Річниця від дня народження першого українського космонавта Леоніда Каденюка: про життя, політ та гімн України у космосі

Дата публікації
Перегляди
939
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Річниця від дня народження першого українського космонавта Леоніда Каденюка: про життя, політ та гімн України у космосі

Напередодні польоту у космос

Леонід Каденюк - перший космонавт незалежної України.

28 січня - 70 річниця від дня народження Леоніда Каденюка. Всесвітньо відомий українець народився 28 січня 1951 року у Клішківці Хотинського району Чернівецької області. 

Більш детально про його життя та покликання - у матеріалі ТСН.ua.

У першого космонавта незалежної України багато звань та нагород: льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України, Президент Аерокосмічного товариства України, радник Прем'єр-міністра України та Голови Державного космічного агентства України, Почесний доктор Чернівецького Національного університету імені Юрія Федьковича.

Життя першого українського космонавта

1967 року після закінчення середньої школи зі срібною медаллю Леонід Каденюк вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ). Після закінчення у 1971 році і отримання диплома льотчика-інженера за спеціальністю "Пілотування і експлуатація літальних апаратів" працював льотчиком-інструктором ЧВВАУЛ. У серпні 1976 року відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи "Буран".

 • У 1977 році закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів. Отримав диплом і кваліфікацію "льотчик-випробувач".
 • У 1977-1979 роках пройшов загальнокосмічну підготовку і отримав кваліфікацію космонавта-випробувача.
 • Від 1977 до 1983 року — космонавт-випробувач групи багаторазової космічної системи "Буран".
 • 1984–1988 роки — льотчик-випробувач Державного науково-дослідного інституту Військово-повітряних сил СРСР.
 • 1988–1996 роки — космонавт-випробувач, льотчик-випробувач багаторазової космічної системи "Буран".
 • 1989 рік — закінчив Московський авіаційний інститут — літакобудівний факультет.
 • 1988–1990 — пройшов інженерну та льотну підготовку за програмою "Буран" як його командир. Брав участь у відпрацьовуванні глісади зниження за заходження на посадку космічного корабля "Буран" на літаках МіГ-31 та МіГ-25.

У період 1990–1992 років за повною програмою пройшов підготовку як командир транспортного корабля "Союз-ТМ". Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальні інженерну та льотну підготовку. Вивчив космічні кораблі "Союз", "Союз-ТМ", БТКК "Буран", Орбітальну станцію "Салют", частково орбітальний комплекс "Мир" та американський багаторазовий транспортний космічний корабель (БТКК) "Space Shuttle". Брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, у їхньому ескізному та макетному проєктуванні, а також у льотних випробуваннях систем. Каденюк літав на більше ніж 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному — на винищувачах, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38. За час підготовки до космічних польотів пройшов підготовку з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів у найрізноманітніших напрямках: біологія, медицина, метрологія, екологія, дослідження природних ресурсів Землі із космосу, геологія, астрономія, геоботаніка.

1995 року відібраний до групи космонавтів Національного космічного агентства України. Каденюк з іншими астронавтами місії "STS-87" у "Johnson Space Center, у вересні 1997 року пройшов підготовку в NASA до космічного польоту на американському космічному кораблі багаторазового використання "Колумбія" місії STS-87 як спеціаліст з корисного навантаження. У період від 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському БТКК "Колумбія" місії STS-87.

Під час польоту й пізніше, а саме від жовтня 1997 до червня 2000 року та в грудні 2010 року, Леонід Каденюк був старшим науковим співробітником Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України. Від 1998 року - генерал-майор Збройних Сил України, заступник Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з питань авіації і космонавтики.

Політ на "Колумбії"

Запуск космічного шатлу відбувся 19 листопада 1997 року з космічного центру імені Джона Кеннеді, що знаходиться у штаті Флорида. У лабораторному модулі "Spacelab" проводилися наукові експерименти у галузях астробіології, фізики та матеріалознавства, також було заплановано виходи космонавтів у відкритий космос. Під час польоту на БТКК "Колумбія" Каденюк виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського наукового дослідження з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Крім цих експериментів у космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини з тематики "Людина і стан невагомості".

Цікаво, що 27 листопада, на 9 добу польоту був запланований перший зв'язок з Україною. Вперше з космосу громадянин України вів діалог саме зі своєю державою.

"За 7 діб до старту з метою запобігти інфекційним захворюванням для нашого екіпажу було введено особливий режим — карантин. Він передбачає виключення можливості перебування астронавтів у громадських місцях та будь-яких сторонніх контактів. Нас ізолювали і від сімей. При цьому астронавти знаходяться не лише під пильним наглядом медиків, але й спостереженням психологів", - згадував космонавт.

Леонід Костянтинович замовив гімн України  для сигналу пробудження екіпажу, який транслювався із Центру управління польотом на борт "Колумбії". Кожен член екіпажу обирав мелодію за власним вподобанням. Таким чином Гімн нашої держави два рази пролунав у космосі над планетою:

"Кожну вільну хвилину я і мої колеги використовували для спостереження і фотографування Землі та космосу. Такі заняття були найулюбленішими, а я вважав їх ще одним вражаючим і надзвичайно цікавим експериментом на борту "Колумбії".

Приголомшливі факти з життя першого космонавта України Леоніда Каденюка

Приголомшливі факти з життя першого космонавта України Леоніда Каденюка

Нагороди та відзнаки

Леонід Каденюк помер раптово від серцевого нападу, 31 січня 2018 року під час традиційної ранкової пробіжки в районі Царського Села в Києві, ще до приїзду швидкої допомоги. Прощальна церемонія відбулася 2 лютого 2018 року в Києві у приміщенні Кабінету міністрів України. Леонід Каденюк похований на Байковому кладовищі у Києві.

Нагороди Леоніда Каденюка:

 • Відзнака Президента України "Герой України" з врученням ордена "Золота Зірка" - за заслуги перед Українською державою у розвитку космонавтики, визначний особистий внесок у зміцнення міжнародного співробітництва в космічній сфері (3 грудня 1999 року);
 • Орден "За заслуги" III ст - за значний особистий внесок у розвиток ракетно-космічної галузі, вагомі трудові здобутки у створенні та впровадженні космічних систем і технологій, високу професійну майстерність (12 квітня 2011 року);
 • Відзнака Президента України - орден "За мужність" I ступеня - за визначний внесок у піднесення міжнародного авторитету національної космічної галузі, особисту мужність і героїзм, виявлені під час проведення українсько-американських наукових досліджень на борту космічного корабля "Колумбія" (19 січня 1998 року);
 • Відзнака "Іменна вогнепальна зброя" - за особисті заслуги у забезпеченні обороноздатності України, зразкове виконання військового та службового обов'язку (25 січня 2001 року);
 • Медалі СРСР "50 років Збройних Сил СРСР", "60 років Збройних Сил СРСР", "70 років Збройних Сил СРСР", "За бездоганну службу" I, II, III ст;
 • Медаль "За космічний політ" (НАСА, 1997 рік);
 • Почесне звання "Народний посол України", якого удостоюються громадяни України та іноземці за великий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України
 • Медаль "На славу Чернівців".

26 листопада 2020 року Національний банк України випустив сувенірну неплатіжну банкноту, присвячену Леоніду Каденюку:

"Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України" – це перша українська сувенірна банкнота з вертикальним дизайном.

Національний банк України випустив дебютну вертикальну банкноту із зображенням Леоніда Каденюка

Національний банк України випустив дебютну вертикальну банкноту із зображенням Леоніда Каденюка

5 грудня 2020 року, у 23-тю річницю повернення Леоніда Каденюка з космосу на Землю на шатлі "Колумбія" на Байковому кладовищі був відкритий пам'ятник легендарному українському космонавту Леоніду Каденюку.

На Байковому цвинтарі відкрили пам'ятник першому космонавтові незалежної України Леонідові Каденюку

На Байковому цвинтарі відкрили пам'ятник першому космонавтові незалежної України Леонідові Каденюку

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Дата публікації
Перегляди
939
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація