зарядні станції для резервного живлення

Зарядні станції підключити у квартирі – це також велика проблема, каже Микола. Кияни купують Ecoflow по 60-80 тисяч гривень, а вони не виправдовують сподівань, бо люди хочуть використовувати їх не в ручному режимі, ніби великий павербанк, а як систему резервного живлення. Незручно постійно переставляти зарядну станцію з місця на місце, щоб почергово вмикати чайник або інші пристрої, коли відключають світло, тому пробують під'єднувати їх до енергомережі квартири.

"Під час встановлення будь-якого обладнанням треба правильно підготувати систему до використання для резервного живлення, це стосується, стаціонарних, переносних інверторів і навіть Ecoflow. Щоб правильно підключити станцію, потрібно в ручному режимі робити комутацію у щиті", – попередив електрик.

Дехто хоче, щоб живлення від станції перемикалося автоматично, але Микола Жирун не підтримує цю ідею. По-перше, багато різних приладів потрібно використовувати, щоб автоматика працювала від станції. По-друге, станція має бути постійно увімкнена, автоматика має постійно моніторити наявність світла і перемикати навантаження.

"Найбільше питання, як у цей момент має регулюватися навантаження. Бо світло зникло, автоматика спрацювала, а бойлер залишився увімкненим і акумулятор розряджається через нагрівання води. Можна виділити групу, але знову ж таки, це великий обсяг роботи, яка витрачається на те, що не дуже практично, як на мене. Щоб це працювало, дуже багато залежить від людського фактору. Наприклад, якщо чоловік розуміється і вирішує сам усе робити – це одне. А якщо його вдома немає, хто цим займатиметься? Знову ризики. Не дай Боже, щось зробили не так – ураження електричним струмом. Хто відповідатиме? Завжди треба дивитися з погляду безпеки", – резюмував електрик.

Нагадаємо, раніше ми писали, чому техніка може згоріти під час відключень світла та як цьому запобігти.

Читайте також провідні новини дня:

"Укренерго" змінює графіки відключень світла на найближчі два тижні!

"Укренерго" змінює графіки відключень світла на найближчі два тижні!

Повʼязані теми:

Наступна публікація